PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Arginin (Arg) je dnes u sportovců stále oblíbenějším potravinovým doplňkem. V následujících odstavcích se pokusíme objasnit, proč je současná popularita opodstatněná.
Arginin patří mezi semiesenciální aminokyseliny, které si tělo za určitých podmínek nedokáže vyrobit v dostatečném množství samo (např. v období růstu, při selhání ledvin). Při špatném zdravotním stavu vč. stresových situací není syntéza argininu v organizmu dostatečná. Po úrazech, jako jsou popáleniny, zlomeniny, poranění svalů a vazivových tkání, je hladina argininu zpravidla nízká a pro urychlení léčby je vhodné jej dodávat formou suplementu.
V roce 1998 obdrželi lékaři Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro and Ferid Murad, Nobelovu cenu v oblasti lékařství a fyziologie za práci "Nitric oxide as a signalling molecule in the cardiovascular systém".
Tato převratná práce přinesla nový pohled na účinky oxidu dusnatého (NO) v organismu. Dopady NO na lidský organismus můžeme ve zkratce shrnout takto:
A jaká je zde spojitost s argininem? Nesmírná! Arginin je primárním zdrojem oxidu dusnatého v těle a neexistuje lepší cesta, jak hladinu oxidu dusnatého v těle zvýšit.
Příznivé vlastnosti argininu se však neomezují pouze na účinky NO. Sám arginin působí v těle jako stimulátor uvolňování některých hormonů, ze kterých je velmi zajímavý např. růstový hormon GH(z angl. Growth Hormon). V průběhu lidského života dochází zhruba od 23 let k poklesu sekrece růstového hormonu až o 14 % za každou dekádu a v 65 letech se spontánní uvolňování růstového hormonu snižuje na 50-70 % z hodnot mladých dospělých osob. Arginin je od 80. let 20. stol. nejznámějším stimulátorem růstového hormonu v lidském těle.
Pozitivní vliv GH na tvorbu svalové hmoty si uvědomili jako jedni z prvních sportovci a zejména kulturisté, neboť růstový hormon:
Suplementace argininem tedy dokáže nahradit podávání anabolik typu steroidů, které mají v těle obdobné účinky, ale jsou doprovázeny řadou vedlejších nechtěných dopadů (často nevratných) na zdraví sportovců. Kontrolovaný příjem argininu, může být pro ty, kteří chtějí mít vypracované atletické tělo naopak přínosem.
V konečném výčtu vlastností argininu dále připomeňme, že:
Arginin se v přírodě vyskytuje ve dvou formách, a to levotočivé L-formě a pravotočivé D-formě. Tyto dvě formy jsou zrcadlově shodné, pro lidský organismus však podobně jako u mnoha dalších aminokyselin, je vhodná pouze L-forma, kterou tělo dokáže zpracovat a využít. Je třeba si také uvědomit, že další látky, které se často k argininu přidávají, mnohdy nezlepšují jeho vlastnosti, avšak jeho skutečný obsah v těchto výrobcích snižují. Spotřebitel by si měl také dát pozor na zdroj suroviny. Často se stává, že se na trhu objeví levný výrobek, jehož původ lze však většinou dohledat v asijských teritoríich a mnohdy se jedná o látku, která obsahuje nechtěné příměsi. Pouze renomovaní světový výrobci garantují čistotu suroviny, kterou dokládají analytickými testy. Nenechte se tedy zmást pouze cenou. Takový výrobek přinejmenším nebude dosahovat výše uvedených vlastností, někdy však může způsobit i zdravotní potíže.
Diskuze » Argumenty pro Arginin
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.