BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


ANDROGENNÍ ANABOLICKÉ STEROIDY - 2.

Anabolika - skupina synthetických steroidů (proto též anabolické steroidy) odvozených od mužského pohlavního hormonu testosteronu. Mají zvýrazněný stimulační účinek na synthesu bílkovin, zvláště svalových tkání. Užívají se léčebně; používání anabolických steroidů je zakázáno ve sportu i při výkrmu hospodářských zvířat.

 

METHANDROSTENDION / METANDIENON

Snad nejznámější steroid pod obchodním názvem Dianabol.

Dianabol (17alfa-methyl-17beta-hydroxyl-androsta-1,4-dien-3-on) je novodobý, orálně podávaný steroid, který vykazuje silný účinek na přeměnu bílkovin. Vlivem dianabolu je proteosyntéza stimulována a tím je podpořen proces stavby bílkovin. Tento efekt se projeví pozitivní dusíkovou bilancí a zlepšením celkového stavu. Pozitivním způsobem je ovlivněna i bilance vápníku: dianabol podporuje usazování vápníku v kostech. Dianabol se aplikuje při všech nemocech a stavech, při nichž se usiluje o anabolický (podporující stavbu bílkovin) a všeobecně povzbuzující (celkové posilující organismus) účinek. Dianabol lehce aromatizuje, část účinné látky konvertuje na estrogeny.

Jelikož je 17-alfa-alkylován, představuje pro játra značné zatížení. Při vysokém dávkování a dlouhodobém užívaní působí dianabol na játra toxicky. I při dávce 10 mg/den se zvyšují hodnoty jatémích testů. Na základě silné kumulace vody zvyšuje dianabol rychle tělesnou hmotnost a lze očekávat zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence. U citlivých lidí způsobuje gynekomastii nebo negativně ovlivňuje kondici. Na základě silných androgenních komponentů jako je konverze na dihydrotestosteron může dianabol vyvolávat výrazné akné v obličeji, na krku, prsou, zádech a ramenou, neboť jsou stimulovány mazové žlázy. V případě předpokladů může dianabol podporovat padání vlasů, což lze opět připsat na účet konverze účinné látky na di- hydrotestosteron.  Dianabol vykazuje signifikantní vliv na endogenní hladinu testosteronu. Studie prokázaly, že desetidenní aplikace 20 mg dianabolu zredukuje přirozenou hladinu testosteronu o 30-40 % , což je následkem výrazného antigonadotropního účinku dianabolu. Dochází k pozastavení vylučování FSH (folikulostimulujícího hormonu) a LH (luteinizační hormon) hypofýzou. Při vysokých dávkách 50 mg/den lze pozorovat agresivnější chování.

 

METHYLANDROSTENDIOL DIPROPIONAT

Methandriol dipropionat představuje déle účinnou variantu methandriolu, rozpuštěného ve vodě. Nabízí se ve formě injekčního olejového roztoku a ve formě tablet, poněvadž je účinný i při orálním podání. Methandriol dipropionat vykazuje silné anabolické a androgenní komponenty.Methandriol dipropionat vykazuje schopnost zesilovat účinek ostatních steroidových přípravků. Senzibilizuje totiž androgenní receptory svalové buňky a ty potom mohou přijmout větší množství steroidových molekul současně podávaného steroidu. Injekční forma je pouze mírně toxická.

Tablety jsou navíc 17-alfa-alkylovány a mohou již při nízkých dávkách a krátké době užívání poškozovat jaterní funkce. Ženy používají methandriol dipropionat pro jeho androgenní účinky zřídka. Případnými vedlejšími účinky tabletové verze jsou zvýšené hodnoty jaterních testů, zažívací obtíže, akné, gynekomastie, stoupající agresivita a lehce zvýšený krevní tlak.

 

METHYLANDROSTENDIOL

Vyráběl se pod obchodním názvem Methandriol.

