BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


BCAA (AMINOKYSELINY S ROZVĚTVENÝM ŘETĚZCEM)

Aminokyseliny typu BCAA tvoří až 35 % obsahu svaloviny; patří mezi látky esenciální, protože lidský organismus je nedovede vytvořit. Jejich přirozeným zdrojem je bílé drůbeží maso (kuře bez kůže, krocan), mořské ryby a luštěniny (fazole, čočka, hrách).

 

BCAA zvyšují svalovou syntézu proteinů, snižují katabolické procesy ve svalech a ve svalových buňkách mohou být využity ke tvorbě energie - makroergních fosfátů (ATP). Není žádoucí, aby tyto "komplementární procesy", spotřebovaly všechno dodané množství BCAA do organismu, protože musí být k dispozici určité množství na zabudování do svalové hmoty. Fyzická aktivita podněcuje schopnost svalů zpracovávat BCAA jako palivo, což přináší příčně pruhovanému svalu velký prospěch; pro zvýšený rozvoj svalstva to však nemůže být pouze jediný efekt.

 

Tyto aminokyseliny snižují potřebu svalů spalovat své vlastní proteiny a tím se podílejí na anabolizaci organismu.

BCAA stimulují uvolňování nesteroidních anabolických hormonů, jakými jsou růstový hormon, thyroidní hormon a inzulín. BCAA = leucin + isoleucin + valin.

 

Denní dávka BCAA se pohybuje mezi 3 až 5 gramy.

aFK

Diskuze » BCAA (AMINOKYSELINY S ROZVĚTVENÝM ŘETĚZCEM)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

BCAA (AMINOKYSELINY S ROZVĚTVENÝM ŘETĚZCEM)