BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


ANDROGENNÍ ANABOLICKÉ STEROIDY - 1.

Anabolika - skupina synthetických steroidů (proto též anabolické steroidy) odvozených od mužského pohlavního hormonu testosteronu. Mají zvýrazněný stimulační účinek na synthesu bílkovin, zvláště svalových tkání. Užívají se léčebně; používání anabolických steroidů je zakázáno ve sportu i při výkrmu hospodářských zvířat.

 

ANDROSTANOLON

Androstanolon je téměř identický s tělu vlastním dihydrotestosteronem, který vzniká při periferní konverzi testosteronu. Z těchto důvodů bývá někdy označován jako syntetický dihydrotestosteron. Tento steroid vykazuje především androgenní účinky a na základě své struktury nemůže být konvertován na estrogeny.

 

BOLDENON UNDECYLENAT

Účinná látka boldenon undecylenat se dnes již vyskytuje pouze ve steroidech pro veterinární medicínu. Americký přípravek Equipoise je určen pro koně, kolumbijský Ganabol se používá u koňů a dobytka a německý Vebonol byl vyvinut pro psy. U žen zvyšuje činnost mazových žláz a z toho plynoucí akné, zvyšuje libido a v ojedinělých případech zesiluje růst chlupů na nohou i v obličeji. Muži mají s vebonolem minimum problémů. Poněvadž je retence solí a vody nízká, nedochází většinou ke zvyšování krevního tlaku. Akné, gynekomastie a stupňující se agresivita se vyskytují zřídka. "Steroidová horečka", která se může objevit při použití veterinárních steroidů, představuje u vebonolu výjimku. Vebonol není hepatotoxický.

 

CLOSTEBOL ACETAT

Nejvíce zneužívaným preparátem je Megagrisevit.

Megagrisevit je neobvyklý steroid, který vykazuje několik zvláštností. Kromě účinné látky clostebolacetatu obsahuje i oba vitamíny B6 a B12. B12 se v něm vyskytuje jako kyanocobalamin a je zastoupen 100 mcg v jednom dražé a 2500 mcg v 1,5 mililitrové ampuli. Chemické označení pro vitamín B6 je pyridoxinhydrochlorid. V jednom dražé ho najdeme 50 mg, zatímco v 1,5 ml ampuli pouze 10 mg. Dále vás upoutá, že u injekčního megagrisevitu jsou oba vitamíny a účinná látka baleny zlášť. Před injekční aplikací musí tedy být 1,5 ml ampule vitamínů smíchána s 1,5 ml injekční lahvičkou steroidů. Hlavní účinek megagrisevitu spočívá v tom, že podporuje proteosyntézu a napomáhá pozitivní bilanci dusíku. Vykazuje především anabolické účinky, které jsou spojeny se zcela slabým a podvědomým androgennim zpětným efektem. Jelikož je účinná látka clostebolacetat rozpuštěna ve vodě, vykazuje krátkou účinnost, nearomatizuje a nezadržuje vodu a nepůsobí toxicky. Magagrisevit nepůsobí toxicky na játra a při zmiňovaném dávkování nemá vedlejší účinky. Zcela ojediněle se u žen objevují virilizační příznaky .

 

DROSTANOLON PROPIONAT

Drostanolonpropionat lze považovat za syntetického nástupce dihydrotestosteronu.Nemůže tedy být přeměněn na estrogeny. Tuto zvláštnost potvrzuje i belgický výrobce Sarva-Syntex, který označuje masteron v přikládaném letáku za steroid se silnými antiestrogenními vlastnostmi. Masteron   není   hepatotoxický, poškození jater je tedy nepravděpodobné. Není potřeba se obávat ani vysokého krevního tlaku a gynekomastie, poněvadž nedochází k retenci vody a solí a hladina  estrogenů  zůstává   nízká.

Jako hlavní problém se jeví případné nadměrné vypadávání vlasů, protože di-hydrotestosteron vykazuje vysokou afinitu k androgennim receptorům kůže, obzvláště pokožky na hlavě.