Methandriol patřil na počátku osmdesátých let k nejoblíbenějším steroidům v USA. Před několika lety byl stažen z trhu. Jednalo se o ve vodě rozpustný, injekční steroid, který se vyráběl výhradně v koncentraci 50 mg/ml. Powerlifteři a soutěžní kulturisté oceňovali silný androgenní účinek a obzvláště krátkou dobu působení. Jelikož byl methandriol rozpouštěn ve vodě, aplikoval se denně. Jako přednost lze považovat skutečnost, že nevyvolával retenci vody a ve spojení s výrazným androgenním komponentem umožňoval powerlifterům růst síly bez zvýšení na tělesné hmotnosti a kulturistům napomáhal ke svalové tvrdosti a hustotě. Poněvadž methandriol po injekci účinkoval velmi rychle, používali ho mnozí powerlifteři před tréninkem nebo soutěží jako "Booster" ke zvýšení agresivity. Tento steroid se zpravidla užíval jen krátkodobě, obvykle 2-4 týdny a denní dávka představovala 50 mg. Jelikož methandriol ve vodě rozpustný velmi těžko prokazatelný při dopingové kontrole, našel své uplatnění i při vrhu kladivem, hodu koulí, vrhu oštěpem a sprintu. Ženy ho kvůli obavám z virilizačních projevů používaly zřídka. Dnes už neexistuje ani jako originál, ani jako padělek.

 

METHYLTESTOSTERON

Methyltestosteron představuje orální formu testosteronu. Testosteron samotný je při orálním podávání neúčinný, neboť převážná část metabolizuje v játrech při prvním průtoku a je zničena, takže do krevního oběhu pronikne a může být účinných nanejvýš 5-10%. Methyltestosteron je přesněji řečeno 17-alfa-methyltestosteron, tj. na C-17- alfa pozici molekuly je umístěna methylová skupina. Tím pádem nemůže být játry tak rychle odbourán a inaktivován, jak je tomu v případě orálního testosteronu, proniká rychleji do krve a vykazuje kratší dobu působení. Jelikož je částečně vstřebáván sliznicí v ústech, hodí se tato účinná látka i k sublinguálnímu podávání. Methyltestosteron se řadí mezi velmi účinné steroidy, protože vykazuje výrazné androgenní účinky. Používá se především za účelem zvyšování agresivity. Při užívání dochází k velké retenci vody. Methyltestosteron je velmi toxický steroid, který může vyvolávat celou řadu vedlejších účinků. Představuje vysoké zatížení jater.

Známý americký powerlifter jednou řekl: "Methyltestosteron ti vypálí hezkou malou dírku do jater." Tento steroid silně aromatizuje a gynekomastie proto patří k nejčastějším doprovodným projevům. Výrazná retence vody a solí může rapidně zvýšit krevní tlak. Androgenní účinek vyvolává u žen značné virilizační příznaky, u mužů akné a agresivitu. S nikým, kdo užívá methyltestosteron, se nevyplatí žertovat. Asociální chování, podrážděnost, netrpělivost, záchvaty zuřivosti a lehké poruchy vědomí (po tréninku např. nevíte, kde jste zaparkovali auto) nasvědčují, že methyltestosteron silně "leze do hlavy". V dopingovém testu je snadno zjistitelný, neboť při jeho odbourávání vznikají specifické látky, které není problém identifikovat při rozboru moči. Za naprostý nesmysl lze považovat příjem nízkých dávek methyltestosteronu s předpokladem, že hodnota testosteron/ epitestosteron nepřekročí 6:1.

 

NANDROLON DECANOAT

Velice dobře známý pod obchodním názvem Deca-durabolin. Deca-durabolin je značkový název firmy Organon, který v sobě zahrnuje účinnou látku nandrolondecanoat. Přestože je nandrolondecanoat obsažen v mnoha dalších preparátech, spojuje si téměř každý sportovec tuto látku výhradně se jménem Deca-durabolin. Organon přinesl Deca na trh na začátku šedesátých let jako injekčně aplikovaný steroid o různých silách. Za nejpoužívanější jsou považovány balení po 50 mg/ml a 100 mg/ml. Anabolický účinek Deca-durabolinu je spojen s průměrnou androgenní komponentou. Deca-durabolin stimuluje proteosyntézu a současně vyvolává retenci vody.

Ačkoliv jsou vedlejší účinky Deca-durabolinu relativně malé, mohou se při vysokém dávkování objevit androgeny podmíněné vedlejší účinky. Většina problémů se odrazí ve zvýšeném krevním tlaku, prodloužené době srážlivosti krve, což může vést k častému krvácení z nosu a dlouhému krvácení při řezných ranách. Může rovněž docházet ke zvýšené produkci mazových žláz a tím k akné. Někteří sportovci si stěžují na bolesti hlavy a nadměrnou sexuální stimulaci. Vlivem dlouhodobého užívání velmi vysokých dávek může u mužů nastat pozastavení spermatogeneze, což znamená nižší produkci testosteronu ve varlatech. Tak jako téměř všechny steroidy totiž i Deca-durabolin zapříčiní potlačené vylučování gonadotropních hormonů z hypofýzy.

