BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


ECHINACEA - TŘAPATKA ÚZKOLISTÁ A NACHOVÁ (ECHINACEA ANGUSTIFOLIA DC, E. PURPUREA /L./ MOENCH)

Třapatka (Echinacea) je hvězdnicovitá rostlina ze středních oblastí Severní Ameriky. Je u ní pozorován účinek zvyšující aktivitu imunitního systému. Dosud přesně nevíme, jaké obsahové látky to způsobují - polysacharidy, deriváty kyseliny kávové, polyacetyleny či alkylamidy nenasycených kyselin. Tyto obsahové látky se nacházejí ve všech druzích třapatky. Nejlépe je prozkoumán extrakt z třapatky nachové (E. purpurea) a výtažek z kořene E. pallida.  Látky v nich obsažené mají antiseptické a protivirové účinky, podporují činnost imunitního systému, trávení a zažívání, zvyšují nespecifickou obranyschopnost organismu, zlepšují hojení ran a vředů, působí příznivě u infekcí horních cest dýchacích, chřipky, zánětů mandlí a hrtanu.


V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů, suché nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati. Zpracovávají se do formy sirupů, lihových kapek a stabilizovaných šťáv.


Uvádí se, že extrakty z Echinacey aktivují  složku obranyschopnosti, kterou označujeme jako nespecifickou imunitu (fagocytóza, vyplavování účinných působků jako jsou interleukiny, interferony či TNF a). Dále se předpokládá zabraňování vstupu virů do buněk (zkouší se jako mast při začínajícím oparu rtu).


Největší podpůrný účinek Echinacey se projeví při včasném podávání při začínajících infekcích. Preventivní nebo dlouhodobé užívání, stejně jako podávání u těžce chronicky nemocných, tento efekt nemá. Délka podávání by neměla přesáhnout 8 týdnů. Nebyly sice podány důkazy o škodlivosti v těhotenství, přesto však Echinaceu v těhotenství,  při kojení ani u malých dětí raději nepodáváme.


Použití: při podpůrné léčbě recidivujících infekcí dýchacích cest, při chřipce, chronických zánětech. Polysacharidová frakce extraktu podporuje nespecifickou imunitu, zvyšuje fagocytózu, aktivizuje makrofágy a produkci interferonů. Má protivirové a bakteriostatické účinky.


Nežádoucí účinky a kontraindikace: progredující systémová onemocnění jako tuberkulóza, kolagenózy, roztroušená skleróza, přecitlivělost na účinné látky (někteří lidé jsou citlivější na obsahové látky čeledi hvězdnicovitých a vznikají u nich alergické reakce).


V současné době je na českém trhu velké množství přípravků z třapatky nachové v různých aplikačních formách; všechny jsou doporučovány k předcházení nebo zmírnění průběhu infekčních onemocnění dýchacích cest.


Mezi zajímavé kombinace patří zejména Echinacea + vitamin C + zinek.

MUDr. Pavel Tomšík

Diskuze » ECHINACEA - TŘAPATKA ÚZKOLISTÁ A NACHOVÁ (ECHINACEA ANGUSTIFOLIA DC, E. PURPUREA /L./ MOENCH)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

ECHINACEA - TŘAPATKA ÚZKOLISTÁ A NACHOVÁ (ECHINACEA ANGUSTIFOLIA DC, E. PURPUREA /L./ MOENCH)