PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Folacin řadíme mezi tzv. foláty, což je skupina sloučenin, chemicky odvozených od pteroyl-monoglutamové kyseliny.
Kyselina listová je rozpustná ve vodě. Maximálního účinku dosahuje za hodinu po aplikaci, prochází přes žlučovod a je vylučována ledvinami z organismu.
Spolu s vitaminem B12 vzájemně působí na tvorbu erytrocytů (červených krvinek).
Je nezbytná pro tvorbu mnohých protilátek v našem organismu.
Zvyšuje tvorbu mléka při kojení. Působí na reprodukci DNA, jež je nositelkou dědičných informaci. Reguluje rychlost množení některých buněk. Léčí megaloblastickou anémii.
Je účinná v ochraně proti střevním parazitům. Někteří autoři udávají její vliv na udržení svěží mladé pleti a pro navrácení původní barvy šedivým vlasům. Je také důležitá pro vývoj centrální nervové soustavy.
Zdroje:
Exogenní: (z potravy) špenát, játra, ledvinky, obilné slupky, rozinky, avokádo, chřest, zelí, meruňky, mrkev, fazole, brambory, mandle, brokolice, slunečnicová semena, řepa.
Endogenní: k syntéze folátů dochází v zažívacím traktu činností bakteriální mikroflóry.
Interakce: účinnost kyseliny listové narušuje sluneční světlo, teplota a dlouhodobé přechovávání v místnosti. K rozkladu dochází varem a průmyslovým zpracováním jídel.
Účinek je dále snižován mnohými léky: acylpyrinem, antikoncepčními tabletami, antibiotiky, sulfonamidy kortikosteroidy a dalšími. Kyselina listová je ničena také požíváním alkoholu.
Pro dospělého člověka je doporučena denní dávka 400 mcg. Je nutno brát v úvahu celkový zdravotní stav. Těhotné ženy potřebuji dvojnásobně vyšší dávku.
Léčebná dávka je do 5 mg.
Nadbytek kyseliny listové může vést k příznakům anémie.
Foláty blokují účinnost antiepileptik, což jsou léky proti křečím a to tak, že zpomalují jejich vstřebávání. Proto s uživáním kyseliny listové musíme být obzvláště obezřetní u pacientů léčených antiepileptiky. Při dávkách vyšších než jeden miligram se mohou u sensitivních jedinců vyskytnout vyrážky na pokožce. Dále je třeba upozornit na zvýšené vylučování kyseliny listové u lidí užívajících vitamin C v dávkách nad 2 g/den.
Dále bylo zjištěno zhoršení neurologického nálezu při dávkách vyšších než 800 mikrogramú denně v případě, že jedinec trpí nedostatkem vitamínu B12.
Nedostatkem kyseliny listové je postižena část populace, která je vystavena trvalému dennímu stresu. U vrstev lidí s tzv. bohatou stravou jsou nedostatky tohoto vitaminu největší. Nedostatek této kyseliny způsobuje snížení počtu červených krvinek a chudokrevnost projevující se únavou, nechutenstvím, zvracením, průjmem, vypadáváním vlasů, tvorbou vředů v dutině ústní, bolestmi jazyka. Nedostatek bývá v těhotenství, v době kojení, u předčasně narozených dětí, při chorobách krve, lupence, poruchách vstřebávání živin ze střevního traktu, u alkoholiků, při poruchách jater.
Diskuze » KYSELINA LISTOVÁ (FOLACIN, ACIDUM FOLICUM)
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.