PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.
ELEUTEROKOK OSTNITÝ (Eleutherococcus senticosus (RUPR. et MAXIM.) MAXIM., syn. Acanthopanax senticosum (RUPR. et MAXIM.) HARMS.)
V souvislosti s hledáním náhrad za obtížně získatelný a pěstovatelný ženšen byl nalezen eleuterokok, který mezi adaptogeny zaujal velmi významné postavení, protože drogy z něj získané jsou snadno dostupné z teritoria bývalého SSSR a Číny. Léčebně je používán asi 30 let, v bodybuildingu asi 10 let.
Používaná část:
kořeny, v poslední době také nadzemní část. Používají se tekuté nebo suché výtažky, především z kořenů.
Obsahové látky:
Eleuterosidy A-E (daukosterin, syringin, kalikantin, galaktit, diglukosid (-) syringaresinolu, akantosid D), eleuterosidy l-M (založené na struktuře triterpenoidních sapogeninů), jednoduché lignany (sesamin), deriváty kys. benzoové, polysachandy (eleuterany A-G, polysacharidy AS-II a AS-III), kyselina chlorogenová, tokoferoly. Hlavními účinnými látkami jsou eleuterosidy a polysacharidy.
Biologické účinky:
Eleuterokok ostnitý zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí (zvýšená inkorporace jódu), snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, zvyšuje obsah proteinů a hladinu aspartátamino-transferasy v prsních svalech (u kuřat), zvyšuje metabolismus nukleových kyselin (RNA), snižuje hladinu glukózy v krvi (antidiabetický účinek), inaktivuje diabetický beta-lipoprotein, má příznivý účinek na metabolismus dusíkatých látek (mírná anabolizace), zvyšuje využití vitaminů B organismem a stimuluje anaerobní glykolýzu, brzdí negativní účinek vysoce oxidovaných tuků na samce (zvyšuje sexuální aktivitu a kvalitu semene), má výraznou adaptogenní aktivitu (zlepšení psychického stavu) a vykazuje ochranný účinek při některých typech mikrobiální infekce zásahem do obecného adaptačního syndromu vyvolaného infekcí.
Eleuterokok má významnou imunostimulační aktivitu, brzdí růst některých nezhoubných i zhoubných nádorů a růst jejich metastáz, které se šíří krevní cestou. Využitelný je také jeho ochranný účinek vůči gama-záření a některým léčivům, používaným především v terapii zhoubného bujení. Vykazuje také ochranný vliv na oběhový systém (srdce a cévy).
Toxicita: LD50: 23 ml/kg (ethanolový extrakt, zkoušeno na myších, podáváno perorálně).
Použití v terapii:
adaptogenní prostředek v těžkých provozech navozujících stres (řidiči městské dopravy, hutě, doly, námořní doprava aj.), u stařeckých pacientů s astenickým syndromem a změnami psychiky způsobenými hlavně arterio-sklerózou, pro zvýšení úrovně podmíněných reflexů, při traumatických postiženích mozku k urychlení posttraumatické restituce a normalizace mozkové hemodynamiky, ke zvýšení ostrosti vidění a sluchu, snížení oční únavy, k podpůrné léčbě arteriosklerotických projevů na sklerotizovaných koronárních cévách, podpůrně ke snížení hladiny glukózy v krvi, při léčbě zhoubných nádorů jako doplněk radioterapie a chemoterapie.
Použití ve sportu: horolezectví, vysokohorská turistika, vytrvalostní a silové sporty.
Přípravky: tekutý extrakt ve formě kapek, nebo suchý extrakt ve formě tobolek.
Dávkování: 3x denně 20-40 kapek nebo 3x denně 50-100 mg suchého extraktu před jídlem.
Vedlejší účinky:
jsou velmi ojedinělé; u malého počtu pacientů se objevuje po podání zemdlenost nebo ospalost, způsobená krátkodobou hypoglykémíi (vhodné je použití iontového nápoje kombinovaného s glukózou). Někdy na začátku používání a při vyšších dávkách krátkodobé poruchy spánku, případně excitace.
Diskuze » ELEUTEROKOK OSTNITÝ
Mohlo by Vás zajímat...
Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.
Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.