PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
U žádného jiného dopingového prostředku neobklopuje jeho použití taková tajemná aura jako u růstového hormonu. Jedni ho označují za zázračný prostředek, vyvolávající v nejkratší době gigantický nárůst síly a svalové hmoty. Jiní ho považují co do zvyšování sportovní výkonnosti za zcela neužitečný a argumentují tím, že výsledků dosahuje pouze při léčbě trpasličího vzrůstu u dětí.
Existují názory, že růstový hormon může u dospělých způsobit nejhorší deformace kostí, a to formou růstu tzv akrálních částí těla (spodní čelisti, končetin atd.). Jaký růstový hormon a v jakých dávkách by měl člověk vlastně brát? Lidskou formu, synteticky vyrobenou verzi, re-kombinovanou nebo geneticky produkovanou? Spory jsou v této problematice tak komplexní, že čtenář musí disponovat určitými základními znalostmi, aby jim vůbec rozuměl. Růstový hormon je polypeptid, skládající se ze 191 aminokyselin. V lidském těle jej produkuje hypofýza a v reakci na příslušné podněty (trénink, spánek, stres, nízká hladina cukru v krvi) nastává jeho vylučování. Je důležité pochopit, že uvolňovaný HGH (lidský růstový hormon) nevykazuje sám o sobě žádný přímý účinek. Stimuluje totiž pouze játra k produkci a sekreci inzulínu podobných růstových faktorů a somatomédinů. Teprve tyto vyvolají následně v lidském těle určité účinky. Tím se dostáváme k základnímu problému, neboť játra mohou produkovat jen omezené množství těchto substancí, čímž se omezuje i účinnost. Injekce růstového hormonu tedy pouze stimulují játra k produkci a vylučování těchto substancí a nemají - jak již bylo řečeno - žádný přímý efekt.
STH - somatotropní hormon vykazuje silný anabolický efekt a vyvolává silnější proteosyntézu, která se projevuje na jedné straně svalovou hypertrofíi (zvětšení svalových buněk) a na druhé straně svalovou hyperplazíi (množením svalových buněk). Zajímavý je zejména druhý jmenovaný účinek, jelikož není dosažitelný aplikací steroidů. To je také zřejmě důvodem, proč bývá STH označován jako nejsilnější anabolický hormon. Za druhý účinek STH lze označit výrazný vliv na spalování tuků. Nežádoucí účinky růstového hormonu, tzv. vedlejší účinky, představují rovněž velmi zajímavé a často diskutované téma. Nejprve musíme říci: STH nevyvolává vedlejší účinky, typické pro anabolicko androgenní steroidy, jako redukce endogenní produkce testosteronu, akné, padání vlasů, agresivita, zvýšená hladina estrogenů, virilizační příznaky u žen, zesílená retence vody a solí, atd. Za hlavní problémy je považován eventuální nedostatek cukru v krvi (hypoglykémie) a případná nedostatečná funkce štítné žlázy. Ojedinělé případy tvorby protilátek v reakci na růstový hormon nejsou z klinického hlediska relevantní. A co je pravdy na hrůzostrašných historkách o akromegálii, deformaci kostí, zvětšení srdce, problémech s orgány, gigantismem a předčasnou smrtí? K zodpovězení této otázky se musí jasně rozlišovat jedince před a po pubertě. Růst kostí je možný pouze u jedinců, kteří ještě neprošli pubertou. Po ní už není další růst kostí možný. A to ani vlivem endogenní hyperse-krece růstového hormonu, ani vlivem nadměrného exogenního přísunu STH. Obří vzrůst (gigantismus), který se zpočátku projevuje enormní silou a svalovou tvrdostí postižených a který v případě zanedbání léčby končí smrtí, lze opět zaznamenat pouze u jedinců před pubertou, současně trpících nedostatečnou funkcí pohlavních žláz (hypogonadismem). U osob, trpících endogenní hypersekrecí po pubertě, které prošly normálním růstem kostí, může docházet k akromegálii. Kosti zesílí, nabudou na objemu, nikoliv však na délce. Nastává růst končetin i obličeje, kde se zvětšuje spodní čelist a nos. Nelze vyloučit ani zvětšení srdečního svalu a ledvin. To vše často začíná zvýšenou silou a tvrdostí svalů, avšak končí únavou, zesláblostí, cukrovkou, srdečními problémy a předčasnou smrtí.
