PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Co obsahuje druhý díl:
Výživou přijímanou před výkonem bychom měli především optimalizovat dostupnost tělesné zásoby sacharidů a tekutin. Příjem sacharidů v době 3-4 hodiny před fyzickým výkonem může zvýšit hladinu glykogenu v játrech a ve svalech, což podporuje zlepšení vytrvalostního výkonu sportovců.
Příjem sacharidů vyvolá zvýšení hladiny insulinu, hormonu, jehož úkolem je stabilizovat zvýšenou hladinu krevního cukru. Čím větší je glykemický index přijaté potraviny, tím vyšší je hladina vyloučeného inzulinu. Zvýšená hladina insulinu však utlumí v poslední hodině před zahájením sportovního výkonu štěpení tuků na energii a zbrzdí uvolňování glukózy z jater do krevního řečiště. Další problém, na který často upozorňujeme, bývá spojený s hydratací organizmu, neboť pro mnoho sportovců je náročné zahájit výkon s doporučenou zásobou tekutin v organizmu.
PŘÍJEM ENERGIE ZE SACHARIDŮ
Z výše uvedeného vyplývá, že vyloučením potravin s vysokým glykemickým indexem z předvýkonových jídel a naopak preference potravin s nízkým glykemickým indexem může zvýšit oxidaci mastných kyselin na energii během výkonu. Což je stav, který je přínosný především u vytrvalostních sportovců, ale uvítají jej jistě i ti, kteří se hýbou za účelem redukce tukové tkáně.
Energetické využití mastných kyselin svalovými vlákny ve své podstatě přinese úsporu glykogenu, který bude poté dostupnější po delší dobu cvičení. Tím se zvýší výkon sportovce a podpoří jeho odolnost během intenzivních fází tréninku či závodu. Zvýšený příjem sacharidů s nízkým glykemickým indexem v posledních hodinách před výkonem navíc snižuje riziko nástupu hypoglykémie během počáteční fáze výkonu.
Všechny uvedené případy jsou řízeny změnami hladiny insulinu v krvi, která se výrazně zvyšuje hlavně po příjmu potravin s vysokým GI a tlumí uvolňování volných mastných kyselin z tukové tkáně. To zapříčiní jejich následný nedostatek pro energetický svalový metabolismus. Výzkumy poskytly mnoho důkazů naznačujících spojitost mezi příjmem potravin s nízkým glykemickým indexem, zvýšenou koncentrací volných mastných kyselin v krevní plasmě a jejich vyšší stupeň oxidace ve svalech během fyzického cvičení.
Námi doporučovaná předzávodní výživová strategie založená na nízkoglykemickém jídelníčku, který omezuje uvolňování insulinu, může být užitečná pouze v těch sportovních disciplínách, kde dochází k vyprazdňování svalového glykogenu podle intenzity cvičení, alespoň během té části výkonu, v níž převažuje využití tuků jako zdroje energie. Taková intenzita zároveň předpokládá tepovou frekvenci pod anaerobním prahem. To platí zvláště pro vytrvalostní sporty jako cyklistika, běh či běh na lyžích. Je-li překročen "práh“ využívání tuků jako hlavního zdroje energie, nezbývá jiná alternativa než krýt potřebu energie ze sacharidů, respektive z glykogenu.
CO Z TOHO PLYNE
Před sportovním výkonem jezme sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Ale co v praxi zvolit, aby potravina neobsahovala tuky nebo bílkoviny, které vstřebání zbytečně prodlužují, aby v jídle nebyla vláknina, která organizmus zatíží, ale energii mu nedodá a aby potravina byla celkově dobře stravitelná? Výběr je těžký a snad jediná dosud známá potravina tohoto typu je ENERVIT PRE SPORT.
Specifické složení Enervit Pre Sport zajišťuje doplňování až 96% postupně se uvolňující energie ze sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Enervit Pre Sport je ojedinělý nízkoglykemický produkt s nulovým obsahem tuků a bílkovin, což zajišťuje lehkou stravitelnost a plynulé doplňování energie. Optimalizuje hladinu krevního cukru, čímž zamezí nástupu nežádoucí hypoglykémie před výkonem a podporuje využití tuků jako zdroje energie během výkonu.
Pro účinné doplnění energie a optimální přípravu organizmu před výkonem doporučujeme sníst jedno až dvě želé 120 minut před fyzickou námahou. Dávku též můžete rozdělit a přijmout jedno želé 120 minut a druhé želé 60 minut před sportem. Vzhledem ke svému složení je Enervit Pre Sport vhodný i jako vhodná svačina během dne.
Diskuze » Výživová strategie před cvičením a sportovním výkonem - sacharidy
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.