BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY (essential fatty acids - EFA)

Jedním z nových trendů v kulturistice je suplementace mastnými kyselinami.

 

Linolová a linolenová kyselina byly poprvé objeveny v roce 1929 vědci, kteří prováděli pokusy na zvířatech. Tyto dvě mastné kyseliny jsou nezbytné pro udržení všech druhů fyziologických funkcí, nejsou ovšem v těle samy vytvářeny. Místo toho si jejich přísun musíme zajistit prostřednictvím stravy. Vědci, kteří odhalili potřebu těchto dvou komponentů, je nazvali "esenciální mastné kyseliny" (EFA). Tyto esenciální mastné kyseliny představují základní materiál pro tvorbu a funkci buněčných membrán, jsou nepostradatelné pro transportní mechanismy a funkci mnohých enzymatických systémů, přičemž játra jsou hlavním místem regulace činnosti těchto látek při látkové výměně. Játra se prostřednictvím fosfolipidů podílejí na tvorbě lipoproteinů, které hrají podstatnou roli při transportu tuků. Linolenová kyselina se vyskytuje v oleji ze semen černého rybízu, Inu, vlašského ořechu, kaštanu, čekanky a sóji. Ačkoliv je skutečná EFA deficience řídká, většina kulturistů dlouhou dobu ze stravy vyřazuje oleje nebo tuky a mnoho z nich může být "na hranici" nedostatku EFA. Skutečná deficience se projevuje narudlými kožními lézemi, zejména na tvářích, někdy také bolestmi hlavy a nízkým krevním tlakem.

 

Nemusíte trpět nedostatkem EFA a přitom pociťujete jmenované zdravotní problémy, ale je možné, že neděláte optimum pro své zdraví a kulturistické výsledky. Mnoho kulturistů váhá, zda konzumovat tuky nebo oleje, domnívají se, že budou tloustnout. Ovšem současné výzkumy ukazují, že to možná nejsou tuky, díky čemuž tloustneme -má to co dělat s tím, jak velká je inzulínová reakce na danou stravu.

 

Například konzumace velkého množství jednoduchých cukrů vyvolává rozsáhlou inzulínovou odezvu, takže nejprve dojde k doplnění glykogenových zásob v buňkách a zbytek je uskladněn ve formě tuku. Konzumace oleje nebo tuku ve stravě zpomaluje pronikání cukrů do krevního oběhu.

 

Jedním z nejlepších zdrojů EFA je olej z lněného semínka. Je to velmi levný suplement, který je dostupný ve většině obchodů se zdravou výživou. (Vyzkoušejte si přidat polévkovou lžíci ke svému proteinovému nápoji nebo do prášku, který nahrazuje porci jídla 3x denně.) Pokud jste skeptičtí, dejte EFA měsíc či dva času a uvidíte, co se stane. Když budete mít pocit plnějších svalů a budete schopni zvyšovat zátěž, budete vědět, že jste vsadili na správnou kartu.

aFK

Diskuze » ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY (essential fatty acids - EFA)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY (essential fatty acids - EFA)