PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
Hořčík - chemická značka je Mg. V Mendělejevově tabulce prvků ho řadíme do skupiny kovů alkalických zemin. Celková zásoba činí asi 840 mmol. Koncentrace v séru je 0,85 -1,15 mmol/l. Močí se vylučuje 3-6 mmol/den. 99 % magnesia je uloženo intracelulárně, kde je z poloviny vázáno na krystaly hydroxyapatitu v kostech a na proteiny. Zbytek je uložen ve svalech, játrech a centrální nervové soustavě. Z plazmatického magnesia je 55 - 60 % ionizované, tedy volné, 30 % vázáno na proteiny a zbytek na organické komplexy.
Magnesium je v těle jedním z nejvíce rozšířených prvků a to jak po stránce kvantitativní (jeho množství v těle je okolo 20 g), tak po stránce kvalitativní.
Spolu se zinkem ovlivňuje nejvíce enzymů v těle, (jejich počet je zhruba 300). Zasahuje prakticky do všech biochemických a fyziologických pochodů. Jeho rovnováha je zřejmě z větší částí řízena ledvinami a zdá se, že i resorpce ze střeva se podílí na regulaci hladiny magnesia.
Hypomagnezemie je nedostatek magnesia v organismu, zejména v intracelulární tekutině. Koncentrace v plazmě nemusí odpovídat vážnosti deficitu magnesia. Ovšem rozhodující je hodnota pod 0,8 mmol/l séra.
Příčiny:
Projevy:
bolesti hlavy, poruchy soustředění, strach, deprese, zvýšené reflexy, křeče, pokles krevního tlaku, tachykardie.
Hypermagnezemie je hromadění magnesia v organismu. Magnesia je v tomto případě více v ECT než v ICT.
Příčiny:
Příznaky Hypermagnezemie závisí na hladině magnesia v plazmě:
Hladina 2,5 - 5 mmol/l vyvolává slabost, zvracení, zácpy, bolesti břicha, pokles krevního tlaku.
Při hodnotách 5 - 7,5 mmol/l dochází ke komatózním stavům, anestezii, zástavě střevní peristaltiky, krevní tlak prudce klesá.
Při hodnotách kolem 10 mmol/l pozorujeme poruchy dýchání, kolem 12 mmo/l zástavu srdce v diastole.
Pokrmy s obsahem hořčíku:
mandle, paraořechy, humři, cereální mouka, neloupaná rýže, sojové boby, suchý hrášek, pivní kvasnice, arašídy. V menší míře suché fíky, vejce, špenát, zelí, čočka, brokolice, banány, datle, švestky.
Interakce:
alkohol podporuje jeho vylučování. Poškozená bakteriální flóra ve střevě brání dobré vstřebatelnosti hořčíku. Také diuretika mají neblahý vliv na jeho vylučování. Estrogeny obsažené v antikoncepčních tabletách vyvolávají stejné škody. Rovněž tetracyklin brání dokonalému vstřebání hořčíku.
Dávkování:
denní doporučené dávky činí 50 mg pro novorozence, 70 mg od 6 měsíců do 1 roku, 150 mg u 1 - 3 letých, 200 mg u 4 - 6 letých, 250 mg u 7 -10 letých, 300 mg u žen nad 11 let, 350 mg u chlapců 11 -14 letých.
Všeobecně je rozšířený názor, že pro dobrý stav organismu je potřeba dodat denně 300 - 450 mg hořčíku.
Ve stáří se tento minerál stává doslova nenahraditelným. V těhotenství je potřeba zvýšit příjem hořčíku o cca 150 mg. Vysoké dávky hořčíku podávané dlouhodobě mohou narušovat rovnováhu s vápníkem a fosforem.
Obecně platí zásada, že mají být dva díly vápníku ku jednomu dílu hořčíku (2 : 1). Magnesium neužívejte ihned po jídle, protože snižuje kyselost žaludečních šťáv.
Diskuze » HOŘČÍK Latinský název Magnesium
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.