PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Chemická značka je K, v Mendělejevové tabulce prvků patří do skupiny alkalických kovů. Je to rovněž prvek, který řadíme mezi tzv. esenciální.
Celková zásoba v těle se pohybuje okolo 3500 mmol. Koncentrace kalia v séru je 3,8 - 5,4 mmol/l. 98 % kalia je uloženo intracelulárně a jen 2 % extracelulárně. Z celkového, obsahu v ICT je téměř 86 % uloženo ve svalových buňkách, kolem 6 % v játrech a přibližně stejné množství je uloženo v erytrocytech. V intracelulární tekutině je kalium volné a vázané. Kalium se váže na anionty, kterými jsou intracelulární fosfáty a bílkoviny. Poměr vázaného kalia ku nevázanému je dán pH prostředí. Při nízkém pH, při stavu kyselosti nebo jinak také při stavu katabolismu dochází ke zvýšení volné resp. nevázané frakci kalia. Při vyšším pH v prostředí zásaditém neboli při stavu anabolismu se naopak zvyšuje frakce vázaného kalia na anionty. Při katabolických situacích se tedy ionty kalia uvolňují a jejich množství se v plazmě zvyšuje. Naopak, při stavech anabolismu se ionty kalia vážou a jejich obsah se v krevní plazmě snižuje.
Aby hladina nitrobuněčného draslíku byla stálá, musí fungovat sodík - draslíková pumpa, která je poháněna energíi z rozštěpeného adenosintrifosfátu. Tato pumpa za pomoci energie neustále čerpá ionty draslíku do buňky a ionty sodíku ven z buňky, čímž udržuje nebo upravuje klidový potenciál buněk.
Další velkou úlohou draslíku je, že udržuje množství intracelulární tekutiny.
Draslík se dále podílí na využití sacharidů, na syntéze proteinů, má vztah k nervosvalové dráždivosti. Je také velmi důležitý pro správnou funkci srdečního svalu.
Nedostatek kalia (kaliová deplece) - hlavně v intracelulární tekutině má následující příčiny:
Snížený přívod:
Zvýšené ztráty ledvinami - při hyperkortikalismu (zvýšená produkce mineralokortikoidů kůrou nadledvin). Choroby, u kterých se hyperkortikalismus projevuje, jsou Cushingův syndrom, hyperaldosteronismus a Barretův syndrom.
Ledvinové - chronická pyelonefritis.
Působení některých léků
Jiné
Projevy nedostatku draslíku jsou:
Celkové příznaky jsou: slabost, apatie, zimomřivost, žízeň, let myšlenek až psychózy, bolesti svalů bez adekvátních podnětů.
Hyperkalemie (nadbytek draslíku) - nastává tehdy, stoupne-li koncentrace kalia v séru nad 5,5 mmol/l.
Příčiny hyperkalemie:
Příznaky: oligurie, anurie, arytmie srdeční při koncentraci 7-13 mmol/l, kdy dochází k zástavě srdce v diastole(v roztažení). Další příznaky jsou zvracení, průjmy. Obecné příznaky jsou slabost, únava, svalové záškuby, postupná paralýza (ochrnutí) svalstva.
Pokrmy s obsahem draslíku: jogurt, čerstvý hrášek, kuřata, brambory, jablka, kapusta, losos, sleď, vejce, sýry, mléko, játra, ledvinky, hrozny, obilné klíčky, houby, banány, šťáva z rajčat.
Interakce: velkým "konkurentem" draslíku je sodík, dále léky jako diuretika, kortizon, hormony jako testosteron. Dokonce i aspirin je považován za nepřítele. Léky proti průjmu mají stejný vliv. V potravinách narušují tento minerál chemické konzervační prostředky, bílý rafinovaný cukr. Kdo pije kávu a alkohol zvyšuje potřebu draslíku. Pozor na lékořici, protože narušuje hladinu draslíku a dlouhodobě zadržuje v těle tekutiny.
Dávky: poměr příjmu draslíku ku sodíku je 2:1. Denní dávka není stanovena, ale je ustálený názor, že denní dávka 1,9 - 5,6 gramu je správná dávka. Pozor - dávky chloridu draselného nad 25 gramů/den mohou být toxické.
Diskuze » DRASLÍK (Kalium L)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.