BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


ARTRÓZA, OSTEOPORÓZA

ARTRÓZA

Artróza, nesprávně lidově označována jako revma, je nejčastějším onemocněním pohybového aparátu. Výskyt a závažnost tohoto onemocnění stoupá s věkem a nejčastěji se vyskytuje u lidí nad 50 let. Artrózu řadíme mezi běžné revmatické onemocnění, které je charakterizováno určitým stupněm degenerace kloubní chrupavky, kloubního pouzdra a zároveň může postihnout i další tkáně. Přitom je artróza progresivním typem onemocnění a jeví se jako nevratná. Nejčastějším příznakem artrózy je klidová bolest kloubů nebo bolest po námaze. Podle stádia postižení je pak následně omezena i hybnost nemocného kloubu. Při zhoršení stavu může být kloub bolestivý, teplý a oteklý (v tomto případě mluvíme o zánětu kloubu).

 

Které klouby jsou postiženy nejčastěji?

 

Protože tzv. velké váhonosné klouby přenášejí největší tělesnou váhu, je jejich postižení nejčastější. Pokud mluvíme o tzv. váhonosných kloubech, máme na mysli zejména kolena a kyčle. Postižení drobných kloubů na ruce je méně časté, přesto pro pacienta velmi zatěžující. U malých drobných kloubů může toto onemocnění výrazně snížit kvalitu života a omezit rozsah denních činností.

 

Rizikové faktory artrózy - rozvoj a progrese onemocnění stoupá s četností následujících rizikových faktorů:

 1. nadváha a obezita
 2. úrazy pohybového aparátu
 3. chronické přetěžování kloubů sportem nebo prací
 4. dědičné faktory
 5. infekce a prochladnutí

Jaké jsou vhodné postupy v prevenci artrózy?

Vhodnou prevencí ale i základním režimovým opatřením v léčbě artrózy je postupná redukce nadváhy společně s vhodnou pravidelnou fyzickou aktivitou (doporučená je jízda na kole nebo plavání). Jako další z možností přichází v úvahu fyzikální léčba (elektroterapie, ultrazvuk, diatermie a nověji i laser) nebo rehabilitace. Při bolestech nebo u akutních vzplanutích volíme farmakologickou léčbu zaměřenou proti bolesti a zánětu. Doporučuje se pravidelný přísun látek, které patří mezi základní stavební kameny pro chrupavčitou tkáň (SYSADOA), glukosamin a chondroitin doplněné o kolagenní hydrolyzát.

 

OSTEOPORÓZA

Osteoporóza (tzv. řídnutí kostí) je onemocnění, které se projevuje porušenou stavbou kosti. Kost se tak stává křehčí a snadněji se zlomí. Osteoporóza je způsobena nepoměrem mezi odbouráváním a novou tvorbou kosti (ztráta kostní hmoty). V průběhu života lidské tělo neustále kostní hmotu obnovuje a odbourává (a znovu vytváří). Přibližně do 30ti let života novotvorba kosti převažuje nad jejím odbouráváním, a proto kostní hmoty přibývá. V další fázi života je většinou odbourávání a novotvorba kostí v rovnováze. Tato rovnováha je však narušena ve vyšším věku a u žen v období menopauzy. Nejčastěji se v důsledku osteoporózy objevují zlomeniny obratle, předloktí nebo krčku stehenní kosti. Tyto zlomeniny jsou bolestivé a vedou k dalšímu zhoršení pohyblivosti a soběstačnosti. V České republice je postiženo osteoporózou asi 420 000 žen a 200 000 mužů ve věku nad 55 let. Osteoporóza může být dlouho "skrytým" onemocněním bez znatelných zdravotních příznaků, které se projeví až zlomeninou.

 

Jaké jsou rizikové faktory osteoporózy?

 1. špatná výživa a vysoká tělesná hmotnost
 2. nedostatečný příjem vápníku v potravě
 3. tělesná nečinnost, málo aktivní způsob života
 4. kouření a alkoholismus
 5. u žen nástup menopauzy před 45. rokem
 6. výskyt osteoporózy u rodičů

Důležitou prevencí osteoporózy je dostatečný přívod vápníku a vitamínu D, společně s aktivním pohybem a vyváženou stravou bohatou na minerály!

 

SUPPLEMENTACE

Glukosaminsulfát je sůl přírodního glukosaminu, která je běžně fyziologicky přítomna ve tkáních a kloubech lidského organismu. Je využívána k biosyntéze kyseliny hyaluronové v synoviální tekutině a proteoglykanů matrix (stavební struktury) kloubní chrupavky. Její přísun při artróze může vést k podpoře tvorby proteoglykanů, k růstu a výživě kloubní chrupavky a správnému ukládání vápníku v kostní tkáni. Její podávání tak vede ke zlepšení funkce kloubů a ke zmírnění bolesti.

 

Chondroitinsulfát je součástí mezibuněčné hmoty chrupavky s významnou vlastností vázat vodu a tím zabezpečovat její mechanicko-elastické vlastnosti. Při artróze dochází k úbytku chondroitinsulfátu v chrupavce, a proto je jeho podávání vhodnou doplňující léčbou. Zároveň chondroitinsulfát inhibuje aktivitu enzymů, které přímo poškozují chrupavku. Při jeho podávání se snižuje bolest a zlepšuje se kloubní pohyblivost.

 

Kolagenní hydrolyzát je bohatým zdrojem některých aminokyselin, především alaninu, prolinu a lysinu, které hrají důležitou roli v metabolismu kloubní chrupavky. Dostatečný přívod těchto látek ve formě kolagenního hydrolyzátu poskytuje chrupavce důležité stavební kameny pro vytvoření funkční matrix.

-Delpharmea -
aFK

Diskuze » ARTRÓZA, OSTEOPORÓZA

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

ARTRÓZA, OSTEOPORÓZA