 

ESTANDRON

Tento steroid je směsi tří různých esterů testosteronu s malým množstvím estradiolu, což je ženský steroidní hormon. Testosteronové složení estandronu je podobné skladbě sustanonu s tím rozdílem, že účinná látka testosteron je zastoupena méně. Je silné androgenní a vykazuje výrazné proteoanabolické a antikatabolické účinky. Trochu neobvyklou se jeví přítomnost estradiolu. Při užívání dochází k nadměrné retenci vody a při vysokém dávkování roste nebezpečí, že estradiolovy podíl způsobí tvorbu podkožní tukové vrstvy. Atleti, mající lehké problémy s prsní žlázou, by si měli Estandron odepřít. Případné vedlejší účinky mohou být podobné jako u testosteronu: akné, agresivita, vysoký krevní tlak, gynekomastie, retence vody a soli a u žen virilizační příznaky.

 

Účinná látka:

Testosteronpropionat

20 mg

Testosteronisocaproat

40 mg

Estradiolbenzoat

1 mg

Testosteronphenylpropionat

40 mg

Estradiolphenylpropionat

4 mg

 

 

 

ETHYLESTRENOL

Nejvíce zneužívaným preparátem je Orabolin.

Orabolin lze označit za neobvyklý steroid, neboť jeho účinná látka je nástupcem ženského hormonu progesteronu. Z technického pohledu se jedná o derivát 19-nortestosteronu. To také vysvětluje, proč firma Organon zavedla počátkem šedesátých let tento prostředek jako durabolin oral, neboť decadurabolin, pocházející rovněž od firmy Organon, je také nástupcem látky 19-nortestosteronu. V případě orabolinu se jedná o velmi mírný, orální steroid. Je to především anabolicky účinný steroid, který vykazuje jen velmi slabé androgenní vlastnosti. Látka v tabletách není alkylována v poloze 17-alfa, a tím není ani příliš toxická vůči játrům. Přesto může při vysokém dávkování a dlouhodobém podávání dojít ke zvýšeným hodnotám jaderních testů (AST.ALP.ALT a bilirubinu). Orabolin aromatizuje nepatrně, takže vedlejší účinky, podmíněné estrogeny, patří mezi výjimky.

 

FLUOXYMESTERON

Nejznámější a nejvíce zneužívaný preparát je Halotestin.

Halotestin je silně androgenní steroid, který však vykazuje pouze nepatrné anabolické účinky. Jeho účinná látka fluoxymesteron může být považována za následovníka methyltestosteronu a je určena k orálnímu použití. Jen velmi špatně aromatizuje. Halotestin řadíme mezi vysoce toxické steroidy. Vedle anapolonu 50 a methyltestosteronu je to orální steroid, vyvolávající nejvíce vedlejších účinků. Halotestin představuje vysoké zatížení jater a je pro ně potenciálním nebezpečím. Mezi další, často pozorované vedlejší účinky patří zvýšená činnost mazových žláz a s ní spjaté akné, krvácení z nosu, bolesti hlavy, zažívací potíže a redukovaná vlastní hormonální produkce. Muži nabírají na podrážděnosti a agresivitě. Gynekomastie a otoky, způsobené zvýšením krevního tlaku, jsou řídkým jevem a objevují se pouze při vysokých dávkách. Ženy by měly halotestin oželet, neboť může vést ke značným, částečně irrevizibilním virilizačním projevům.

 

FORMEBOLON

U nás nejvíce zneužívaným preparátem je Esiclene.

Esiclene je steroid, který trochu "vybočuje" z řady. Účinná látka formebolon je nabízena v různých formách. Pro sportovce je zajímavá výhradně injekční verze. Samotná injekce bolestivá není, ale na místě vpichu po sobě zanechá nepříjemný pocit, který trvá přibližně jeden den. Účinná látka je rozpuštěna ve vodě, a proto má esiclene omezenou dobu působení. Po jednom dni začíná otok mizet a nejpozději po 4-5 dnech dosáhne sval své původní velikosti.

 

FURAZABOL

Nejvíce zneužívaným preparátem je Miotolan.

