BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


L-TRYPTOFAN - aminokyselina nejen proti depresím

(Velká neutrální AK, chemicky kyselina 2-amino-3-(3-indolyl) propanová, glyko - i ketogenní, esenciální AK, tvoří acetyl-koA, zkratka Trp)

 

Tryptofan je velmi důležitá AK s ohledem na tvorbu jednoho z důležitých hormonů - MELATONINU. Přeměňuje se na serotonin. Zprvu se dokonce používala jako samostatný doplněk, především jako prostředek proti bolestem, ale posléze se přišlo na to, že předávkování může mít některé nepříjemné vedlejší účinky - může poškodit játra a způsobit rakovinu žlučníku a může být obecně škodlivé například i hnitím v tlustém střevě, kde způsobí tvorbu rakoviny.

 

Základní využití - tryptofan může pomoci s:

  • depresemi, úzkostmi, strachem, vnitřním neklidem
  • poruchami usínání a spánku, plytkým spánkem (společně s glukózou)
  • abstinenčními příznaky při odvykání kouření, alkoholu a jiným závislostem
  • nutkání se přejídat
  • každodenními stresovými situacemi
  • proti bolestem obecně, především však migréně, asi 1 - 2 g nárazově
  • Colgan uvádí, že tryptofan zlepšuje produkci růstového hormonu v dávce 5 - 10! g před spaním

 

Kontraindikace:

osoby trpící rakovinou, potížemi střevními, mají citlivá nebo poškozená játra či ledviny jakýmkoliv způsobem. Důvodem je riziko vzniku eosinofilního-myalgeního syndromu (EMS), který údajně může být i smrtelný.

 

Přirozeně bohatým zdrojem tryptofanu je mléko a skutečně existují zprávy, že někteří neurotičtí jedinci náchylní na bolesti hlavy rádi při obtížích popíjejí mléko. Klinické použití prokázalo efekt v dávkách okolo 2 - 4 g denně večer před spaním - ale jen u žen - na kvalitu spánku. Musí být kombinován až s 30 g glukózy.

 

Je pravděpodobné, že při použití směsí aminokyselin nebo produktů označených Tryptophan Free dojde k aminokyselinové nerovnováze v neprospěch právě tryptofanu, protože ten je transportován vazbou na bílkovinu krevní plazmy - albumin, nikoliv volně jako většina ostatních aminokyselin.

Naopak - z případného přebytku tryptofanu se v tlustém střevě vytváří TYRAMIN, což je biogenní amin působící uvolnění noradrenalinu.

 

V krevním oběhu se tryptofan dostává do mozku, kde se za přítomnosti vitamínu B6 (pyridoxin) přemění na serotonin, který brání vzniku bolesti a tím zlepší usínání například v případě zmíněné migrény.

 

Pokud trpíte migrénami, udělejte následující opatření ve stravě: nejezte tučné tvrdé a žádné zrající sýry, čokoládu, kakao, lékořici, kávu a čaj pravý, šampaňské, rybičky v konzervě, kvasnice a fazole, červené víno, pivo, fíky a játra, uzeniny a ani mořské ryby.

 

Dávkování tryptofanu je značně individuální a je nutné je prakticky ověřit. Tryptofan je možné užívat trvale, ale v tom případě v nejnižší dávce. Účinky na sobě uživatel pocítí po třech až deseti dnech užívání. S tryptofanem lze užívat vitamin B6 (nebo B-komplex), které jeho účinky zesílí.

 

Terapeuticky účinné dávky se pohybují mezi 300 až 2000 mg denně. Vyšší dávky jen po konzultaci s lékařem.

aFK

Diskuze » L-TRYPTOFAN - aminokyselina nejen proti depresím

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

L-TRYPTOFAN - aminokyselina nejen proti depresím