U žen při vyšších dávkách se mohou dostavit androgenně podmíněné virilizační příznaky jako prohloubení hlasu (často ireverzibilní), zvýšené ochlupení těla, akné, růst libida a případná hypertrofie klitorisu. Protože Deca-durabolin nevykazuje žádné negativní vlivy na játra, může být podáván při chorobách jater.

 

NANDROLON HEXYLOPHENYLPROPIONAT

Pod obchodním názvem je znám jako Anadur.

Anadur je jeden z mnoha steroidu, které jako účinnou látku obsahují nandrolon. Je svými účinky velmi podobný známému deca-durabolinu.Nejméně po dobu čtyř týdnů po injekci zůstává účinná látka v těle aktivní. Anadur má především anabolické účinky, které povzbuzují proteosyntézu. Jedná se o klasický, anabolický působící základní steroid s depotním charakterem. Vedlejší účinky anaduru jsou menší než u deca-durabolinu. Poškození jater je vyloučené, může být nasazen i při onemocněních jater. Virilizační příznaky jako akné, chrapot, hlubší hlas, nadměrné ochlupení a stoupání libida hrozí pouze abnormálně citlivým ženám. Zvýšení krevního tlaku se vyskytuje zřídka, ale vzhledem k mírné retenci vody a solí ho nelze vyloučit. Nedochází k výraznější redukci endogenní produkce testosteronu a možnost pozastavení spermatogeneze je malá. Anadur je velmi dobře snesitelný steroid, který všeobecně zlepšuje celkový zdravotní stav.

 

NANDROLON LAURAT

Pod obchodním názvem znám jako Laurabolin.

Laurabolin je injekčně aplikovatelný steroid z veterinární medicíny. Původně byl určen k aplikaci u psů. Laurabolin je dlouhodobé anabolikum, které účinkuje přibližně čtyři týdny.

 

NANDROLON PHENYLPROPIONAT

Obchodní název nejznámějšího a nejvíce zneužívaného preparátu je Durabolin. Jak už samotný název napovídá, je durabolin velmi podobný populárnímu deca-durabolinu. Jedná se o předchůdce deca a firma Organon ho uvedla na trh v roce 1959. Je tedy o tři roky starší než deca. Hlavní rozdíl spočívá v rozdílné délce působení preparátů v těle. Vzhledem ke skutečnosti, že k nandrolonu byl přidán phenylpropionat, vykazuje durabolin výrazně kratší dobu účinnosti než jeho nástupce, obsahující účinnou látku nandrolondecanoat. Stimuluje proteosyntézu a vyvolává silnou kumulaci bílkovin ve svalové buňce. Nežádoucí účinky jsou zadržování vody, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina estrogenů a virilizační příznaky se u durabolinu vyskytují řidčeji. Je jedním z nejméně škodlivých steroidů. Funkci jater durabolin negativně neovlivňuje, lze jej tedy nasazovat i při chorobách jater. Vedlejší účinky se projevují ve výjimečných případech u obzvláště citlivých jedinců. Virilizační příznaky u žen jako chrapot, hlubší hlas, hirsutismus, akné a vyšší libido jsou možné. Při užívání příliš vysokých dávek může u mužů docházet k redukci vlastní produkce testosteronu, jelikož dojde k pozastavení vylučování gonadotropinu hypofýzou.

 

NANDROLON UNDECANOAT

Pod obchodním názvem znám jako Dynabolon.

Dynabolon je po anaduru, deca-durabolinu a durabolinu další steroid, který obsahuje nandrolon jako účinnou látku. Dynabolon je lehce androgenní a zároveň vykazuje vysoké anabolické účinky. Tím je především silně stimulována proteosyntéza. Vedlejší účinky jsou u mužů relativně nízké a vyskytují se obvykle teprve při vysokých dávkách nebo u citlivých jedinců. Případné projevy jako zvýšený krevní tlak a hladina cholesterolu, akné nebo gynekomastie se po ukončení kúry samy od sebe vytrácejí. Zpracovatelnost dynabolonu v játrech je vcelku dobrá, takže zvýšené hodnoty jaterních testů patří k výjimkám. Na rozdíl od deca-durabolinu by při chorobách jater neměl být dynabolon užíván.

