PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Nadváha je způsobena nadměrným hromaděním energetických zásob ve formě tuku, které se projeví zvýšením tělesné hmotností. Kritérium hodnocení tělesné hmotnosti nám udává například tzv. Brockův index, kdy se od výšky těla v centimetrech odečte číslo 100.
Za normální se považují hodnoty 90 - 100 %. Jako únosné se uvádějí hodnoty 110 - 115 %. O lehké formě obezity mluvíme při hodnotách 125 - 130 % a o závažné formě při hodnotách nad 130 %. O obezitě jako chorobě mluvíme při hodnotách okolo 200 %.
Dalším indexem je body mass index (BMI). Ten se vypočítá odečtením druhé mocniny výšky těla v metrech od hmotnosti těla v kg. Za normální se považují hodnoty 20 - 25. O obezitě mluvíme při hodnotách kolem 30.
Přesněji než prosté zvážení nás o stupni obezity informuje měření procenta tělesného tuku a to buď hydrostatickým vážením nebo změřením kožní řasy na několika místech tzv. kaliperací. Pomocí metod umožňujících stanovení tělesného složení lze odkrýt vysoký podíl tuku v těle u osob pokládaných podle běžných kritéríi za normální. V těchto případech mluvíme o skryté obezitě. Zvýšení tělesné hmotnosti neznamená vždy zvýšení podílu tuku v těle. U intenzivně trénujících sportovců je zvýšení hmotnosti způsobeno zmnožením svalové hmoty.
V závislosti na stupni obezity stoupá riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Obézní jsou postiženi především selháním srdečním a selháním dýchacího ústrojí, dále se přidružují poruchy sacharidového metabolismu, které mohou vyústit v cukrovku. Vysoké hodnoty látek tukové povahy v krevním séru (cholesterol, triglyceridy) se usazují ve stěnách cév a mohou zapříčinit vznik aterosklerózy. Zvýšená hladina kyseliny močové (při vleklé konzumaci masa) vede k postižení močových cest se vznikem ledvinných kamenů a dále může způsobit dnu. Často bývá nadváhou postižen pohybový aparát, především velké nosné klouby dolních končetin a dolní úseky páteře. Dále se hojně vlivem nadváhy objevují křečové žíly.
Příčiny obezity bývají kombinované a jen v malém počtu případů (zhruba 5 %) je nadváha způsobena jednoznačným, například hormonálním onemocněním. Nejčastěji se uplatňuje vysoký energetický příjem a nedostatek pohybu, dále jsou to dědičné a psychické vlivy, způsob výživy v ranném dětství. Za všechny možné příklady souvislosti mezi jídelníčkem a hmotností hovoří studie, která sledovala rozdíly v hmotnosti v souvislosti na typu výživy u potkanů. Výsledkem byla obezita u potkanů živených typickou americkou stravou ve formě pelet a naopak normální hmotnost u potkanů s obilnino-zeleninovým jídelníčkem jako v přírodě.
Obezitu řadíme k rizikům, které s sebou přinesla civilizace. Především se výrazně změnilo složení stravy. Civilizační faktor ovlivnil nejen kvalitu a kvantitu přijímané stravy, ale ovlivnil i dobu věnovanou přívodu stravy, především počet pokrmů přijímaných za den. Ke zvýšenému hromadění tuku dochází při malém počtu jídel a při velkých porcích.
Dnes existuje celá řada "zaručeně" ideálních prostředků ke zhubnutí. Téměř denně můžeme potkat lidi s plackou "Chceš zhubnout? Zeptej se mě jak...", časopisy pravidelně nabízejí neprodyšná pyžama ke zhubnutí ve spánku, myostimulátory a další zařízení, která protřásají člověka aniž by se musel sám pohnout. Inzeráty nabízejí zázračné čaje, pilulky a koktejly. Přesto stále zůstává rozumná, střídmá strava a dostatek pohybu základem, bez kterého dlouhodobá štíhlost není možná. V záplavě nabídek, které trh nabízí se najde i několik skutečně prospěšných nabídek, o účinnosti jiných lze však pochybovat a některé jsou přímo zdravotně nevhodné (za 14 dnů 20 - 30kg...).
