BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.

» Chemie


MELATONIN

Melatonin je metabolický produkt epifýzy, který se především u mladých lidí vytváří ve zvýšené míře. Jeho tvorba je stimulována také např. přísunem aminokyseliny L-tryptofanu (stravou), která zvyšuje délku spánku typu REM, tj. období, ve kterém se člověku zdají sny a organismus se nachází ve stavu hlubokého odpočinku.

 

Melatonin pomáhá ovládat cyklus spánek - probuzení. Je-li L-troptofanu v mozku málo, dochází také k poklesu melatoninu, vývoji špatných snů a neklidnému spánku. Melatonin navíc uvolňuje v mozku vasotocin, který se také podílí na REM spánku. Jeho sekrece je závislá na intenzitě světla: je komprimována denním světlem a naopak zvyšována za tmy.

 

S postupujícím biologickým stářím organismu produkce melatoninu klesá, a proto mají lidé ve stáří špatný, krátký a často neklidný spánek.

 

Aplikovat L-tryptofan ve stravě jako "přirozený stimulátor" tvorby melatoninu je neprozíravé a může to způsobit řadu komplikací. Z tohoto důvodu se doplňuje hladina melatoninu jeho podáváním, protože dobrý spánek s převahou REM má velmi pozitivní vliv na restituci organismu a tím i následnou fyzickou zátěž jaká je běžná v body-buildingu. Melatonin však nesmí být podáván těhotným ženám, tam, kde je podezření na těhotenství, při rakovinném bujení postihujícím imunitní systém, jako je Hodgkinova choroba, leukémie aj.

 

Velké opatrnosti je třeba při podání u jedinců pod 30. rokem života. Při užívání melatoninu je nutná opatrnost při řízení motorových vozidel.

 

Přípravky: např. Melatonin tobolky 3 mg. Dávkování: zhruba 1 hodinu před spaním 1 - 2 tablety.

aFK

Diskuze » MELATONIN

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

MELATONIN