PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Chemicky se jedná o metylderivát isoalloxazinu. Tento vitamín rozpustný ve vodě byl objeven v roce 1933 Paulem Gyorgyem.
Je poměrně stálý v kyselém prostředí, je fotolabilní (rozkládá se na světle) a termolabilní (rozkládá se při vysokých teplotách), je odolný vůči oxidaci. Jeho obsah v mléce se redukuje při vystavení světlu po dvou hodinách na 10 %. Při uskladnění v šeru je úbytek 30 - 50 %.
Lidé a ostatní vyšší živočichové nejsou schopni syntetizovat isoalloxazinové složky vitamínu B2, takže tyto látky musí získávat potravou.
Je účinný v organismu ve formě koenzymů FMN-(flavinmononukleotid) a FAD-(flavindinukleotid). Tyto koenzymy slouží k oxidačně redukčním dějům. Hrají důležitou roli v látkové výměně proteinů, tuků a cukrů tím, že dodávají vodík. Pomáhají tělu uvolňovat energii z těchto živin. Jejich nepřítomnost blokuje tvorbu nových tkání. Riboflavin zastává funkci oxidačních fermentů (enzymů) např. v rohovce a oční čočce. Umožňuje vidění za šera převáděním krátkovlnných modrých paprsků na žlutozelené. Působí při tkáňových oxidacích i ve svalstvu, srdci a játrech.
V kůži umožňuje metabolismus a výživu kožních adnex (žlázy potní a mazové). Působí tím příznivě k zachování zdravé pokožky, vlasů a nehtů. Účastní se též na tvorbě krevních elementů (krvinek) a zárodečných buněk. Ovlivňuje činnost nervové soustavy a mozku. Účastní se tvorby nukleových kyselin, napomáhá růstu, plodnosti. Pomáhá při přeměně aminokyseliny tryptofanu na niacin (vitamín B3). Spolu s vitamínem B6 v poměru 1:2 zlepšuje proces výstavby svalové hmoty. Při fyzické námaze tkví jeho význam v přenosu kyslíku svalovým buňkám a působí i při nervosvalovém přenosu. Před sportovním výkonem se jako samostatný preparát neužívá.
Předpokládá se, že snížená hladina riboflavinu může zvyšovat pravděpodobnost onemocnění karcinomem jícnu. Detoxikuje chemické sloučeniny z alkoholu a žvýkacího tabáku (tzv. kancerogeny).
Působí synergicky s vitamínem B3 a B6 i s ostatními vitamíny skupiny B, s vitamínem C a A. Ničí jej antibiotika, antikoncepční přípravky a anxiolytika (léky užívané ke zklidnění). Dále léky obsahující estrogeny a síru. Je ničen alkoholem, snižuje účinek cytostatika methotrexatu. Ovlivňuje testy na katecholamin. Je inaktivován některými antimalariky (léky proti malárii).
Zdroje: povrchové vrstvy obilovin, ryby, pekařské a pivovarské kvasnice, mléko, jogurty, sýry, tvaroh, ovesné vločky, otruby, brambory, luštěniny, játra, listová zelenina, vejce, ledvinky, srdce, slunečnicová semena, hovězí a kuřecí maso.
Použití: podporuje tvorbu nových buněk, léčí bolavé koutky úst, chrání rohovku oka, podporuje jasnější vidění, hraje důležitou roli při látkové přeměně tuků, bílkovin a cukrů, slouží k dobré funkci jater, zabraňuje očním katarům (zánětům). Používá se preventivně proti šupinatění kůže, při seborhoické dermatitidě, zabraňuje maštění vlasů a pokožky, při rosacei. Pomáhá v léčbě anémie. Používá se preventivně v těhotenství a ve stáří, kdy je zvýšená potřeba, při rekonvalescenci po zánětlivých onemocněních, dále jako doplněk léčby vitamínem B3 a B6, při hypovitaminóze při některých jednostranných dietách, při astmatu, alergíich, zánětech nervů, při léčbě psychických poruch.
Dávkování: denní potřebná dávka pro dospělé je 1,1 - 2 miligramy, některé zdroje uvádějí až 2,5 miligramů. V pubertě 2,1 miligramů, děti 1 miligram, těžce pracující lidé 2,5 miligramů.
Zvýšené požadavky na denní potřebu jsou v těhotenství a při laktaci (kojení) a to 3,5 miligramů a ve stáří 1,8 miligramů, při stresových situacích až 5 miligramů. Terapeutické dávky jsou až několikanásobně vyšší. Tělo si vezme jen nezbytné množství a zbytek vyloučí močí. Při velmi vysokých dávkách se ukládá v plicích a játrech a v případě potřeby se odtud uvolňuje.
Příznaky z předávkování: nejsou známé. Při velmi vysokých dávkách se jako nežádoucí účinek mohou projevit parestezie (poruchy citlivosti kůže) a svěděni kůže, přecitlivělost na sluneční záření. Tyto příznaky se upraví během několika dní.
Příznaky z nedostatku: avitaminóza způsobená stravou se může projevit při úplném vyloučení masa, vajec a mléčných výrobků.
Nedostatek riboflavinu je obtížně stanovitelný, neboť příznaky nejsou tak výrazné. Jedním z nejtypičtějších příznaků jsou bolavé a rozpraskané koutky úst, dále příliš bledé nebo příliš rudé koutky úst.
Dále se objevují šupinaté vyrážky na bradě a na nose, někdy zarudnutí pokožky na varlatech a vulvě, nervozita, poruchy zažívání, deprese, mastná pokožka a vlasy, šarlatově červený rýhovaný jazyk, poruchy vidění, řezání očí, záněty spojivek, kožní záněty, trhliny bradavek kojících žen, poruchy srdeční činnost, úbytek hmotnosti, slabost, apatie, anémie (chudokrevnost), problémy s kazivostí zubů, poruchy osobnosti typu hypochondrie, deprese, psychopatické deviace, hysterie.
Diskuze » VITAMIN B2 (RIBOFLAVIN, AKTOFLAVIN)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.