 

NORETHANDROLON

Jedná se orální steroid, který je potomkem nortestosteronu. Má podobné vlastnosti s anavarem, popř. oxandrolonem. Stejně jako oxandrolon vykazuje jen slabé anabolické účinky, zatímco androgenní komponenty jsou mnohem výraznější. Nilevar lehce aromatizuje i při nízkých dávkách a může tedy nastat problém se zvýšenou hladinou estrogenů. Vysoké dávkování je spojeno s výrazným zadržováním vody, což také vysvětluje příbytek tělesné hmotnosti jeho uživatelů. U žen se mohou projevit silné virilizační příznaky. Nilevar je hepatotoxický a představuje tedy značnou zátěž pro játra. Mezi případné vedlejší účinky patří akné, gynekomastie, agresivita, bolesti hlavy, zažívací obtíže, snížená vlastní hormonální produkce a vysoký krevní tlak.

 

OMNADREN

Omnadren můžeme označit jako čtyřkomponentní testosteron. Čtyři různé účinné látky jsou navzájem tak sladěny, že zajišťují omnadrenu dlouhou dobu působení v těle. Z těchto důvodů ho mnozí srovnávají se sustanonem 250. Toto srovnání není však příliš na místě, neboť mezi těmito preparáty existují skutečně velké rozdíly. Ačkoliv se v obou případech jedná o čtyřkomponentní testosterony, nejsou použité účinné látky identické. Oba preparáty obsahují testosteronphenylpropionat a testosteronpropionat, ale v sustanonu obsažené látky testosteronisocaproat a testosterondecanoat jsou u omnadrenu nahrazeny testosteronisohexanoatem a testosteronhexanoatem (viz. také sustanon).

 

Účinné látky:

Testosteronphenylpropionat

60 mg

Testosteronisohexanoat

60 mg

Testosteronpropionat

30 mg

Testosteronhexanoat

100 mg

Užívání je spjato s velmi silnou retencí vody. Výsledky se projeví ve formě houbovitého a odulého svalstva. Uživatel omnadrenu se velmi dobře pozná právě díky tomuto často extrémnímu zavodnění. Pojem "omna-lebka" nevznikl z důvodu hrozícího nebezpečí, ale kvůli rychlému a dobře viditelnému zadržování vody v obličeji, a to ve tvářích, na čele i pod očima. Setkat se můžete i s posměšným výrazem "vodnatá hlava". Výrazné androgenní komponenty omnadrenu jsou spojeny s vysokými anabolickými účinky.Omnadren lehce aromatizuje. Pomocí omnadrenu dosažené přírůstky po jeho vysazení z větší části opadnou, stejně jako u testosteronu.

Omnadren vyvolává podobné vedlejší účinky jako další testosteronové varianty. Kromě vysoké retence vody se objevuje silné akné a citelně se stupňující agresivita některých uživatelů. Agresivní chování lze vysvětlit skutečností, že sportovci nezřídka užívají vyšší dávky omnadrenu než jiných (a dražších) testosteronu. Nadměrně silné akné se připisuje na účet samotného omnadrenu. Nejedná se přitom o žádné hnisající vředy, nýbrž o velké množství malých pupínků, které budí spíše dojem alergické vyrážky.

Toto akné se objevuje na horní části paží, ramenou, prsou, zádech a obličeji i u atletů, kteří při dřívějším podávání sustanonu a testosteronenantatu ničím podobným netrpěli. Ženy by na aplikaci omnadrenu neměly ani pomyslet. Dalším registrovaným problémem je občasný výskyt nečistot v injekčním roztoku. Kvalita preparátů z východoevropských zemí není tak vysoká jako u německých. Nelze u nich zaručit stoprocentní sterilitu a čistotu. Tato skutečnost může být i příčinou nezvykle silného akné. Takováto znečištění jsou často hlavní příčinou tzv. "injekčních abscesů".

aFK

Diskuze » ANDROGENNÍ ANABOLICKÉ STEROIDY - 2.

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

ANDROGENNÍ ANABOLICKÉ STEROIDY - 2.