PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Konzumace naklíčených semen obilovin, luštěnin a dalších rostlin je postup známý již od dob Aztéků. V 18. století byly pak klíčky cenným zdrojem vitamínu C na lodích jako ochrana před skorbutem a dnes opět jejich význam vzrůstá zejména pro stále se zvyšující podíl příjmu nutričně ochuzených výrobků z vymílané bílé mouky.
Mimořádná hodnota naklíčených semen spočívá ve zvýšení hladiny vitamínů. Například v sójových bobech mungo se naklíčením zvýší obsah vitamínu C o 553 %. Tímto procesem také přecházejí polysacharidy klíčků na jednoduché cukry, z nasycených mastných kyselin se stávají polynenasycené, proteiny se rozloží na své stavební kameny, na aminokyseliny. Činností enzymů se tak zvyšuje stravitelnost obilných a luštěninových zrn.
Klíčky jsou nejbohatším zdrojem vitamínu E a ve srovnání s bílou moukou obsahují několikanásobně vyšší množství vitamínů skupiny B, vápníku, hořčíku, železa, fosforu a draslíku.
Klíčky můžeme konzumovat v sušené formě, která nám dodává zejména uvedené minerální látky. Čerstvé klíčky jsou pak navíc zásobárnou vitamínu C, bioflavonoidů, rostlinných hormonů a enzymů. V každém kousku zeleniny se totiž od okamžiku sklizení neustále snižuje obsah určitých živin, který může po "příchodu" na stůl klesnout až na minimum. Naopak klíčky pěstované v kuchyni produkují vitamíny až do posledního okamžiku před jejich přenesením na talíř. Klíčit můžeme pomocí sítka s miskou a čisté utěrky anebo pomocí plastových či keramických nakličovadel.
Dále popsaný postup je vhodný pro všechny semínka s výjimkou vojtěšky a řeřichy, které klíčíme na talíři s vatou - viz. alfa-alfa. Dvě až tři polévkové lžíce vybraných semínek namočíme přes noc do vody. Druhý den vodu slijeme a semínka chvíli proplachujeme pod tekoucí studenou vodou. Po propláchnutí je dáme do misky napevno překryté gázou tak, abychom nádobku mohli obrátit pro okapáni vody. Klíčky 2 až 3x denně proplachujeme a pěstujeme v obrácené poloze na gáze.
První dny klíčidlo umístíme na temnější teplé místo, poslední den klíčky vystavíme na přímé světlo. Podle druhu semínka se nám klíčky objeví za 3 až 6 dnů. V originálním klíčidle semínka pouze proplachujeme na sítkách a vyměňujeme vodu v miskách.
K naklíčení jsou vhodná prakticky všechna semínka jedlých rostlin. K těm nejčastěji používaným u nás patří čočka, zelená sója (mungo), potravinářská pšenice, čočka a neloupaný zelený hrách.
Diskuze » KLÍČKY
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.