Miotolan, jak zní jeho obchodní název, je syntetický potomek dihydrotestosteronu. Až do roku 1990 nebyl tento steroid zjistitelný při dopingových testech a sportovci jej mohli užívat ještě v den závodů. Při Olympijských hrách 1988 v Soulu výrazně přispěl k tomu, že televizním divákům mohlo být prezentováno mnoho negativních testů moči a současně fantastických výkonů. Především v lehké atletice se o této výhodné vlastnosti dobře vědělo. Dnes Miotolan figuruje na listině zjistitelných steroidů. Podíváte-li se na indikaci Miotolanu, narazíte na ještě neobvyklejší skutečnost: tento steroid se nasazuje za účelem snížení hladiny lipidů. Hodí se k dlouhodobé léčbě arteriosklerózy a zvýšené hladiny cholesterolu.

Jinak řečeno: Miotolan snižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje "dobré" hodnoty HDL. V Japonsku se Miotolan nasazuje jako standardní terapie při zvýšené hladině cholesterolu.

Miotolan nevyvolává retenci vody a solí a nearomatizuje. Miotolan vykazuje především androgenní účinky a má jen velmi lehce potlačující vliv na endogenní produkci testosteronu. Je potenciálně hepatotoxický.

 

CHLORDEHYDROMETYLTESTOSTERON

Tato látka je známa pod obchodním názvem Oral - turinabol.

Oral-turinabol je orální steroid, který byl vyvinut na počátku šedesátých let a uveden na trh v tehdejší NDR. Kromě jeho klinického využití se jednalo o dopingový prostředek číslo 1 v NDR. Oral-turinabol vyrábí Jenapharm GmbH.Tento steroid vykazuje především anabolické účinky, které jsou spjaty se srovnatelně nízkým androgenním komponentem. Na stupnici od 1 do 100 se androgenní účinek nachází velmi nízko, okolo 6, a anabolický efekt odpovídá hodnotě 53. (Pro porovnání: u di-anabolu představuje poměr androgenní/anabolický účinek 45/90). Oral-turinabol tak s každým dalším miligramem vykazuje slabší účinky než dianabol.

Případné vedlejší účinky oral-tuhnabolu závisí zpravidla na dávkování a jsou specifické podle pohlaví. S ohledem na individuální předpoklady se u žen mohou objevovat virilizační příznaky, jejichž výskyt se zvyšuje při vyšších dávkách a delší době užívání. U mužů může docházet k již zmiňované redukci produkce testosteronu. Gynekomastie patří při aplikaci oral-turina-bolu k výjimkám a jelikož tento preparát neovlivňuje nijak výrazně hospodaření s vodou a elektrolyty, stěžují si sportovci na zadržování vody a vysoký krevní tlak zřídka. V přikládaném letáku doporučuje výrobce pravidelnou kontrolu funkce jater, které jsou při vysokých dávkách negativně ovlivňovány a nelze vyloučit nebezpečí případného poškození jater.

 

MESTEROLON

Nejvíce zneužívaným preparátem je Proviron.

Proviron je syntetický, orálně účinný androgen, který nevykazuje žádné anabolické vlastnosti. Ve školní medicíně se nasazuje k redukci nebo odstranění poruch, vyvolaných nedostatkem mužských pohlavních hormonů. Tento preparát totiž, jak již bylo řečeno, pouze odstraňuje nebo omezuje poruchy, spojené s nedostatkem testosteronu. Jedná se především o poruchy potence, podmíněné zpravidla nedostatkem androgenu, který může vznikat po vysazení steroidů, a o infertilitu, která je důsledkem menšího počtu spermíi a jejich snížené kvality. Proviron patří mezi estrogenní antagonisty, které brání aromatizaci steroidů. Vedlejší účinky provironu u mužů můžeme označit za minimální. Jelikož je zpracovatelnost provironu v játrech velmi dobrá, nepředpokládají se poruchy jejich funkce.

Výrobce Jenapharm píše v přikládaném letáku o svém preparátu Vistimon následující: "Při vysokém dávkování může náhodně docházet k retenci (zadržování) elektrolytů a vody a následné tvorbě edémů." Mnohem častějším vedlejším účinkem provironu je nadměrná sexuální stimulace a v některých případech dlouhodobá erekce penisu. Poněvadž může být takový stav bolestivý a může vést i k případnému poškození, představuje snížení dávky, popř. vysazení preparátu jediné rozumné řešení. Atletky by měly proviron užívat obezřetně, neboť nelze vyloučit případné androgenní vedlejší účinky.