Oficiální strana ráda prezentuje extrémní případy lidí, kteří onemocněli touto chybnou funkcí, jako odstrašující případy a snaží se sportovcům vštípit, že jim jako následek exogenního přísunu růstového hormonu hrozí stejný osud. Jak sama realita ukazuje, je to nanejvýš nepravděpodobné. Není třeba zlehčovat možná nebezpečí exogenního užívání STH u dospělých a zdravých osob, ale nic by se nemělo přehánět. Při excesivním a enormně dlouhodobém užívání STH je teoreticky možné trpět akromegálii, cukrovkou, hypertrofíi srdečního svalu, vysokým krevním tlakem a zvětšením ledvin, resp. jater. V praxi se však s těmito jevy - obzvláště co se vnějších znaků týká - setkáte u sportovců zřídka. Nejčastější problémy s STH vznikají zpravidla tehdy, když se sportovec rozhodne pro simultánní aplikaci inzulínu. Účinná látka somatotropin se dodává ve formě suchého prášku a před aplikací se musí smíchat s přikládaným roztokem.
TAMOXIFENCITRAT
Pod obchodním názvem je tato látka velmi dobře známa jako Nolvadex. Tento prostředek stojí trochu mimo řadu, protože se nejedná o anabolicko-androgenní steroid. Nolvadex patří do skupiny pohlavních hormonů a je označován jako tzv. antiestrogen. Normálně se používá při léčbě rakoviny prsů žen. Nolvadex může zvrátit stávající růstový proces chorobné tkáně a předcházet vzniku nového růstu. Růst určité tkáně je aktivován mimo jiné i tělu vlastním hormonem estrogenem. A to se týká především prsních žláz mužů i žen, neboť se zde vyskytuje velký počet estrogenních receptorů, které přicházejí do styku s estrogeny, nalézajícími se v krvi. Je-li hladina estrogenu nezvykle vysoká, může docházet k nežádoucímu růstu prsních žláz. To se však zdravých žen a především mužů netýká. Antiestrogen nolvadex blokuje estrogenní receptory v postižených tělesných tkáních a zabraňuje tak spojení receptorů a estrogenu. Nolvadex nepotlačuje aromatizaci, nýbrž je výhradně estrogenním antagonistou.
Zcela výjimečným, zato však velmi vážným problémem nolvadexu je skutečnost, že v určitých případech hladinu estrogenu nesníží, ale naopak ji může zvýšit. Místo redukování produkce estrogenu dochází k její stimulaci a místo role estrogenního antagonisty (protihráč estrogenu) může působit jako agonista (spoluhráč, pomocník). Z dosud neznámých důvodů se v některých případech silně zvýší produkce DHEA (dehydroepiandrosteronu), pocházejícího z nadledvin. Jelikož je DHEA steroidový předchůdce při produkci periferního estrogenu (a testosteronu), narůstá hladina estrogenu, takže tento účinek tamoxifenu zastíní jeho vázání na centrální receptory.
Nolvadex má přímý vliv na hypotalamus, přičemž prostřednictvím zvýšeného vylučování gonadotropinu podporuje produkci testosteronu ve varlatech.V ojedinělých případech se mohou vyskytnout nevolnosti, zvracení, návaly horkosti a poruchy zraku. U žen může docházet k poruchám menstruace, které se projevují slabším krvácením nebo jeho absencí. Kromě toho by ženy neměly v průběhu aplikace nolvadexu otěhotnět. Důležitý je i fakt, že současně s nolvadexem nesmí být podávány antikoncepční pilulky, neboť anti-estrogenní nolvadex a estrogen obsahující pilulky se navzájem negativně ovlivňují.
