PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Jednotlivé molekuly se spojují a dochází tak ke vzniku oligomerních a polymerních kondenzátů, z nichž velká většina je biologicky účinná zejména jako antioxidanty, zhášeče volných kyslíkových radikálů, protektory cévní stěny, střevní sliznice, jaterních funkcí atd. V současné době jsou tyto látky komerčně získávány ve velkých množstvích a jejich dosažitelnost není problémová. Z hlediska xenobiotické zátěže organismu a jejich toxicity jsou to látky prakticky nejedovaté (jejich toxicita je na úrovni kuchyňské soli, většinou ještě nižší).
Čajovník čínský (Camellia sinensis) je jedním z nejvýznamnějších zdrojů katechinů a oligomerních procyanidinů. Jeho dlouhodobé pití v tradičních oblastech (Čína, Japonsko, určitá oblast Ruska), přináší velká pozitiva v prevenci onemocnění srdce a cév, vývoje žaludečních vředů a rakoviny tlustého střeva.
Konzumenti zeleného čaje mají ve stáří podstatně menši srdečně-cévní komplikace s nižším počtem náhlých příhod. Čaj fermentovaný (černý) obsahuje sice tyto katechiny rovněž, nedisponuje však tak významnými biologickými účinky, protože v procesu jeho zpracování (zapaření - fermentování a rychlé sušeni) se velké množství těchto látek rozloží, případně kondenzuje na jiné, neúčinné produkty.
Čajové katechiny inhibovaly vývoj karcinomu prsní žlázy u krys, které byly intoxikovány rakovinotvornou látkou dimethylbenz(a)anthracenem. Tyto látky mají významnou zhášecí aktivitu na singletový kyslíkový radikál a brání peroxidaci tuků, což je velmi významné u mikrosomálních membrán. Mají také schopnost inhibovat tvorbu tromboxanu a snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Při používání zeleného čaje bylo také zaznamenáno snížené riziko vývoje rakoviny jícnu, snižují nebezpečí mutací v organismu (i při současném podávání léčiv) a tlumí aktivitu prvoků v ústech, které způsobují vývoj zubního kazu člověka.
Diskuze » KATECHINY (zdroj: Čajovník čínský - Camellia sinensis L.)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.