Ti, kteří se zajímají o svoji hmotnost a s ní související zdravotní stav by měli konzultovat všechny zásadní kroky a možnou suplementací s lékařem ještě před zahájením experimentování na vlastním těle. Nejhůře se totiž snižuje hmotnost u těch, kteří již otestovali nejrůznější diety a dietetika. Zejména v dospívání vzniká vysoké riziko návyku na nepřirozené dietní režimy. Mentální anorexie a bulimie nejvíce postihují právě hubnoucí dospívající dívky. Na počátku onemocnění tu stojí zpravidla touha po "superštíhlosti" a zkoušení různých nepřirozených stravovacích způsobů. Další rizikovou skupinu představují lidé s psychickými problémy, protože i částečné hladovění a omezování příjmu potravy představuje stresovou situaci, která může zhoršovat původní zdravotní obtíže.
Největším rizikem snižování váhy je tzv. "jo-jo efekt". Pokud dojde k rychlému snížení hmotnosti (při drastických dietách), po určitém čase při návratu ke starým stravovacím zvyklostem, dojde k navrácení k původní váze a ve velké většině i k přestřelení k ještě vyšší hmotnosti než byla na začátku.
Skutečné snížení váhy znamená snížení procenta tuku v těle. Sval je metabolicky aktivní tkáň, která spálí více tuků. Čím větší svalovou hmotu člověk má, tím má rychlejší metabolismus a tím více tuku spálí.
Zvláštním problémem je obezita u žen, neboť tukové buňky žen se fyziologicky liší od tukových buněk mužů. Obsahují více enzymů, které pomáhají tuk ukládat. Mužská tuková buňka obsahuje více enzymů, které pomáhají tuk uvolňovat. Muži dosahují rychleji snížení váhy a lépe si dosaženou váhu udržují. Za tyto odlišnosti mohou ženské pohlavní hormony zvané estrogeny. Ženská tuková buňka musí vytvořit zásobu takového množství energie, aby zajistila plodnost a těhotenství. Toto se začíná projevovat již v období puberty, kdy první estrogeny vedou k ukládání tuku. Ke zmnožení tuku dochází také při hormonální antikoncepci nebo hormonální léčbě estrogeny.
Praktické rady
Ať už na cestě ke štíhlosti použijete jakéhokoliv přípravku, nezapomínejte, že se jedná pouze o pomocníka, který urychlí hubnutí nebo sníží "nepříjemnost" boje s nadváhou, ale problémy za vás nevyřeší. Po jakkoliv úspěšném zhubnutí je zcela nezbytné pokračovat v přiměřeném stravovacím a dietním režimu. Zdravá a štíhlá postava není výsledkem několika dnů nebo týdnů ovládání se, ale celoživotní péčí o organismus. Je podstatně obtížnější udržet si vhodnou hmotnost, než okamžitě a krátkodobě zhubnout.
Lepší než kontrolovat ručičku váhy, je sledovat organismus celkově. Komplexní pohled vedle hmotnosti zahrnuje i tvar postavy a vaši pohodu. Jen stěží může mezi šťastné lidi patřit uštvaný hlídač počtu kaloríi. Energetická hodnota stravy je jen orientační veličinou, která sama o sobě nic neznamená. Daleko více než pracné a nepřirozené počítání kaloríi nebo joulů na každém talíři je vhodné beze strachu jíst běžnou porci zelenino-obilninového jídla, které samozřejmě doplňujeme dalšími potravinami.
Stejně jako plánujete každou činnost ve které chcete být úspěšní, je třeba přemýšlet i o redukci hmotnosti.
Hned po ránu promyslete svoje celodenní aktivity a s tím související jídelníček. Jen takto se vyhnete situacím, kdy v poledne pobíháte hladový vlk po sídlišti s jedním bufetem a podobně. Výsledkem je, že zhltnete, co se vám nejrychleji připlete do cesty - hamburger, párek v rohlíku, čokoládovou tyčku a pizzu - a cítíte se nespokojeni. Druhou možností je "mučednické hladovění", které však bohatě vyrovnáte večerním vypleněním spižíren a lednic. Zkuste si proto každý den promyslet, kde se naobědváte, kde koupíte svačinu nebo jak velkou svačinu si připravíte doma. Stravě je třeba věnovat dostatečnou pozornost a čas.
Vhodné nejsou ani extrémy, kdy střídáte asketickou životosprávu s přejídáním se nebo na sobě zkoušíte nejrůznější nepřirozené stravovací režimy. Obezita je nemoc patřící do rukou vašich a vašeho dietologa či lékaře. Přítomnost odborného dohledu je potřeba u obezity spojené s dalšími závažnými problémy.
