BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


LÉKOŘICE LYSÁ (GLYCYRRHIZA GLABRA L.)

Lékořice lysá obsahuje v kořenech především tzv. saponíny, triterpeny 2 -12 % (glycyrrhizin, globramin A a B, glycyrrhetol, glabrolid), kterých se využívá k podpoře vykašlávání u onemocnění horních cest dýchacích. Saponiny mají též účinky močopudně. Zvýšené močení přispívá, spolu s potopudnými a projímavý-mi účinky jiných rostlin do určité míry i ke snižování tělesné hmotnosti.

 

Kyselina glycyrrhetinová obsažená v kořenech zvyšuje tvorbu žaludečních slizničních bílkovin, snižuje tvorbu enzymů pepsinů a kyseliny chlorovodíkové, takže brání vředovatění žaludeční sliznice.

 

Kořenů lékořice se používá též ke zlepšení výsledné chuti čajů, u kterých vadí jejich hořká nebo jinak nepříjemná chuť. Lékořice obsahuje více než 30 flavonoidů, 20 - 30 % škrobu, 12 -15 % sacharidů, 6 - 8 % hořčin, aminokyseliny a steroly. Rostliny nelze používat při Addisonové chorobě.

aFK

Diskuze » LÉKOŘICE LYSÁ (GLYCYRRHIZA GLABRA L.)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

LÉKOŘICE LYSÁ (GLYCYRRHIZA GLABRA L.)