BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


PŠENICE SETÁ (TRITICUM AESTIVUM L.)

Pšenice setá obsahuje v klíčcích olej (viz. klíčky) bohatý zejména na vitamin E, C, D, komplex vitaminů B, železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor, selen, měď a řadu tzv. esenciálních aminokyselin.

 

Zrna pšenice obsahují: bílkoviny (12 - 16 %), škrob (50 - 70 %), vlákniny (8 - 10 %) a tuk; bílkoviny lepku (gliadiny) mohou vyvolat zdravotní poruchy - celiakie, které způsobují tzv. prolaminy obilného zrna.

 

Celiakie (hromadění toxických peptidů ve střevním traktu) se vyskytuje u jedinců, kterým chybí enzym peptidáza, štěpící nízkomolekulární peptidy, vznikající na počátku trávení mj. gliadinu.

aFK

Diskuze » PŠENICE SETÁ (TRITICUM AESTIVUM L.)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

PŠENICE SETÁ (TRITICUM AESTIVUM L.)