Nezapomínejte na dostatek pravidelného a přirozeného pohybu. Cvičení je nejlepším prostředkem k odstranění nadbytečného tuku za současného posilování svalstva. Podstatně prospěšnější je se přirozeně hýbat s dobrým pocitem, že něco děláte pro své tělo, než se nechat tvarovat jakoukoliv mašinkou.
Všichni mohou vyzkoušet obilnino-zeleninový základ každého talíře, který doplňujeme luštěninami, ořechy a semínky, méně tučnými druhy mléčných výrobků nebo libovým masem. Dva až třikrát týdně můžete naplánovat i sladkou snídani či večeři, například v podobě obilné kaše. Ke svačinám jezte samostatně ovoce či zeleninu, případně kousek celozrnného pečiva. Takto sestavený jídelníček vám vedle všech základních živin zajistí i dostatek vlákniny pro pravidelnou činnost střev.
Místo "televizního zobání", při kterém však ale zvládnete spořádat vše, čemu odoláváte v průběhu celého dne, vyzkoušejte čajové speciality. Nastrouhaný kousíček čerstvého zázvoru nebo lžičku sušeného zázvorového koření v prášku zalijte vařící vodou, chvilku nechejte vyluhovat a popíjejte v průběhu celého večera. Jindy můžete vyzkoušet podobný čaj s přídavkem skořice, která (stejně jako zázvor) podle staročínské medicíny patří k "látkám zahřívajícím", jež pomáhají odbourávat tuky. Nedoporučuje se masivní používání umělých sladidel. Řada studíi dokazuje, že lidé často kompenzují sladidly konzumaci jiné kalorické bomby. Tento názor podporuje i sledování výskytu obezity v USA, kdy se i po masovém zavedení umělého sladidla aspartamu problém, na rozdíl od původního předpokladu, zhoršuje.
Nezapomínejte na ošetřování těla zvenčí. Ideálním doplňkem cvičení je předchozí masírování problematických partíi některým z prokrvujících olejů. Můžete vyzkoušet rozmarýnový olej nebo podle receptu anglických dietologů směs dvou dílů olivového oleje s jedním dílem jablečného octa. Pro viditelný efekt je masáž, stejně jako cvičení nutno opakovat několik měsíců alespoň třikrát týdně.
Fytoterapie
Použití fytofarmak při léčbě nadváhy je problematické. Než se sáhne k použití anorektik různého původu, je nutné znát dokonale klinický obraz organismu, doplněný důkladnou anamnézou, stravovacími a pracovními zvyklostmi obézního pacienta. Není-li porucha hormonálního charakteru, ale je způsobená abúzem potravy, je vhodné podávat (včetně odpovídajícího aerobního tréninku) fytofarmaka, která zvyšují metabolický obrat, např. kořen lopuchu, pampelišky, čekanky, list kopřivy, stélku chaluhy bublinaté.
Příklad suplementace
Změnit stravovací režim
Zvýšit příjem vláknin - zvyšuje sytost a pro pravidelnou činnost střev. Zajistit přísun kvalitních bílkovin (kombinaci 3 druhů: vaječného bílku, mléka a sóji pro zajištění všech esenciálních aminokyselin) jež zajišťuje maximální zachování svalstva.
Nezapomenout na vyváženou suplementaci vitamínu (Bl, B2, PP, B5, B6, B9, B12, C, E...) a minerálních látek (Ca, Mg, Na, K, P...).
Každodenní jídelníček doporučujeme vytvořit kombinací komplexních polysacharidů se zeleninou, a tyto doplňujeme kvalitními bílkovinami ve formě luštěnin, netučných zakysaných mléčných výrobků, drůbežího a rybího masa, omezenou konzumací vajec, oříšky a semínky. Místo sladkostí a dezertů podáváme i několikrát denně ovoce.
Ideálním a také nezbytným doplňkem pro dosažení žádoucích tvarů těla je pravidelný pohybový režim. Obecně doporučujeme každodenní 20ti až 30ti minutovou rozcvičku, kterou sestavíme například kombinací kalanetiky s posilováním. Samozřejmě opět s respektováním svého zdravotního stavu.
Obezita a její "účinky"
Diskuze » JAK SE ZBAVIT PŘEBYTEČNÝCH KILOGRAMŮ?
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.