BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


YUCCA (JUKA)

Juka je nejkrásnější rostlina pouští Severní a Jižní Ameriky, stále zelená palma (Yucca shidigera) z čeledi liliovitých rostlin. Základní terapeutickou složkou juky jsou saponiny. Výluh z rostliny jich obsahuje přes 90 % oproti 3 - 8 % vyskytujícím se v běžných léčivých rostlinách.


Saponin juky se v lidském organismu mění na neškodný sapogenin, který se na rozdíl od známých saponinů s hemolytickým působením chová jako neškodné přírodní mýdlo.


A právě toto mýdlo čistí následky stravovacích zlozvyků současné generace. Původní žvýkání potravy je dnes nahrazováno hltáním většinou i nadbytečných množství ne příliš hodnotné stravy. Do trávícího traktu se nám tak dostávají nepřežvýkané a pro enzymy "nestravitelné" kusy potravy, která postupuje do střev a stejným způsobem zatěžuje i střevní enzymy. V žaludku a střevech tak následně zůstávají na stěnách usazeniny, jenž opakovaně zhoršují další trávící proces. Postupně se zanášejí vývody slinivky břišní a žlučníku, zhoršuje se funkčnost obou jmenovaných orgánů, objevují se křeče, písek, kameny, diabetes.


Tlusté střevo ztrácí svoji pružnost a čím dál více plní funkci skladiště kvasících a hnijících zbytků trávenin. K problémům přibývá zácpa a plynatost. Živiny se střevní stěnou obtížněji vstřebávají a člověk má tak stále pocit hladu, protože jeho organismus není dostatečně zásobován všemi nezbytnými prvky. Postižený jí nekontrolovatelně a přibývá na hmotnosti.


Obdobný obraz se odehrává i na stěnách cév, kde se usazuje cirkulující cholesterol a další tukové metabolity. Cévní stěny ztrácejí svoji pružnost, zvyšuje se krevní tlak. Právě popsaným pochodům zabraňují saponinové složky juky, které snižováním povrchového napětí zabraňují přilnutí jakýchkoliv látek na stěny střev i cév. juka obsahuje dva hlavní typy saponinů. Saponin "steranového" typu se nevstřebává ze střev. Slučuje se v nich s cholesterolem potravy na nerozpustné komplexy a tak brání jejich vstřebávání. Terpenový typ saponinu se dostává do cév a celého organismu, kde plní podobnou funkci.


Protože juka všechny usazeniny bez výjimky emulguje a převádí je na pravý nebo nepravý roztok, odstraňuje z organismu všechna nefyziologická ložiska. Vyčištěním žaludku a střev od usazenin se podpoří funkce buněk vylučujících trávící enzym a tak se zlepší trávení. Odstraní se příčiny vzniku žaludečních a dvanácterníkových vředů. Vyčistí se vývody žlučníku a slinivky břišní.


Juka pozitivně ovlivňuje diabetes II. typu, zlepšuje vstřebávání a využití potravy, zajišťuje pravidelnou stolici. V cévním systému dochází především k odbourávání usazených tukových částic. Juka příznivě působí i při infekčním ohrožení, kdy snížením povrchového napětí nedává bakteríim a virům příležitost k uchycení se na tkáních.


Juka obecně zlepšuje fyziologické pochody a naopak odbourává patologické nánosy. Čistí trávící soustavu a detoxikuje organismus. Normalizuje vnitřní mikrobiální flóru, aktivuje a regeneruje eliminační pochody. Často snižuje potřebu léků a usnadňuje jejich vstřebávání a působení. Ve sportovní medicíně je Juka vedle již uvedeného působení vhodná i díky své schopnosti urychlovat vyplavování kyseliny mléčné ze svalů a tak odstraněním pocitu únavy zvyšovat fyzickou výkonnost.


Juka se v naší zemi distribuuje ve formě kapslí anebo prášku. První týden se užívá před spánkem jedna kapsle (kávová lžička) a zapíjí se nejlépe čistou vodou, další dva týdny se užívá stejné množství ráno i večer. Ráno jednu hodinu před jídlem a večer dvě hodiny po jídle. Při vážných onemocněních je možné popsané dávkování zdvojnásobit. Jedna prodávaná dávka vystačí na třítýdenní detoxikační kůru, jejíž účinek je zvýšen současným příjmem převážně rostlinné stravy.


Dávka pro každého jedince by měla být složena z tolika balení přípravku, kolik má za sebou užívající desetiletí života. Kůra se užívá bez přerušení. Po dvou až třech dnech užívání se mohou zhoršit pocity, kterými člověk trpí v důsledku nemoci. Toto je však znamení, že juka působí. Objeví se častější stolice a močení, přechodně se může zvýšit hladina cholesterolu. Po krátké době se vše normalizuje a výsledky se upravují.

aFK

Diskuze » YUCCA (JUKA)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

YUCCA (JUKA)