PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Kreatinfosfát je vysokoenergetická forma kreatinu obohacená o fosfátovou skupinu. Ve svalové buňce je jeho hlavní úlohou předávat svoji fosfátovou skupinu hlavnímu poskytovateli energie pro činnost a existenci buňky: adenosintrifosfátu (ATP).
Jedna ze tří fosfátových ATP umožňuje předat energii např. pro svalový stah nebo jeho uvolnění. Je doplňována z kreatinfosfátu: vzniklý kreatin je "dobíjen" novou fosfátovou skupinou v mitochondríich, místech, kde se získává energie chemickým štěpením základních zdrojů energie: glukózy, příp. mastných kyselin a aminokyselin.
Tvorba nového kreatinfosfátu je vysoká za dostatečného přívodu kyslíku, nízká při jeho nedostatku v buňce.
Pohotová zásoba ATP a kreatinfosfátu umožňuje maximální až supramaximální výkon v trvání 10 - 20 vteřin. Limitujícím faktorem takového výkonu je vyčerpání těchto pohotových zásob, zejména kreatinfosfátu. Zásobu je možné zvýšit, kromě tréninku, intenzívním přívodem kreatin monohydrátu ústy nebo analogicky podáním kreatinfosfátu.
Pokud trvá zátěž maximální intenzity déle, využívá buňka k získání energie z živin (a tím i k tvorbě nových ATP a kreatinfosfátu) chemických cest využívajících kyslík i bezkyslíkových. Přesto dochází při maximální zátěži k poklesu ATP a navíc k vzestupu meziproduktů chemické přeměny, spojené se zvýšením místní kyselosti. U výkonů na úrovni submaximální a nižší jsou uváděné změny méně masivní a probíhají v delším čase.
Pokles výkonu, případně neschopnost v něm pokračovat, je znakem únavy, resp. vyčerpání. Je provázen i poklesem svalové síly.
Buňky jsou vystaveny vlivům, které nejen snižují jejich výkonnost, ale přímo je ohrožují:
nedostatečný přívod kyslíku, živin, pokles pH, nahromadění převážně kyselých zplodin, nežádoucí přesuny minerálů a vody, narušení buněčných struktur zejména buněčných membrán a toxický vliv chemických radikálů.
Regenerace spočívá v přerušení činnosti, obnovení přísunu kyslíku a živin, odstranění zplodin a znovuobnovení zásobních látek. Zevní přísun hotového kreatinfosfátu k buňce v této situaci urychluje regenerační pochody a zvyšuje pohotové zásoby ATP a kreatinfosfátu. Současně se zlepšuje mikrocirkulace, omezuje tvorba destičkových shluků ve vlásečnicích, stabilizuje buněčná membrána, omezují se zdroje vzniku kyslíkových radikálů a podporuje ochranný účinek antioxidačních látek. Urychluje se i tvorba zásobního glykogenu.
Podpůrný účinek kreatinfosfátu je podle zkušeností z medicíny mohutnější při podání co nejdříve po námaze a je závislý i na dávce. Pozitivní účinek se projevuje v regenerační fázi po výkonu i při odstraňování kyslíkového dluhu. Další jeho uplatnění je při první pomoci v terénu u stavů oběhového selhání, infarktu myokardu, mozkové cévní příhody a otřesu mozku. Nebyly pozorovány vedlejší účinky.
Diskuze » KREATINFOSFÁT (SYN. : FOSFOKREATIN)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.