BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


VOJTĚŠKA (ALFALFA)

Vojtěška - Alfalfa je semínko euroasijské rostlinky, ze kterého klíčením ve vodě získáme křehké, vysoce výživné klíčky. Přesný název matečné rostliny je Medicago sativa, česky vojtěška a setkat se můžeme i se slovenským lidovým pojmenováním lucerna.

 

Výhonky vojtěšky obsahují až 40 % bílkovin, tedy podstatně více než většina druhů živočišné stravy. Stejně jako u některých řas i zde mezi bílkovinami vojtěšky najdeme zastoupení všech 8 esenciálních aminokyselin.

 

Klíčky vojtěšky jsou stejné jako i klíčky jiných rostlin tou nejčerstvější - přímo v kuchyni pěstovanou zeleninou, a proto také nejideálnějším zdrojem vitamínů, minerálních látek a enzymů. Klíčky vojtěšky se doporučují dětem, kterým se tato forma zeleniny "travička" většinou libí a pro ženy, jimž dodávají ideální kombinaci vitaminu C a železa.

 

Použití vojtěšky je vhodné i při žaludečních potížích, meteorismu a vředovém onemocněni, protože obsahuje takzvaný antiulcerózní vitamin U. Vojtěška je také dobré laxativum a mírné diuretikum, působí karminativně a podporuje tvorbu mateřského mléka.

 

Při pěstování sypeme semínka na mělký talíř s rozprostřenou vatou a několikrát denně je kropíme vodou tak, aby vata i semínka byly neustále ve vlhku. Za 3 až 4 dny narostou klíčky, které postupně stříháme. "Sklizené" klíčky můžeme týden uchovávat v lednici. Zdobíme jimi chlebíčky, saláty, dezerty, doplňujeme kaše, polévky, luštěninové pokrmy. Nejvhodnější je vmíchat klíčky do hotového pokrmu nebo je použít až přímo k dozdobení na talíři tak, abychom teplem zbytečně nesnižovali obsah termolabilních živin.

 

Pro posílení po vyšší fyzické nebo psychické zátěži vyzkoušejte kličkový koktejl, který si snadno připravíte důkladným rozmixováním asi hrsti klíčků s banánem, pomerančovou šťávou a jedním malým stroužkem česneku (podáváme po vychlazení), obměnou je kombinace klíčků s trochou vody a lžící medu.

aFK

Diskuze » VOJTĚŠKA (ALFALFA)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

VOJTĚŠKA (ALFALFA)