PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Rostoucí zájem populace o co nejdelší uchování plného zdraví a co nejlepší tělesné i duševní výkonnosti vede i k růstu zájmu o amatérskou a profesionální sportovní aktivitu. To ovšem přináší vedle užitku i negativní jevy: k lékařům přichází stále více nemocných s bolestmi pohybového aparátu z poranění či přetížení.
Všichni se chtějí co nejdříve vrátit do práce a ke sportování. Léčba proto směřuje k rychlému potlačení bolesti, omezení zánětlivé reakce a včasné rehabilitaci. Zatím se nejčastěji používají režimová opatření, procedury z oblasti fyzikální terapie (aplikace chladu, tepla, elektroléčba), bandáže. Z medikamentů se nejčastěji volí léky protizánětlivé a bolest tlumící obvykle z palety tzv. nesteroidních antiflogistik (kam patří známé léky jako Acylpyrin, Brufen, Diclofenac apod.). Zvláště poslední způsob léčby však sebou přináší nežádoucí a někdy i nebezpečné vedlejší účinky.
Z uvedených důvodů se setkaly s velkým zájmem sportovních lékařů zprávy o příznivém léčebném i preventivním působení systémové enzymoterapie, jež je navíc spojeno s výbornou snášenlivostí a minimálními vedlejšími účinky, u širokého spektra poranění a poškození pohybového aparátu vznikajících při sportu.
Systémová enzymoterapie využívá k léčení enzymy - látky, které se vyskytují ve všech živých organismech a působí jako katalyzátory ("urychlovače") biochemických dějů. Směsi těchto látek rostlinného i živočišného původu jsou podávány ve formě speciálních dražé, jejichž obsah se uvolňuje až ve střevě. Zde se část enzymů vstřebává v nezměněné formě a pak v organismu ovlivňuje řadu základních životních pochodů. Mimo jiné enzymy pomáhají organismu vyrovnat se i se zánětem.
Zánět však netlumí, ale "optimalizují" průběh složitých kaskád dějů spojených se zánětem - to znamená, že urychlují jeho fyziologický průběh a omezují přechod zánětu do chronické formy.
Preparáty pro systémovou enzymoterapii působí na zánět, (který je také podstatou reakce organismu na poranění a poškození tkání vzniklá nesprávnou zátěží a přetěžováním) několika cestami:
Výsledkem těchto cest je zmírnění subjektivních obtíží pacienta, a to zejména snížení bolestivosti.
Příznivé působení proteolytických enzymů na zánětlivé reakce bylo ověřeno četnými pokusy mimo organismus (in vitro) i na léčbě modelových poranění a otoků u pokusných zvířat. I experimentální studie a analýzy u dobrovolníků prokázaly vysokou léčebnou účinnost enzymových směsí.
V současné době jsou u nás běžně dostupné a ve sportovní medicíně používané preparáty Wobenzym a Phlogenzym. V letech 1989 až 1992 proběhlo několik klinických studíi, které potvrdily pozitivní vliv těchto medikamentů v léčení sportovních poranění a navíc prokázaly, že profylaktické podávání těchto léků u sportovců působí zmírnění projevů i průběhu později vzniklých úrazů, usnadňuje jejich hojení a tím i zkracuje dobu pracovní neschopnosti a tréninkových výpadků. I u nás si již mnoho sportovců a sportovních lékařů ověřilo příznivé účinky systémové enzymoterapie. Jedním z nich je např. MUDr. Karel Martínek, lékař cyklistické "stáje" Husquarna - ZWZ.
Nespornou výhodou enzymových preparátů jsou jejich minimální vedlejší účinky při jejich vysoké účinnosti. Nejsou známy ani interakce mezi touto terapíi a jinou medikací, popř. s doplňky stravy ve smyslu vitaminů, proteinových substancí a pod.
V žádném případě enzymové preparáty nemohou ovlivnit dopingové testy.
Diskuze » SYSTÉMOVÁ ENZYMOTERAPIE VE SPORTOVNÍ MEDICÍNĚ
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.