TESTOLACTON
Obchodní název Fludestrin
Fludestrin patří do skupiny pohlavních hormonů a z chemického hlediska je příbuzný testosteronu. Přestože tím spadá do kategorie androgenních steroidů, nejedná se technicky vzato ani o androgenni ani anabolický steroid. Fludestrin se svou strukturou androgennim steroidum velmi podobá, jenže vykazuje krajně nízké androgenni a žádné anabolické účinky. Tento preparát se ve školní medicíně používá při pokročilém karcinomu prsu u žen. Jedná se o nejlépe účinkující anti-estrogen a vyvolává výrazné zvýšení endogenní (tělu vlastní) hladiny testosteronu. Možnost, že se estrogeny dostanou do krve a usadí se na estrogenních receptorech je takřka vyloučena.Fludestrin může vyvolat irreverzibilní a permanentní potlačení estrogenů u mužů. Studie bezprostředně dokázaly následující fakt. Fludestrin způsobuje u mužů dlouhodobou rezistenci proti aromatizaci steroidů. Estrogeny vyvolanou retenci vody a gynekomastii lze tedy trvale potlačit. Další vlastností fludestrinu je přímý účinek na hypotalamus, na jehož popud zvyšuje hypofýza gonadotropní vylučování. Tím citelně roste endogenní hladina testosteronu. Nelze tedy zcela vyloučit androgenně podmíněné vedlejší účinky, jejich výskyt je však nepravděpodobný. Vedlejší účinky se u fludestrinu projevují velmi zřídka. Jelikož byl tento preparát vyvinut v první řadě pro ženy, byl kladen velký důraz na maximální možné vyřazení androgenních účinných komponentů. Podařilo se to velmi dobře, takže u atletek dochází k virilizačním projevům jako např. nadměrnému ochlupení nebo prohloubení hlasu vysloveně zřídka. Možné vedlejší účinky fludestrinu uvádí výrobce Bristol Arzneimittel GmbH na svém letáku: vyrážka, zvýšení krevního tlaku, pocity jako svěděni a poruchy sluchu, bolesti a otoky končetin, záněty jazyka, nechutenství, nevolnosti a zvracení. Tyto vedlejší účinky se vyskytují ojediněle. Při podávání by měla být testována hladina vápníku, neboť fludestrin může vyvolávat hyperkalcemii (zvýšená hladina vápníku).
TIRATRICOL
Obchodní název Triacana.
Triacana patři do skupiny hormonů štítné žlázy. Účinná látka tiratricol je potomkem hormonu štítné žlázy - L-T3 (L-trijodthy-ronin). L-T3 je společně s L-T4 (L-thyroxin) produkován štítnou žlázou a z obou hormonů je výrazně silnější a účinnější.
Triacana potlačuje sekreci svého předchůdce L-T3 a vykazuje výrazné tuky spalující účinky. Ve školní medicíně se triacana nasazuje při hypertyreoze (např. Basedovova nemoc, vole). Ta vzniká při nadměrné funkci štítné žlázy, která vylučuje příliš mnoho L-T3. Prostřednictvím svého již zmiňovaného inhibujícího efektu vůči L-T3 reguluje triacana hladinu hormonů štítné žlázy. Přitom dochází ke zvýšení objemu látkové výměny, tělesné teploty a zesílení celkové vznětlivosti.
Při dlouhodobé aplikaci hrozí nebezpečí permanentní nedostatečné funkce štítné žlázy a sportovec je potom odsouzen k doživotnímu podávání preparátů ke stimulaci štítné žlázy. Vedlejší účinky silně závisí na výši dávkování.
Diskuze » PEPTIDOVÉ A GLYKOPROTEINOVÉ HORMONY A JEJICH ANALOGA III
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.