BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


PELYNĚK PRAVÝ (ARTEMISIA ABSINTHIUM L)

Obsahuje zejm. v nati silici (prchavý olej) 0,3 - 1,3 %, jejichž hlavní součástí je thujon 3-12 %, thujol 25-70 % a chamazulen, dále pinen, betafelandren, cineol hořčiny a třísloviny.

 

Obě hlavní složky silice a hořčiny působí zvýšení vylučování žaludečních šťáv a zvyšují tok žluči, silice tlumí křečové bolestivé stahy svalstva trávicího ústrojí.

 

Thujon může žaludeční sliznici nadměrně překrvit, způsobit nucení na zvracení, bolesti hlavy, závratě, slabost, nutkání k močení, pálení v močové rouře, zmatenost, třes.

 

Častější nebo déle trvající pití čajů s vyšším obsahem pelyňku není vhodné u menstruujících žen, v těhotenství, u osob se zánětlivými změnami a chorobami trávicího ústrojí.

 

Chamazulen obsažený v silici má naopak určité účinky protizánětlivé, třísloviny působí protiprůjmově. Obecně je pelyňková nať používaná v přiměřené dávce v čajových směsích při poruchách zažívání a trávení. Pelyněk nesmí být používán dlouhodobě.

aFK

Diskuze » PELYNĚK PRAVÝ (ARTEMISIA ABSINTHIUM L)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

PELYNĚK PRAVÝ (ARTEMISIA ABSINTHIUM L)