PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Vyskytuje se ve dvou formách, jako kyselina nikotinová a amid této kyseliny - nikotinamid. Lidé přecitlivělí na jednu formu mohou užívat druhou formu. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě, termolabilní, chemicky o derivát pyridinu. Ve střevě může vznikat z aminokyseliny tryptofanu. Je součástí koenzymů oxydoredukčních dějů, a to NAD (nikotinamidadenindinukleotid) a NADP (nikotinamidadenindi-nukleotidfosfát).
Dobře se vstřebává po podání per os, je intenzívně metabo-lisován, močí se vylučuje buď nezměněný (po vysokých dávkách) jako nikotinamid a nebo jako jeho metabolity. Prochází placentární bariérou.
Zvýšené opatrnosti je třeba při podávání niacinu u lidí se dnou, diabetes mellitus, ulcus pepticum (žaludeční vřed) a poškozenými jaterními funkcemi. Nejlepší účinek má ve spojení s ostatními vitamíny skupiny B.
Je vitamínem důležitým pro udržení mentální a nervové rovnováhy a je důležitý pro normální činnost nervového systému. Je nezbytný pro tvorbu pohlavních hormonů (estrogeny, progesteron a testosteron) a pro tvorbu kortizonu, inzulínu a thyroxinu (hormon důležitý pro činnost štítné žlázy).
Snižuje hladinu cholesterolu a má antitrombotický účinek (zabraňuje vzniku krevních sraženin). Uvolňuje histamin, který je v malých dávkách důležitý pro hojení ran, růst, pro vylučování žaludečních šťáv a pro orgasmus. Snižuje účinky halucinogenů (LSD a meskalin). Kyselina nikotinová zvyšuje prokrvení zvláště arteriol kůže hlavy, horní poloviny těla i koronárních cév.
Je narušován antikoncepčními přípravky, léky na spaní, léky s obsahem síry, průmyslovými procesy zpracování jídel, alkoholem, antibiotiky. Zesiluje účinky nitrog lyce hnu a zvyšuje hladinu heparinu.
Zdroje: kvasnice, játra, povrchová vrstva obilovin, mléko, máslo, vejce, maso, hovězí játra, ledvinky, krůta, tuňák, hovězí maso, kuře. V menším množství slunečnicová semena, celozrnná mouka, hrách, ořechy, datle, fíky, ryby, vejce, fazole, čočka, sója, rýže natural, švestky, avokádo.
Použití: snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, redukuje vysoký krevní tlak. Zlepšuje poruchy nervového systému způsobené alkoholem, odstraňuje bolesti hlavy a deprese.
Pomáhá se zažívacími obtížemi, hraje roli při syntéze pohlavních hormonů, odstraňuje výkyvy v náladách. Používá se při zánětech žil dolních končetin a při vzniku tromboflebitidy (uzávěr žil dolních končetin na podkladě zánětu žil). Používá se u plicních embolíi (uzávěr cévního řečiště plic krevní sraženinou) a při všech poruchách průchodnosti cévního řečiště.
Dále se používá v očním lékařství při popálení a poleptání spojivky a rohovky, při chorobách očního pozadí a zrakového nervu na podkladě špatného cévního zásobení. Používá se i v terapii deliria, u schizofreniků a při léčbě poruch nervového systému u alkoholiků.
V ORL (otorhinolaryngologii) se využívá při spastických vestibulámích a sluchových poruchách, při organických poruchách zásobení středního ucha...
Užívá se před sportovním výkonem pro své vasodilatační účinky k prokrvení svalů.
Dávkování: denní potřeba u mužů je 15 - 20 mg, u žen 13 - 15 mg, u dětí 9 - 16 mg.
Příznaky z předávkování: nejsou známy, pouze nežádoucí účinky léčby. Je to především vazodilatace a pocit nepříjemného tepla, svěděni kůže, vyrážka, suchá kůže, nauzea (pocit na zvracení), břišní nevolnost, riziko aktivace žaludečních vředů, hučení v hlavě, nízký krevní tlak. Dále mírné zvýšení transamináz (jaterní enzymy), hyperurikémie (zvýšení hladiny kyseliny močové v krevním séru) a z toho plynoucí záchvaty dny. Vzácně byly pozorovány poruchy srdečního rytmu, snížení glukózové tolerance a mírný diabetes mellitus (cukrovka).
Příznaky z nedostatku: za předpokladu kvalitní stravy by měl být zaručen dostatečný přísun vitamínu B3. Mírnější příznaky nedostatku - špatné trávení, slabost, špatný dech, revmatismus, bolesti hlavy, deprese, demence, schizofrenie.
Nemoc z nedostatku vitamínu B3 se nazývá pelagra, vyskytovala se v oblastech, kde je hlavní složkou potravy kukuřice (malý obsah vitamínu, který je navíc pevně vázán). Mexičtí Indiáni máčeli kukuřici z důvodu dostupnosti niacinu ve vápenné vodě před přípravou jejich základního jídla z kukuřice tzv. tortil.
Často byla pelagra spojena se schizofreníi. Pelagra je nemoc tří D-dermatitis (kožní příznaky), diarhoea (průjem), demence. Pacienti mají unavený vzhled, jsou vyhublí, anemičtí (chudokrevní).
Příznaky kožní postihují symetricky ruce, lokty, nohy, kolena, krk. Kůže je začervenalá, později zhnědne, je hrubá, hyperkeratotická, mohou se tvořit puchýře. Tyto stavy vedou k trvalé pigmentaci s ložisky ztluštělé či atrofické (ztenčelé) kůže.
Objevují se hnilobně páchnoucí průjmy, zvýšené slinění, jazyk je červený a vyhlazený, nauzea (pocit na zvracení) a zvracení. Dalšími příznaky jsou nervozita, nespavost, bolesti hlavy, svalová slabost, závratě, třes, ztráta chuti a čichu, deprese, halucinace a demence.
U neléčených forem je až 50 % úmrtnost. U nás se vyskytují málo vyvinuté nekompletní formy s plíživým průběhem a někdy se spontánními relapsy.
Diskuze » VITAMIN B3 (NIACIN, ANTIPELAGRICKÝ VITAMÍN, VITAMÍN PP)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.