BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


PABA (kyselina para-aminobenzoová)

PABA je vitamínem, který zastupuje skupinu B komplexů. Účinná je po sloučení s kyselinou pantotenovou a je součástí kyseliny listové. Jako součást vitamínů ze skupiny B komplexu je rozpustná ve vodě.

 

Chrání pokožku proti slunečnímu ultrafialovému záření. Kromě toho brání mutaci těch epidermálních buněk, které mohou být prekancerogenní (buňky, které se začínají přeměňovat v rakovinné). Dá se též říci o jejím příznivém vlivu v prevenci proti známkám stárnutí kůže. Zpomaluje tvorbu vrásek a údajně prý navrací vlasům původní barvu. PABA je účinná v léčbě vitiliga - bílých skvrn na pokožce.

 

PABA po sloučení s kyselinou pantotenovou má intenzívně hojivý účinek na pokožku a to i na pokožku postiženou depigmentací, tzn. nedostatečným zásobením kožním pigmentem melaninem. Bylo zjištěno, že depigmentací pokožky jsou postiženy zejména ti, jenž konzumují nepřiměřenou stravu. U všech postižených se projevuje sklon k popudlivosti, únavě, hypertenzi, hypertrofii štítné žlázy, zácpě, vysoké nadváze a silným bolestem hlavy.

 

Zdroje: játra, ledvinky, mouka, obilné slupky, melasa, vejce, pivní kvasnice.

 

PABA resp. její účinek je snižován až rušen některými druhy léčiv (sulfonamidy, antikoncepčními látkami s obsahem estrogenů), alkoholem a průmyslovým zpracováním jídel.

 

Denní potřeba není přesně stanovena. Jako preventivní dávku je možné podávat 30 - 100 miligramů denně. Nejsou známy toxické účinky, přesto se udává, že PABA nelze užívat denně bez doprovodného podání vitamínů ze skupiny B a nelze ji užívat dlouhodobě.

 

Předávkování způsobuje nauzeu až zvracení. V některých případech po požití nepřiměřeně vysokých dávek PABA došlo k projevům poruchy jater, ledvin a srdce.

aFK

Diskuze » PABA (kyselina para-aminobenzoová)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

PABA (kyselina para-aminobenzoová)