BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


Argumenty pro Arginin

Arginin (Arg) je dnes u sportovců stále oblíbenějším potravinovým doplňkem. V následujících odstavcích se pokusíme objasnit, proč je současná popularita opodstatněná.

Arginin patří mezi semiesenciální aminokyseliny, které si tělo za určitých podmínek nedokáže vyrobit v dostatečném množství samo (např. v období růstu, při selhání ledvin). Při špatném zdravotním stavu vč. stresových situací není syntéza argininu v organizmu dostatečná. Po úrazech, jako jsou popáleniny, zlomeniny, poranění svalů a vazivových tkání, je hladina argininu zpravidla nízká a pro urychlení léčby je vhodné jej dodávat formou suplementu.

 

V roce 1998 obdrželi lékaři Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro and Ferid Murad, Nobelovu cenu v oblasti lékařství a fyziologie za práci "Nitric oxide as a signalling molecule in the cardiovascular systém".

Tato převratná práce přinesla nový pohled na účinky oxidu dusnatého (NO) v organismu. Dopady NO na lidský organismus můžeme ve zkratce shrnout takto:

 • v souladu s jeho výraznými vasodilatačními účinky (rozšíření cév) se potvrdil jeho pozitivní vliv na erekci a plodnost mužů,
 • optimální funkci kardiovaskulárního systému, kde reguluje krevní tlak, vrací pružnost cévám a snižuje riziko aterosklerózy,
 • prokrvení svalů a tím zajištění dostatečného přísunu kyslíku a živin pro růst svalové tkáně.
 • zvýšený tok krve ve svalech vlivem vyšší koncentrace NO pomáhá odvádět  kyselinu mléčnou z přetěžovaného svalu a urychlovat jeho regeneraci.
 • NO je dále jedním z přenašečů signálu (neurotransmiterů) v mozku, kde se podílí na přenášení nervového vzruchu a reguluje tak např. činnost trávicího traktu, má vliv na proces učení, koordinaci pohybu, na dlouhodobou paměť aj.
 • NO má silné antioxidační vlastnosti, zabraňuje nepříznivým účinkům volných kyslíkových radikálů a chrání například cholesterol před  následnou oxidací.

A jaká je zde spojitost s argininem?  Nesmírná!  Arginin je primárním zdrojem oxidu dusnatého v těle a neexistuje lepší cesta, jak hladinu oxidu dusnatého v těle zvýšit.

 

Příznivé vlastnosti argininu se však neomezují pouze na účinky NO. Sám arginin působí v těle jako stimulátor uvolňování některých hormonů, ze kterých je velmi zajímavý např. růstový hormon GH(z angl. Growth Hormon). V průběhu lidského života dochází zhruba od 23 let  k poklesu sekrece růstového hormonu až o 14 % za každou dekádu a v 65 letech se spontánní uvolňování růstového hormonu snižuje na 50-70 % z hodnot mladých dospělých osob. Arginin je od 80. let 20. stol. nejznámějším  stimulátorem růstového hormonu v lidském těle.

 

Pozitivní vliv GH na  tvorbu svalové hmoty si uvědomili jako jedni z prvních sportovci a zejména kulturisté,  neboť růstový hormon:

 • působí významně proteoanabolicky  a lipolyticky, tj. zvyšuje metabolismus tuků a podporuje výstavbu svalové tkáně na úkor tukových buněk. Lidé s nedostatkem GH mají proto významně snížené množství beztukové tělesné hmoty, v průměru o 4-6 kg, navíc dochází k úbytku svalové hmoty a snižování tělesné výkonnosti, především při zátěži,
 • nedostatek GH je také jedním z faktorů, které vedou ke snižování kostní hmoty,
 • vyšší hladina růstového hormonu zajišťuje vyšší vitalitu a fyzickou výkonnost a oddaluje únavu organismu.

Suplementace argininem tedy dokáže nahradit podávání anabolik typu steroidů, které mají v těle obdobné účinky, ale jsou doprovázeny řadou vedlejších nechtěných dopadů (často nevratných) na zdraví sportovců. Kontrolovaný příjem argininu, může být pro ty, kteří chtějí mít vypracované atletické tělo naopak přínosem.

 

V konečném výčtu vlastností argininu dále připomeňme, že:

 • arginin zlepšuje imunitu (stimuluje tvorbu lymfocytů - buněk působících v těle jako ochrana proti virům, baktéríim a rakovinotvorným látkám),  a tak umožňuje sportovci lépe a déle trénovat, neboť minimalizuje možnost onemocnění, které často vzniká v souvislosti s přetrénováním,
 • sekrece inzulinu je stimulována nejen glukózou, ale i některými aminokyselinami, zejména argininem.
 • arginin zbavuje organismus amoniaku, který se v těle vytváří jako odpadní produkt zejména během velké fyzické zátěže,
 • arginin je také výchozí látkou pro tvorbu kreatinu-jednoho z hlavních zdrojů energie potřebné pro svaly právě pro výkony časově odpovídající kulturistickým séríim. Jedná se již o obecně známou látku, kterou ve světě používá téměř 80% kulturistů. Stejně jako kreatin má  arginin schopnost zadržovat pod kůží vodu, proto častým efektem při podávání argininu je rychlý nárůst objemu svalů. Ty pak vypadají mohutnější a vypracovanější,
 • čistý arginin, je prekurzorem další aminokyseliny - ornitinu, který má obdobné účinky jako arginin na produkci růstového hormonu.

Arginin se v přírodě vyskytuje ve dvou formách, a to  levotočivé L-formě a pravotočivé D-formě. Tyto dvě formy jsou zrcadlově shodné, pro lidský organismus však podobně jako u mnoha dalších aminokyselin,  je vhodná pouze L-forma, kterou tělo dokáže zpracovat a využít.  Je třeba si také uvědomit, že další látky, které se často k argininu přidávají, mnohdy nezlepšují jeho vlastnosti, avšak jeho skutečný obsah v těchto výrobcích snižují. Spotřebitel by si měl také dát  pozor na zdroj suroviny. Často se stává, že se na trhu objeví levný výrobek, jehož původ lze však většinou dohledat v asijských teritoríich a mnohdy se jedná o látku, která obsahuje nechtěné příměsi. Pouze renomovaní světový výrobci garantují čistotu suroviny, kterou dokládají analytickými testy. Nenechte se tedy zmást pouze cenou. Takový výrobek přinejmenším nebude dosahovat výše uvedených vlastností, někdy však může způsobit i zdravotní potíže.

MUDr. Pavel Tomšík

Diskuze » Argumenty pro Arginin

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

Argumenty pro Arginin