PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Rozmarýn obsahuje v listech silici (1 - 2,5 % prchavý olej) s obsahem bornylacetátu (5-6 %), borneolu (8 -10 %), kafru, cineolu (15 -30 %), dále hořčiny, třísloviny (8 -10 %) a flavonoidy.
Komplex těchto látek povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí proti nadýmání, zvyšuje tok žluče, podporuje trávení tuků a zmírňuje potíže vyvolávané tučným a objemným jídlem.
Přítomná silice však v nadměrných dávkách překrvuje sliznice, ledviny i oblast malé pánve, může způsobit i krvácení. Proto je vhodné používat listů jen v malých váhových množstvích a ve vhodných směsích s jinými trávení upravujícími rostlinami.
Lidé s chorobami jater, ledvin, vředovou chorobou žaludku a dvanáctníku, se zánětem střev, menstruující a těhotné ženy by se čajům s rozmarýnem měli raději zcela vyhnout.
Při zevním použití působí složky silice, zejména kafr a cineol, místní překrvení, čehož lze využít například při revmatických bolestech.
Při použití jako koření, v malých dávkách, nepředstavuje rozmarýn žádné riziko. Rozmarýn se používá nejčastěji ve formě čaje: zalijeme 1 kávovou lžičku sušené rostliny šálkem vařící vody a necháme 5 až 10 minut louhovat, poté slijeme. Užíváme maximálně dva šálky denně.
Diskuze » ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ (ROZMARINUS OFFICINALIS L.)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.