BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


VITAMIN B13 (KYSELINA LIPOOVÁ)

Kyselina lipoová je rozpustná v tucích, zúčastňuje se získávání energie (pomáhá buněčnému dýchání), je důležitá pro správnou funkci nervové soustavy. Chrání buňky před působením volných kyslíkových radikálů, regeneruje ostatní antioxidanty, zvyšuje imunitu.

 

Nezbytná pro správnou funkci nerovového systému, srdce, mozku, očí a jater, pro krvetvorbu a ukládání genetické informace. Doporučuje se diabetikům - zvyšuje účinek inzulínu. Lékaři B13 používají při léčbě sclerosis multiplex. Preventivně působí i proti některým jaterním onemocněním.

 

Zdroje: játra, ledvinky, kvasnice, brambory, špenát, kořenová zelenina. Rozkládá se vlivem denního světla, nepřítelem je také voda.

 

Nedostatek vitamínu B13 se projevuje záněty nervů, zadržováním vody v organismu a zpomalením akce srdeční. Otrava nebyla dosud pozorována.

 

Obvyklé denní dávky se pohybují 100 - 200 mg.

aFK

Diskuze » VITAMIN B13 (KYSELINA LIPOOVÁ)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

VITAMIN B13 (KYSELINA LIPOOVÁ)