BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


MAGNOLKA ČÍNSKÁ

Magnolka čínská - (Schizandra chinensis (TURCZ.) BAILL., syn. S. japonica HANCE, Kadsura chinensis TURCZ.).

 

Magnolka čínská je rostlinou velmi dlouho užívanou v zemích původního výskytu:

Číně, Japonsku a dálně východní oblasti bývalého SSSR. Po ženšenu je to jedna z nejžádanějších rostlin na západních trzích, protože má kromě adaptogenního a centrálně-stimulačního účinku také efekt hepatoprotektivní

 

Ochrana jater a tvorba některých bílkovin, která v nich po podání magnolky ve zvýšené míře probíhá se totiž ukazuje jako významný faktor protistresového účinku a zvýšení imunity.

 

Používaná část: semena (plody).

 

Obsahové látky:

terpeny v příjemně vonící silici (gamalangen, seskvikaren, alfa- a beta-chamigren, chamigrenal, seskvikaren), lignany dibenzo(a,c)cyklooktadienového typu (gomisiny A-T včetně některých angeloyl-, benzoyl- a tigloyl- derivátů, schizandriny, wuweizisu C aj.).

 

Biologické účinky:

Gomisiny způsobují stimulaci centrálního systému, působí antipyreticky (snižují chorobně zvýšenou teplotu organismu), některé z nich snižují bolest, relaxují příčně pruhované svalstvo, zabraňují vzniku žaludečních kontrakcí a vzniku žaludečních vředů způsobených stresem. Mají schopnost zpomalovat proces vývoje artehosklerózy. Semena magnolky mají významnou adaptogenní aktivitu a jsou významným faktorem, chránícím játra (hepatoprotektivní působení).

 

Toxicita: LD50: 10,5 g/kg (nečištěného petroléterového extraktu) a 2.8 g/kg (čištěného petroléterového extraktu) (zkoušeno na myších); lignany LD50: 750 mg/kg (čistý go-misin J, zkoušeno na myších).

 

Použití v terapii: tinktura ze semen (připravená 95 % lihem).

 

Monokompozitní přípravky z magnolky se používají jako tonikum při fyzickém i psychickém vyčerpání, pro zvýšení práceschopnosti, krevního tlaku, zpřesnění koordinace pohybů, při astenických a astenodepresívních chorobách různého původu a ke zvýšení oční adaptace v podmínkách tmy.

 

Kontraindikace:

hyperkineze, zvýšená motilita žaludku a dvanácterníku při žaludečních a dvanácterníkových vředech, epilepsie všech stupňů, zvýšení nitrolebního tlaku, vysoký krevní tlak se sklonem ke kolísání arteriálního tlaku.

 

Použití ve sportu:

v body-buildingu se využívá kombinace extraktu z magnolky (směsi gomisinů) s vitamíny skupiny B a některými antioxidanty (selenem vázaným na bílkoviny, vitaminem E) jako prostředek ke zlepšení nálady, adaptogen a antioxidant. Velmi vhodné je podávat přípravky s magnolkovými lignany všude tam, kde se podávají při tréninku další léčiva působící negativně na játra (anabolické steroidy).

 

Přípravky a dávkování:

Tinktura: 2-3x denně 20-30 kapek asi 1 hodinu před tréninkem.

Práškovaná semena: 2x denně 0,5 - 1 g asi 1 hodinu před tréninkem zapít malým množství netučného mléka.

 

Kompozitní přípravky s lignany: podle návodu výrobce, zpravidla však maximálně 3x denně 1 tableta (tobolka).

 

Vedlejší účinky: po požití tinktury nebo zejména práškovaných semen dochází u některých lidí ke zvýšenému říhání a pocitu naplnění žaludku.

aFK

Diskuze » MAGNOLKA ČÍNSKÁ

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

MAGNOLKA ČÍNSKÁ