BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


CYSTEIN

Často se také uvádí "cystin", což však je látka složená ze dvou molekul cysteinu spojených sulfidickým můstkem.

Chemicky kyselina 2-amino -3-merkaptopropanová, síru obsahující neesenciální AK nezařazená mezi kyselé nebo bazické - tvoří acetylkoenzym A přes pyruvát, je tedy glukogenní, zkratka Cys) AK velmi důležitá, přestože vzniká z jiné sirné AK (z esenciálního methioninu) a to za přispění vitamínu B6 (pyridoxin).

Obě dvě AK jsou využívány v praxi buď samostatně nebo v případě methioninu i v kombinacích, například pod názvem "spalovače tuku", tedy ve směsích látek podporujících přeměnu tuků na energii. Obě tyto AK jsou významnými detoxikačními činidly a v podstatě i ochránci před zářením a chemickými vlivy. Patří tudíž mezi antioxidanty např. spolu s glutathionem který mimochodem obsahuje jako jednu ze svých tří aminokyselinových složek právě cystein.

 

Základní využití:

  • prodloužení života (cystein je "protisklerotický) - dávky nejsou přesně stanoveny, proto se doporučuje stanovit v závislosti na znečištění prostředí a dělat pravidelné "kůry" a to nejlépe vždy po dobu 3 týdnů denně v dávce okolo 1 g
  • ochrana před znečištěným životním prostředím, včetně kouření a alkoholu - cystein dokáže ochránit před nebezpečím předávkování mědí (například při použití měděného nádobí nebo u vinařů při konzumaci vína s vysokým obsahem skalice modré). V akutním riziku používejte po dobu jednoho měsíce denně 1,5 g. Kuřáci by měli cystein konzumovat spolu s dalšími antioxidanty, především s vitamínem C (vyšší dávky vitamínu, asi 0,5 -1 g denně po delší dobu)
  • brzdí rozvoj artritidy - předpokládá se, že dávka by měla být 1 g denně po dobu minimálně jednoho měsíce ale spíše déle, spolu s extraktem ze žralocích chrupavek a lecitinem
  • zlepšuje odkašlávání při bronchitidách a jiných onemocněních respiračního traktu. Postačí podávat přerušovaně především při akutních obtížích 500 - 1000 mg (1-2 tobolky) denně. Lze použít i N-acetylcystein (zkráceně NAC). Cystein i NAC je obsažen i v některých moderních lécích na odkašlávání
  • zlepšení stavu vlasů a nehtů - dávky dlouhodobě od 0,5 do 1,0 g denně pouze v případě, že stav není optimální
  • ke zlepšení stavů HYPOGLYKÉMIE - preventivně 0,5 1,0 g denně, nárazově při obtížích až 2 g.

Kontraindikace:

hepatitida jakéhokoliv typu a diabetes, uremici (osoby s nemocnými ledvinami - riziko tvorby cystinových kamenů).

aFK

Diskuze » CYSTEIN

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

CYSTEIN