PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
V době nejrůznějších diet, tréninkových režimů a doporučení, které si kladou za cíl zvýšit výkon a zlepšit dosažené výsledky, vzrůstá zájem o snížení i omezení poškození organismu a vyšší pozornost se věnuje prevenci. V této souvislosti sehrává významnou roli nenápadný prvek lidského organismu:
hořčík - magnesium, v počeštělé formě magnézium. Čím je tak zvláštní a proč se o něm zmiňujeme v souvislosti se sportem? Na danou otázku se lépe odpovídá postupně.
Celkově organismus o hmotnosti 70 kilogramů obsahuje okolo 30 g, přičemž 40 - 50 % se nachází intracelulárně, 50 - 60 % je vestavěno do kostní tkáně. Necelé 1 % je extracelulární hořčík, jehož sérové koncentrace se laboratorně sledují nejčastěji. Hořčík aktivuje řadu enzymů, čímž nejenom ovlivňuje - ale cíleně reguluje jednotlivé biochemické děje metabolismu bílkovin, tuků, cukrů i ribonukleové a desoxyribonukleové kyseliny, které jsou i nositeli genetických informací. Hořčík ovlivňuje jednu z nejdůležitějších biochemických reakcí - tzv. citrátový cyklus, jehož produkty jsou výchozími substráty pro další energeticky významné reakce (dýchací řetězec a aerobní fosforylace) na úrovni buněčné organely - mitochondrie.
Výsledkem zmiňovaných dějů je zisk energie, která se jednak přemění na teplo, jednak se konzervuje v makroergních vazbách. Nejznámějším příkladem makroergní vazby jsou fosfátové sloučeniny, z nichž jmenujme alespoň adenosintrifosfát (ATP). Tato látka vytváří s hořčíkem komplexní sloučeninu, tedy bez hořčíku se nevyskytuje. O rychlosti obratu těchto látek v těle si lépe uděláme představu z následujícího údaje:
množství denně vytvořeného ATP se rovná hmotnosti daného organismu. A toto množství ATP se také denně "spotřebuje", mimo jiné i na udržení iontových poměrů uvnitř a vně buňky. Hořčík se současně podílí na tvorbě tzv. cytoskeletu buňky - jakéhosi trámoví, které je důležité nejenom pro tvar buňky, ale současně představuje "informační dálnici" buňky.
Směnitelnost hořčíku mezi buňkou a mezibuněčným prostorem záleží na druhu buňky, na její aktivitě, koncentraci dalších iontů. V případě buněk tkání metabolicky velmi aktivních - srdce, jaterní tkáň, ale i kosterní svaly se jedná o buňky s rychlou směnitelností hořčíku, kostní tkáň, červené krvinky naopak patří mezi tkáně, které koncentraci hořčíku mění pomaleji. Navíc koncentrace v srdci, játrech, svalech nitrobuněčně dosahuje fyziologicky hodnot vyšších - okolo 9 mmol/l, v erytrocytech 2,2 - 2,8 mmol/l, v séru pouze 0,7 - 1 mmol/l.
Jak tedy poznáme, že se nám či sportovci hořčíku nedostává? Prostá analýza vzorku séra nám nemusí dát správnou odpověď, hovoří se také o kolísání koncentrace hořčíku v séru v průběhu dne i v průběhu roku. Nález fyziologických hodnot hořčíku v séru může být naopak údajem zavádějícím a nepravdivým tehdy, když za určitých situací vystupuje hořčík naopak z buněk do séra. Významná dehydratace organismu může být také jednou z příčin fyziologicky "normálních", či dokonce zvýšených koncentrací hořčíku v séru. Deficit hořčíku v buňce se projeví zpočátku nespecificky. Nejednoznačná symptomatologie se rozděluje podle převažujících účinků do čtyř skupin, i když projevy hypomagnezémie mohou být přítomny současně v různé intenzitě i kombinacích.
K výše zmíněným faktorům přispívá i zvyšující se spotřeba alkoholu a tuků. Náhrada hořčíku ve formě solí by měla proto respektovat několik pravidel. Perorální příjem je v zásadě v doporučených dávkách bezrizikový - pokud není přítomná:
Doporučené dávky hořčíku pro dospělého se pohybují v rozmezí 300 - 400 mg/den. Tento rozdíl -25 % se může ukázat v průběhu tréninkového či závodního období velmi výrazný. V období zátěže se dávky doporučují zvýšit až na 1000 mg/den. Také u lidí starších se doporučené dávky hořčíku zvyšují na hodnoty 375 - 500 mg/den.
Z tohoto pohledu plyne spíše otázka, v jaké formě je optimální hořčík přijímat. Přirozeným zdrojem hořčíku je především rostlinná strava - luštěniny, rýže, ovesné vločky, ořechy, mandle, slunečnicová semínka, ale i čokoláda a některé produkty moře (škeble, krabi). Výše doporučené ale platí s omezením, protože většinou neznáme složení zemědělské půdy ani složení mořské vody s příslušnou hodnotou hořčíku. Z těchto důvodů má tabulková hodnota pouze orientační význam, skutečné hodnoty mohou být značně odlišné od uváděných dat.
Optimální z hlediska iontového složení se jeví hypotonické minerální vody, obsahující nejenom hořčík ve snadno vstřebatelné - disociované formě. Hypertonické minerálky retinují vodu ve střevě a mohou vyvolat následné průjmy. Individuální vnímavost k příjmu hořečnatých solí ve formě laktátu, citrátu, orátu, asparátu je různá, v průměru se uvádí, že z podaného množství se vstřebává nejméně 20 % hořčíku, ostatní se vyloučí stolicí.
Pokud se rozhodneme substituovat hořčík z důvodů možné hypomagnezémie, jeví se výhodnější pravidelné podávání doporučených denních dávek po delší dobu. Klinický obraz i postupný ústup popisovaných obtíží (za 2 - 4 týdny) je nejlepším potvrzením dříve přítomné hypomagnezémie, a to i v případech dříve zjištěných fyziologicky "normálních" koncentrací hořčíku v séru. Z uvedeného výčtu vyplývá, že nedostatek tohoto nenápadného iontu v organismu se může projevit velmi nápadně, a to nejenom v ovlivnění vrcholového či rekreačního sportovního výkonu, ale deficit hořčíku ovlivňuje zdraví každého z nás.
Literatura:
Benta J., Sadílek L.: Hořčík v přírodních minerálních vodách, Rehabilitace a fyzikální lékařství 2, 1999, s. 53 - 62.
Elmadfa I., Leitzmann C.: Ernährung des Menschen, Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart 1990, s. 489.
Heepe F: Diätetische Indikationen, Springer Verlag Heidelberg, 1990, s. 506.
Holtmeier H. J.: Magnesium und Calcium, Wissenschaftliche Verlagsgeselschaft GmbH Stuttgart 1995, s. 246.
Schroll A.: Kalium, Magnesium, Zenon Verlag GmbH, München 1992, s. 63.
Shils M. E., Olson J. A., Shike M., Ross A. C.: Modern nutrition in health and disease, Williams Wilkins, Baltimore 1999, s. 1951.
Wilhelm Z., Wilhelmová I., Hegyi P.: Serum magnesium concentration in gastrointestinal tract (GIT) diseases. Nutrition vol. 12, 11/12, 1996, s. 843.
Wilhelm Z., Hegyi P., Šprta F., Pechová A.: What are the possible implications of a low concentration of Mg2+ in the erythrocytes of patients with gastroduodenal peptic disease? Physiological Resaerch Suppl 1, vol. 48, 1999, s. 138.
Diskuze » Hořčík a sport
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.