PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Latinský název Zincum. Chemická značka Zn. V Mendělejevově tabulce prvků ho řadíme mezi kovy . Celkový obsah v organismu činí 1,5 - 3 g, 60 % je uloženo ve svalech, 30 % v kostech. Podobně jako hořčík je zinek převážně prvkem intracelulárním.
Nejvyšší koncentrace zinku je v prostatě 87 microg/g, v kosti 66 microg/g, svalu, játrech, ledvině 48 microg/g. V ostatních tkáních se jeho koncentrace pohybuje 13 - 17 microg/g. V kůži pouze 6 microg/g. V tělních tekutinách je ho méně, okolo 1,3 ng/ml, ve slinách dokonce jen 0,06 microg/ml.
Zásobním orgánem zinku jsou játra, kde je převážně vázán na metalothionein (specifická bílkovina). Zinek sám nebo ve spolupráci s dalšími prvky ovlivňuje okolo 230 enzymatických pochodů a komplexů.
Zinek má vliv například na naší genetickou výbavu, kde se podílí prakticky na veškerých manipulacích s tímto materiálem. Veškeré informace o našem těle a o tom, jak má fungovat, nese DNA (deoxyhbonukleová kyselina). Ke všem manipulacím s tímto materiálem je potřeba zinek.
Dále je velmi důležitým činitelem pro plodnost u mužů, což také dokazuje jeho koncentrace v prostatě. Má vliv také k onemocnění prostaty, které je časté u mužů po dosažení padesátky. Je zajímavé, že národy jako Ukrajinci nebo Turkové, kteří konzumují velké množství slunečnicových a dýňových semínek, mají nejnižší procento onemocněni prostaty. Tato semínka totiž obsahují velké množství zinku.
Další velmi významný účinek vykazuje zinek při hojení ran. Výzkumy ukázaly, že u chirurgických pacientů, kterým byl po operaci dodáván zinek, bylo hojení ran signifikantně kratší. Nakonec se zinek také uplatní při funkci imunitního systému a je velmi důležitý při produkci insulinu - hormonu slinivky břišní, který má zásadní úlohu v transportu glukózy do buněk.
Nedostatek zinku: v naší populaci je mírný nedostatek zinku zřejmě daleko více rozšířen, než bychom si přáli. Příčiny jsou:
Příznaky nedostatku: poruchy ve vývoji a diferenciaci buněk, mentální zaostalost, hypogonadismus, neplodnost u mužů, špatné hojení ran, nemoci prostaty, deficit imunitního systému.
Nadbytek zinku se projevuje velmi zřídka, ale nutno dodat, že vysoké dávky zinku mohou být toxické. Projevuje se nucením na zvracení, zvracením, bolestmi hlavy, bolestmi v břiše.
Potraviny s obsahem zinku: jádra dýňových a slunečnicových semen, ústřice, hovězí maso, sýr, pivní kvasnice. Výskyt zinku je ovlivňován skladbou kultivační půdy. Výskyt je velice snižován v důsledku intenzivních kultivačních metod. Je narušován alkoholem a některými průmyslovými metodami přípravy jídel.
Dávky: dospělá osoba potřebuje cca 15 mg, ženy v těhotenství 20 mg a při kojení až 25 mg na den. Nikdy neužívejte dávky nad 150 mg/den. Problematické je vstřebávání zinku u vegetariánů, neboť konzumují mnoho vlákniny, šťavelanů a fytátů. Všechny tyto látky spolu s vápníkem a železem brání dobrému vstřebávání zinku.
Diskuze » ZINEK
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.