BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


ANABOLIZUJÍCÍ LÁTKY PŘÍRODNÍ POVAHY

Při požadavku zvýšené výstavby svalové hmoty je snaha používat látky, které zvyšují proteosyntézu v orgánu (retenci dusíku), zde především v příčně pruhovaném svahu.

Tyto látky zajišťují ve vyšší míře zabudování aminokyselinových štěpů do rostoucího svalu a zvětšují jeho objem, zvyšují metabolismus a snižují katabolické procesy.

 

Stále je rozšířena praxe používat k tomuto účelu syntetických anabolik. Jejich vedlejší účinky a nebezpečnost jsou však natolik závažné, že zisk z jejich použití nelze vyvážit častými ztrátami, jako je praskání svalů a trhání úponů, zádrž tekutin v těle, zhoršení citlivosti na inzulín, ukládání tuků na predilekčních místech, útlum spermatogeneze, stimulace nádorů prostaty, varlat a jater, zvýšený krevní tlak a významné riziko smrti. Z těchto důvodů se přistupuje k využívání látek jiných, které v kombinaci s kvalitními bílkovinami (dodávanými tělu potravními doplňky nebo vysoce bílkovinnou stravou), zajišťují výrazně pozorovatelný nárůst svalové hmoty.

 

I při nejlépe sladěné nesteroidní anabolizaci však tento nárůst nedosahuje takové intenzity jako po použití steroidních anabolik na bázi pohlavních hormonů, nehrozí však nebezpečí jistého rizika tragických vedlejších účinků.

 

Hormony

O některých hormonech je známo, že se mohou podílet na anabolizaci: nejvyšší intenzita byla pozorována u testosteronu (ovšem tělu vlastnímu), inzulínu, levothyroxinu a růstovém hormonu.

 

Zvyšování hladiny testosteronu se úspěšně provádí pomocí různých prostředků, podávání exogenního inzulínu a levothyroxinu není pro body-building efektivní na rozdíl od podávání somatotropního hormonu.

 

Anabolizující látky přírodní povahy

Steroidní látky

20-hydroxyekdyson (ekdysteron, b-ekdyson), DHEA (hehydroepiandrosteron; androstenolon), Dioscorea spp. (Wild Mexican Yam), Smilax spp. (Sarsaparilla root), pregnenolon.

Ak s rozvětveným řetězcem (BCAA)

L-leucin, L-isoleucin, L-alanin, valin.

Ketokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCKA)

L-ornitin (ornitin a-ketoglutarát, OKG)

Ostatní látky aminokyselinové povahy

glutamová kyselina, glutamin, L-arginin.

Kobalaminy

Koenzym B12 (Dibencosid).

Sloučeniny s prvky

bór, pikolinát chrómu, síran vanadylu.

Hormony

somatotropní hormon (STH).

 

aFK

Diskuze » ANABOLIZUJÍCÍ LÁTKY PŘÍRODNÍ POVAHY

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

ANABOLIZUJÍCÍ LÁTKY PŘÍRODNÍ POVAHY