PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Glutamová kyselina - (Kyselina 2 - aminoglutarová, patří mezi malé neutrální a vytváří bazický amin glutamin. Tvoří alfaketoglutarát, je to neesenciální aminokyselina, glukogenní, zkratka Glu a glutaminu Gln).
Nejhojněji zastoupená AK v přírodních zdrojích. Značné množství je v obilovinách a v polévkových kořeních především v sojové omáčce. Někdy jí může být ve stravě tolik, že u menších dětí vyprovokuje alergickou reakci, která se projeví zrudnutím, zvýšenou aktivitou a neklidem. Stav však není zdraví nebo dokonce život ohrožující, spíše je subjektivně nepříjemný. Dospělí reagují na předávkování podobně, zrudnutím tváří a pocitem jejich pálení (nadměrné prokrvení), které se výstižně nazývá "syndrom hořících tváří".
Alergie na tuto AK nemůže být ztotožňována s alergíi na gluten (lepek - jedna z bílkovin obilného zrna), kterou trpí již nejmenší děti a tato indispozice se posléze přenáší i do dospělosti.
Dalšími přirozenými zdroji jsou kromě obilovin také tvrdé sýry (opět možnost alergie, v tomto případě histaminové ev. tyraminové) a hovězí a drůbeží maso. Tato AK má však také velmi zajímavé možnosti, je-li podávána samostatně. Působí totiž detoxikačně ve stavech nadbytku amoniaku, kdy z ní vzniká glutamin. Je také jediným využitelným energetickým zdrojem v mozku, samozřejmě spolu s glukózou a v ojedinělých případech s mastnými kyselinami. Takovéto situace jsou však vzácné a zajímavé spíše experimentálně. Gln se v mozku transformuje na neuromediátor GABA (gamaaminobutyrát).
Zahříváním kyseliny glutamové vznikají toxické heterocyklické aminy: proto není vhodné používat například sójovou omáčku při pečení masa, ale až po něm. Pražením obilí a semen opět vznikají také uvedené jedovaté látky.
Nejdůležitější funkce kyseliny glutamové jako prekurzoru glutaminu můžeme shrnout následovně:
Diskuze » KYSELINA GLUTAMOVÁ
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.