PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Latinský název Cuprum. Chemická značka Cu. V Mendělejevově periodické soustavě prvků měď řadíme mezi kovy. Celkový obsah v organismu je 80 - 150 mg. Převážně je vázán na bílkoviny a aminokyseliny.
Největší část mědi je navázána na specifický protein ceruloplazmin. Tento pro měď specifický protein slouží jako zásobárna a pravděpodobně i jako přenašeč z centrálního orgánu jater k ostatním buňkám. Současně plní funkci oxidázy. Redukčně-oxidační děje jsou doménou enzymů s navázanou mědí. Další důležitou funkcí bílkovin s navázanou mědí je oxidativní deaminace. Měď je v různých sloučeninách důležitou součástí bílkovin a řady enzymů, účastní se dozrávání červených krvinek, na tvorbě pigmentu, který barví vlasy a pokožku, pomáhá organismu při využití vitaminu C. Měď je nezbytná pro tvorbu bílkovin, kolagenu a elastinu nacházejících se ve vazivu, stěnách cév, plicích. Je také důležitý pro správnou funkci nervové soustavy a výstavbu kostní tkáně. Jeho homeostatická regulace je realizována jak regulací resorpce ve střevě, tak redistribuci a rovněž vylučováním, převážně žlučí.
U metabolismu mědi známe dvě geneticky podmíněné choroby.
Pokrmy s obsahem mědi: celozrnná žitná mouka, sušené datle, obilné klíčky, lesní ostružiny, ovesné vločky, pivní kvasnice.
Dávky mědi: 1,5 - 3 mg/den. Tato dávka vcelku snadno dosažitelná běžnou potravou.
Diskuze » MĚĎ (Cuprum)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.