BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


DRASLÍK (Kalium L)

Chemická značka je K, v Mendělejevové tabulce prvků patří do skupiny alkalických kovů. Je to rovněž prvek, který řadíme mezi tzv. esenciální.

Celková zásoba v těle se pohybuje okolo 3500 mmol. Koncentrace kalia v séru je 3,8 - 5,4 mmol/l. 98 % kalia je uloženo intracelulárně a jen 2 % extracelulárně. Z celkového, obsahu v ICT je téměř 86 % uloženo ve svalových buňkách, kolem 6 % v játrech a přibližně stejné množství je uloženo v erytrocytech. V intracelulární tekutině je kalium volné a vázané. Kalium se váže na anionty, kterými jsou intracelulární fosfáty a bílkoviny. Poměr vázaného kalia ku nevázanému je dán pH prostředí. Při nízkém pH, při stavu kyselosti nebo jinak také při stavu katabolismu dochází ke zvýšení volné resp. nevázané frakci kalia. Při vyšším pH v prostředí zásaditém neboli při stavu anabolismu se naopak zvyšuje frakce vázaného kalia na anionty. Při katabolických situacích se tedy ionty kalia uvolňují a jejich množství se v plazmě zvyšuje. Naopak, při stavech anabolismu se ionty kalia vážou a jejich obsah se v krevní plazmě snižuje.

Aby hladina nitrobuněčného draslíku byla stálá, musí fungovat sodík - draslíková pumpa, která je poháněna energíi z rozštěpeného adenosintrifosfátu. Tato pumpa za pomoci energie neustále čerpá ionty draslíku do buňky a ionty sodíku ven z buňky, čímž udržuje nebo upravuje klidový potenciál buněk.

Další velkou úlohou draslíku je, že udržuje množství intracelulární tekutiny.

Draslík se dále podílí na využití sacharidů, na syntéze proteinů, má vztah k nervosvalové dráždivosti. Je také velmi důležitý pro správnou funkci srdečního svalu.

 

Nedostatek kalia (kaliová deplece) - hlavně v intracelulární tekutině má následující příčiny:

 

Snížený přívod:

 1. Při anorexii
 2. Při nedostatku kalia vdietě
 3. Při stenózách (patologických zúženích) horní části trávicího ústrojí
 4. Při vysokém obsahu sodíku v dietě. Udávaný poměr v příjmu sodíkových a draslíkových iontů v dietě by měl být 2:1 ve prospěch draslíkových iontů

Zvýšené ztráty ledvinami - při hyperkortikalismu (zvýšená produkce mineralokortikoidů kůrou nadledvin). Choroby, u kterých se hyperkortikalismus projevuje, jsou Cushingův syndrom, hyperaldosteronismus a Barretův syndrom.

 

Ledvinové - chronická pyelonefritis.

 

Působení některých léků

 1. Podávaní osmotických diuretik, tzv. thiazidová diuretika, např. Furosemid
 2. Dlouhodobě podávaná projímadla
 3. Podávání kortikoidů

Jiné

 1. U diabetu se uplatní osmotická diuréza (zvýšená ztráta tekutin a tím i kalia zvýšeným obsahem cukru v krvi).
 2. Zvracení
 3. Průjmy

Projevy nedostatku draslíku jsou:

 1. Tachykarddie (větší počet stahů srdečního svalu nad 100/min)
 2. Arytmie (nepravidelnost v srdečním rytmu). V krajním případě může dojít až k zástavě srdce v systole(ve fázi stahu)
 3. Pokles svalového tonu
 4. Ochablost dýchacích svalů
 5. Pokles funkce ledvin
 6. Ztráta chuti k jídlu až zvracení

Celkové příznaky jsou: slabost, apatie, zimomřivost, žízeň, let myšlenek až psychózy, bolesti svalů bez adekvátních podnětů.

 

Hyperkalemie (nadbytek draslíku) - nastává tehdy, stoupne-li koncentrace kalia v séru nad 5,5 mmol/l.

 

Příčiny hyperkalemie:

 1. Selhání ledvin, kdy se tvoří málo moči (oligurie nebo vůbec žádná moč - anurie)
 2. Adisonova choroba
 3. Podávání antagonistu aldosteronu a ostatních diuretik šetřících draslík
 4. Při stavech acidózy
 5. Při těžkých traumatech, popáleninách a obecně u všech stavů, které vykazují výrazný katabolismus
 6. Z tkání se draslík uvolňuje při dehydrataci a z červených krvinek při jejich rozpadu (hemolýze)

 

Příznaky: oligurie, anurie, arytmie srdeční při koncentraci 7-13 mmol/l, kdy dochází k zástavě srdce v diastole(v roztažení). Další příznaky jsou zvracení, průjmy. Obecné příznaky jsou slabost, únava, svalové záškuby, postupná paralýza (ochrnutí) svalstva.

 

Pokrmy s obsahem draslíku: jogurt, čerstvý hrášek, kuřata, brambory, jablka, kapusta, losos, sleď, vejce, sýry, mléko, játra, ledvinky, hrozny, obilné klíčky, houby, banány, šťáva z rajčat.

 

Interakce: velkým "konkurentem" draslíku je sodík, dále léky jako diuretika, kortizon, hormony jako testosteron. Dokonce i aspirin je považován za nepřítele. Léky proti průjmu mají stejný vliv. V potravinách narušují tento minerál chemické konzervační prostředky, bílý rafinovaný cukr. Kdo pije kávu a alkohol zvyšuje potřebu draslíku. Pozor na lékořici, protože narušuje hladinu draslíku a dlouhodobě zadržuje v těle tekutiny.

 

Dávky: poměr příjmu draslíku ku sodíku je 2:1. Denní dávka není stanovena, ale je ustálený názor, že denní dávka 1,9 - 5,6 gramu je správná dávka. Pozor - dávky chloridu draselného nad 25 gramů/den mohou být toxické.

aFK

Diskuze » DRASLÍK (Kalium L)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

DRASLÍK (Kalium L)