 

METENOLON ACETAT

Velmi dobře znám pod obchodním názvem Primobolan.

Primobolan je jedním z mála anabolických steroidů, který byl vyvinut a je i nadále vyráběn německou firmou Schering AG. Berlin představil začátkem šedesátých let Phmobolan ve formě různých preparátů. Jedna skupina obsahuje výše uvedený metenolonacetát a druhá metenolonenantat (viz Phmobolan Depot).  Forma acetátu byla ještě donedávna k dostání v injekcích a v různě silných tabletách.

Především injekční forma primobolanu, kterou tvoří ampule s olejovitým roztokem a 20 mg metenolonacetátu, působí velké bolesti při aplikaci. Dále byly z německého trhu staženy 5 mg tablety, takže v současné době zůstala v nabídce pouze 25 mg verze. Rovněž velmi populární 50 mg Primobolan, dostupný jen ve Francii, se od června 1993 již na trhu nevyskytuje. Primobolan je téměř čisté anabolikum s pouze nepatrnými androgenními komponenty. I když je vztah mezi anabolickým a androgenním účinkem velmi příznivý, dá se anabolický účinek hodnotit jako nepříliš silný.Acetátová forma primobolanu není v poloze 17-alfa-alkylován a hned v první fázi zpracování inaktivují játra větší část účinné látky, takže se jen velmi malé množství dostává do krve.

Acetátová forma primobolanu stimuluje proces spalování tuků. Je pro játra relativně neškodné. Při vysokém dávkování však mohou ovlivňovat jaterní parenchym, což se odrazí ve zvýšení hodnot bilirubinu, alanin-aminotransferázy, aspartát - aminotransferázy a alkalické fosfatázy.

Primobolan nevyvolává významné vedlejší účinky, neboť není aromatizován, nezpůsobuje retenci vody, není 17-alfa-alkylován a androgenně působí jen velmi slabě. Krevní tlak, jaterní hodnoty, hladina cholesterolu, HDL- a LDL- hodnoty zůstávají většinou v normě.

Primobolan tablety hrají často roli "startovní drogy" a na základě sotva registrovatelných vedlejších účinků povzbuzují mnoho uživatelů steroidů k rychlému přestupu na "tvrdší věci" jako dianabol, anapolon 50 a testosteron. Jelikož je primobolan derivátem dihydrotestosteronu, může při určité genetické schopnosti vyvolávat nadměrné vypadávání vlasů.

 

METENOLON ENANTAT

Depotní forma primobolanu je aplikována intramuskulárně, zatímco primobolan tablety se podávají orálně. Rozhodující diferenciace však tkví v rozdílném chemickém složení. Primobolan tablety jsou acetátovou formou účinné látky metenolonu, zatímco injekce jsou ve formě enantátu. Enantát představuje vlastně déle účinnou formu primobolanu.

Vedlejší účinky primobolanu depot jsou minimální a u zvlášť citlivých jedinců se na základě zbytkového androgenního účinku projevují lehkým akné, prohloubením hlasu nebo zesílením růstu vlasů a chlupů. Stejně jako orální forma má primobolan depot jen nepatrný vliv na jaterní hodnoty, takže jejich zvýšení je krajně nepravděpodobné. Tlak krve, hladina cholesterolu, HDL- a LDL- hodnoty zůstávají, stejně jako u orální formy. Primobolan depot je vůbec nejbezpečnějším injekčním steroidem. K omezení endogenní produkce testosteronu dochází teprve při velmi vysokém dávkování a dlouhodobé aplikaci.

aFK

Diskuze » ANDROGENNÍ ANABOLICKÉ STEROIDY - 1.

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

Tento web používá soubory cookie.

Aby webové stránky fungovaly tak, jak je znáte, a abyste rychle našli to, co hledáte, a nezobrazovaly se vám produkty, které vás nezajímají, potřebujeme od vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Soubory cookie můžete zakázat (kromě technických = nutných k provozu stránek) po kliknutí na tlačítko „Nesouhlasím“. Více informací o souborech cookie...

 

ANDROGENNÍ ANABOLICKÉ STEROIDY - 1.