BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


PROPOLIS

Propolis se k terapii používá již celá tisíciletí a přesto stále nepatří mezi léky. Možným důvodem tohoto nezařazení je unikátní obsah více než 150 chemicky definovaných látek s řadou léčebných účinků, jejichž standardizace je však pro rozdílný obsah pryskyřic v rostlinách velmi obtížná. Propolis sbírají včely z různých stromů a květů a používají jej jako stavební látky ve svých domovech - úlech.

 

Přítomnost propolisu v úlech vytváří ochranné prostředí nepříznivé pro růst bakteríi a jiných mikroorganismů, a tím zabraňuje kvašení, hnití a plesnivění úlu. Zajímavým využitím je i pro balzamování mrtvolek různých vetřelců, které včely usmrtily, ale nemohou je dostat z úlu ven. Nápady od včel pravděpodobně kopírovali již staří Egypťané, kteří propolis používali k balzamování mrtvol. Tyto mumie jsou uchovány dosud v takové kvalitě, že na nich můžeme zjistit choroby, kterými lidé trpěli. Římané zase využívali směsi medu, propolisu a popela k dezinfekci.

 

Z obsažených látek v propolisu patří k těm nejvýznamnějším flavonoidy (chrysin, galangin...), organické kyseliny a jejich alkoholy, aromatické aldehydy, kumariny, polysacharidy, polyfenoly, pryskyřice, silice, vosk, pyl,... Obecně lze propolis nazvat přírodním komplexem látek s mohutným antibiotickým působením. Obrovskou předností propolisu je silné antibaktehální a obranyschopnost podporující působení za současné absence vedlejších účinků i v případě dlouhodobého podávání. Jedinou relativní kontraindikací proto zůstává alergie na propolis, která existuje asi u půl až jednoho promile lidí.

 

Přecitlivělost k propolisu, stejně jako i dalším včelím produktům si každý snadno vyzkoušíme vetřením malého množství tinktury do kůže na dlaňové straně zápěstí. Jako pozitivní alergická reakce se hodnotí zčervenaní anebo případná tvorba pupínků až do 24 hodin po vetření.

 

Možností terapeutického využití propolisu a výrobků z něj je celá řada.

Propolis brání růstu bakteríi, kvasinek a plísní, ničí chřipkový virus, léčí opary, v místě podání tlumí bolest, hojí poškozenou kůži a sliznici. Dále je zjištěna podpora tvorby protilátek, má příznivé působení v terapii akné, ekzémů, zánětů žil i bércových vředů.

K zajímavým indikacím patří například kuří oka nebo bradavice (mast nebo tinkturu aplikujeme 3 dny a po vykoupání v teplé vodě, kuří oko vyloupneme), klimakterické potíže (denně 2x20 kapek tinktury), žaludeční nebo duodenální vředy (3x10 kapek denně asi 1 hodinu před jídlem do mléka nebo medu alespoň po dobu 3 až 4 týdnů), bolesti zubů (na bolavý zub pokládáme kousek vaty namočený v tinktuře, přičemž zde propolis řeší pouze akutní bolest.

 

Propolisová tinktura:

propolisová tinktura je lihovým roztokem propolisu, kterou můžeme využít pro dezinfekci úst při zánětech dásní, na ošetření drobných poranění a popálenin. Kapky užíváme vnitřně v boji s chřipkou nebo angínou (před vnitřním použitím se vždy doporučuje vyzkoušet test na přecitlivělost).

 

Propolisové kapsle:

propolis ve formě kapslí se doporučuje pro jeho hojivé a dezinfekční působení u pacientů s onemocněním horních cest dýchacích, při zánětech dutiny ústní, při "žaludeční nepohodě". Obvyklým dávkováním je 1 až 2 kapsle během jídla.

 

Propolisové masti:

propolis v rozličném masťovém základu, který je vhodný k terapii plísní na nohách, pro masáže bolestivých kloubů a svalů, jako podpora terapie kožních onemocnění.

aFK

Diskuze » PROPOLIS

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

PROPOLIS