BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


VŠEHOJ ŽENŠENOVÝ (ŽENŠEN) (PANAX GINSENG C. A. MEY.)

Ženšen je jednou z nejstarších léčivých rostlin, používanou asijskými národy zhruba 3000 let.

 

Používaná část: kořeny, v poslední době také nadzemní část. Používají se tekuté nebo suché výtažky především z kořenů, jen ojediněle práškovaná kořenová droga.

 

Obsahové látky: polysacharidy různé struktury, steroly (daukosterin), ginsenosidy (panaxosidy) - monodesmosid kys. oleanolové, glykosidy 20S-protopanaxadiolu, 20S-pro-topanaxatholu aj. minoritní látky. Hlavními účinnými látkami jsou ginsenosidy a polysacharidy.

 

Biologické účinky: po podání rostoucím organismům zvyšuje tělesnou hmotnost, obsah proteinů a RNA ve svalech a játrech; tento anabolický účinek je však zcela jiného druhu než účinek steroidních hormonů. Akumulaci proteinů v živočišných tkáních způsobují jak extrakty z kořenů, tak z nati.

 

Ginsenosidy a polysacharidy z kořenů i nati zvyšují hladiny imunoglobulinů IgM, IgG a aktivitu tělesných killer cells a zasahují pozitivně do vývoje imunity. Velmi výrazný je adaptogenní efekt - snížení účinků vlivu stresových faktorů na organismus a zvýšení výdrže při fyzické zátěži.

Sumární extrakty z kořenů mají velmi příznivý vliv na oběhový systém; působí proti nekróze myokardu, normalizují sérové hladiny kreatinfosfát kinasy, dehydrogenasy kys. mléčné a gama-glutamyltransferasy. Ginsenosidy snižují ventrikulární srdeční a arteriální systolický krevní tlak.

Tyto látky snižují hladinu nežádoucího cholesterolu (LDL) a velmi příznivě snižují aktivitu beta-hydroxy-beta-methylglutaryl-CoA reduktasy a cholesterol 7alfa-hydroxylasy, které se významně uplatňují při vzniku cholesterolu v lidském organismu v játrech de novo.

 

Extrakt z kořenů má také hypoglykemickou aktivitu, působí proti některým typům rakovinných nádorů (myší leukémie L5178Y, B16 melanom, Morrisův hepatální nádor, sarkom 180, leukémie L1210 aj.). Stimulační efekt na systém hypofýza - kůra nadledvin se projevuje ochranným efektem na metabolismus glukózy a může být použit preventivně proti inzulínovému šoku.

 

Saponíny ženšenu mají výrazný antihypoxický efekt, snižují vyčerpanost organismu a zvyšují přizpůsobivost těla vůči teplotnímu stresu; při tomto stresu snižují teplotu (měřeno rektálně).

 

Toxicita: v praxi je používán většinou suchý extrakt z kořenů (směs ginsenosidů).

LD50 : 5000 mg/kg (suchá směs předčištěných ginsenosidů z kořenů, zkoušeno na myších, podáváno perorálně).

 

Použití v terapii: jako obecné tonikum zlepšující vitalitu (chuť do života), chránící oběhový systém, snižující hladinu cholesterolu a cukru v krvi, udržující tělesnou hmotnost a posilující organismus v rekonvalescenci po těžkých chirurgických zákrocích a mikrobiálních infekcích.

 

Preventivně se podává lidem vystaveným stálému působení stresových faktorů (hluk, zvýšená nebo snížená teplota, snížený obsah kyslíku, cyklická zátěž). Je to oblíbený prostředek v geriatrii.

 

Použití ve sportu: k udržení motivace ke cvičení, jako adaptogen šetřící energii a urychlující reparaci svalstva a enzymového metabolismu ve fázi odpočinku.

 

Přípravky: na trhu je v současné době velké množství přípravků a to nejen z druhu Panax ginseng, ale i z druhů podobných (Panax japonicus - všehoj japonský, Panax notoginseng -všehoj čínský a různé druhy korejské a indické).

Kvalita těchto přípravků je různá a je dána obsahem ginsenosidů a polysacharidů.

 

Dávkování: podle návodu na přípravku; tento návod zohledňuje obsah ginsenosidů, a proto je u různých typů přípravků dávkování různé.

aFK

Diskuze » VŠEHOJ ŽENŠENOVÝ (ŽENŠEN) (PANAX GINSENG C. A. MEY.)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

VŠEHOJ ŽENŠENOVÝ (ŽENŠEN) (PANAX GINSENG C. A. MEY.)