BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.

» Chemie


KOFEIN (COFFEINUM)

Popis a výskyt: kofein je alkaloid s purinovým jádrem, chemicky 1,3,7-thmethylxanthin.

 

Současný platný lékopis (ČsL 4) kofein charakterizuje takto:

 

Krystalky jehlicovité, hedvábně lesklé, lehké, zpravidla plstnatě sdružené, nebo prášek krystalický, bílý, bez zápachu, chuti slabě hořké. Vyskytuje se spolu s dimethylxanthiny theofylinem (1,3-di-methylxanthin) a theobrominem (3,7-dimethylxanthin) v pochutinách vyrobených ze šesti rostlin, rostoucích na naší zeměkouli. Jsou to guarana, káva, maté, kakao, čaj a kola.

 

Účinky:

kofein má silný psychostimulační účinek a navíc stimuluje i životně důležitá centra - dechové a vazomotorické. V malých dávkách 50-200 mg (1-2 šálky kávy) působí dráždivě na mozkovou kůru. Zvyšuje psychickou aktivitu a schopnost koncentrace, odstraňuje únavu a prodlužuje schopnost vykonávat vyčerpávající práci.

Potlačuje ospalost a antagonizuje účinek alkoholu. Působením na hladké svalstvo dochází k bronchodilataci a k dilataci žlučových cest.

Důležitým účinkem je ovlivnění nitrobuněčné koncentrace vápníku, který má význam pro svalové kontrakce. Kosterní svalstvo stimuluje k vyššímu výkonu. Urychluje metabolismus, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, má mírný močopudný účinek. Placentární bariérou prochází snadno, v běžných dávkách nemá však na plod podstatný vliv.

 

Malé dávky kofeinu (do 50 mg) působí paradoxně - zesilují útlumové funkce mozku. To se může projevit zvýšenou ospalostí. Terapeuticky se tohoto efektu využívá při léčbě bolesti k zesílení účinku analgetických směsí.

 

Nežádoucí účinky:

kofein je mitotický jed, který postihuje buněčné jádro bez současných změn v plasmě. Vyšší dávky kofeinu (200-500 mg) mohou vyvolat zvýšenou dráždivost, nervozitu, třesy, nespavost a bolesti hlavy. Intoxikace vysokými dávkami se projeví bušením srdce, neschopností koncentrace, úzkostí, závratěmi, mohou vzniknout přechodné psychické poruchy, někdy i halucinace. Ve velkých dávkách je jedem křečovým. Smrtelná dávka se odhaduje na 10 g kofeinu, tj. asi 50-100 šálků kávy.

 

Metabolismus:

kofein se vstřebává z trávícího traktu poměrně dobře, takže již za 15 minut se projeví jeho účinek. V těle se částečně demetyluje a oxiduje. Asi 20 % kofeinu se vyloučí močí v nezměněné formě. Poločas eliminace je v průměru 4,5 hodiny, úplné se z těla vyloučí asi za 24 hodin.

aFK

Diskuze » KOFEIN (COFFEINUM)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

KOFEIN (COFFEINUM)