BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


CITRUSOVÉ FLAVONOIDY (RUTIN, HESPERIDIN, DIOSMIN)

Flavonoidy citrusových plodů ("Orange Bioflavonoids"), označované v literatuře také jako hesperidinový komplex se průmyslově získávají ve velkých množstvích extrakcí oplodí citrusových plodů ("slupek") různých druhů pomerančů, citrónů, mandarinek a grepů. Tato matně žlutá práškovitá směs několika flavonoidů je v západní Evropě a především v USA běžně používána do mnoha přípravků pro udržení tzv. zdravého životního stylu (Health Products).

 

Tyto látky mají antioxidační účinek a jsou netoxické; ačkoliv prakticky nehrozí předávkování, není abundance v jejich použití doporučitelná. V praxi je běžné použití čistých jednotlivých látek (méně často) anebo celého komplexu (běžnější, je také levnější).

 

RUTIN (RUTOSID) označovaný též jako vitamin P je flavonoid rostlinného původu (obsažený též v routě obecné Ruta graveolens) našel v praxi nejširší uplatnění. Používá se ke stabilizaci cévní stěny a to jak terapeuticky, tak preventivně - ke snižování nadměrné propustnosti krevních kapilár, při vysokém krevním tlaku, arterioskleróze, cukrovce atd.

Podává se také při purpurách a hemorhagíich cévního původu, při poškození kapilár a v důsledku předávkování léčivy.

 

Velmi nenásilné podávání rutinu spočívá v konzumaci mladé pohanky:

osivo pohanky jedlé se vyseje, po vzejití do výšky 5 cm se porost sestřihá, důkladně propere a z řezaných mladých rostlin se připravuje salát.

 

DIOSMIN (2,3-DEHYDROHESPERIDIN) se připravuje synteticky z hesperidinu, izolovaného z oplodí pomerančů.

Používá se jako protizánětlivý prostředek při akutních i chronických zánětech zejména dolních končetin a hemorhoidálního cévního plexu.

aFK

Diskuze » CITRUSOVÉ FLAVONOIDY (RUTIN, HESPERIDIN, DIOSMIN)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

CITRUSOVÉ FLAVONOIDY (RUTIN, HESPERIDIN, DIOSMIN)