BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


PEPTIDOVÉ A GLYKOPROTEINOVÉ HORMONY A JEJICH ANALOGA I

AMINOGLUTETHIMID

Obchodní název je Ohmeten nebo dnes velice populární Cytadren.

Orimeten nepatří mezi anabolicko-androgenní steroidy. Řadíme jej do skupiny pohlavních hormonů, neboť se jedná o inhibitor biosyntézy steroidů. Orimeten potlačuje produkci androgenů, estrogenů a hormonů nadledvin (glukokortikoidy a mineralokortikoidy). Orimeten vykazuje silné antiestrogenní účinky, neboť jednak potlačuje vlastní produkci estrogenů a jednak zamezuje konverzi androgenů na estrogeny. Také brání produkci hormonů nadledvin jako žádný jiný preparát. Potlačuje konverzi cholesterolu na kortizon. Z těchto důvodů se orimeten ve školní medicíně nasazuje při Cushingově syndromu a při nadměrné funkci nadledvin, v důsledku které produkuje tělo příliš kortizonu. Redukuje tedy hladinu kortizonu. Kortizon je katabolický hormon. Odbourává aminokyseliny ze svalových buněk, zastavuje v nich proteosyntézu a vyvolává atrofii svalů. Lidské tělo kortizon trvale vylučuje a na stresové situace, např. intenzivní trénink, reaguje zvýšením tohoto vylučování. Proto také kulturisté dospějí po určité době k mrtvému bodu, neboť sekrece kortizonu převyšuje anabolický efekt tréninku. Čím pokročilejší sportovec je a čím tvrději trénuje, tím více stoupá jeho hladina kortizonu.

 

Vedlejší účinky orimetenu, mohou být rozmanité a velmi silné. Mezi nejčastější patří únava a malátnost. Neschopnost koncentrace, vnitřní neklid, deprese, lhostejnost a poruchy spaní jsou méně časté, ale možné. Za ještě řidší, zato však závislé na dávce můžeme považovat nevolnost, zvracení, zažívací potíže, průjmy a bolesti hlavy. Vyrážka a již zmiňovaná únava a malátnost jsou počáteční syndromy a dají se zmírnit, popř. zcela odstranit pomalým zvyšováním dávky. Návod k použití od firmy Ciba-Geigy navíc uvádí, že v ojedinělých případech může docházet i k nedostatečné funkci štítné žlázy. Doporučuje se proto, nechávat si během užívání orimetenu kontrolovat funkci štítné žlázy lékařem. Dalším problémem je možný výskyt poruch funkcí jater. Rovněž se zaznamenali případy úbytku bílých krvinek, krevních destiček, popř. všech krvinek.Lidé užívající tento preparát vystavují se zvýšenému riziku zranění. Bez ohledu na efektivitu orimetenu by měl každý sportovec zvážit rizika spojená s jeho užíváním.

 

CLOMIFEN CITRAT

Znám pod obchodním názvem Dyneric.

Dyneric není anabolicko-androgenní steroid. Patří do skupiny pohlavních hormonů, jelikož se jedná o syntetický estrogen. Ve školní medicíně se dyneric nasazuje k vyvolání ovulace. K vyvolání procesu uvolnění vajíčka (ovulace) u žen, které chtějí otěhotnět a trpí poruchami funkce vaječníků. Leckdo se v tuto chvíli může ptát, co takovýto preparát pohledává v seznamu medikamentů,  které sportovci zneužívají.  Prostřednictvím   uvolňování   releasing hormonu podporuje dyneric vylučování gonadotropinu, čímž vyvolává ovulaci u žen s anovulatomími cykly a tím zapříčiněnou sterilitou. Přestože je tento medikament vlastně určen pro ženy, nelze popřít jeho efekt i u mužů. Výrobce dynericu, Merrel Dow Pharma, píše ve svém návodu, že vyvolává vylepšení práce mezimozku, žlázy podvesku mozkového a vaječníků. Chybí však důležitá zmínka, že také u mužů podporuje funkci mezimozku (hypotalamu), žlázy podvěsku mozkového (hypofýzy) a varlat. Dyneric silně ovlivňuje známou osu hypotalamus-hypofýza-varlata. Stimuluje hypofýzu k zvýšenému vylučování gonadotropinu, takže dochází k rychlému a výraznému nárůstu FSH (folikulostimulační hormon) a LH (luteinizační hormon) Výsledkem je zvýšená endogenní hladina testosteronu. Ačkoliv je dyneric syntetický estrogen, účinkuje paradoxně jako anti-estrogen. Je to tím, že dyneric vykazuje pouze nízké estrogenní účinky, a tak blokuje na receptorech silnější estrogeny, které vznikají např. aromatizací steroidů. Při výskytu poruch vidění doporučuje výrobce navždy od používání dynericu upustit. Poruchy funkce jater nelze sice vyloučit, jsou však velice nepravděpodobné. U žen může dojít ke zvětšení vaječníků s břišními obtížemi, neboť dyneric vaječníky stimuluje.

 

CYCLOFENIL

Cyciofenil nepatří mezi anabolicko androgenní steroidy. Zařazuje se ho do skupiny pohlavních hormonů, neboť se jedná o estrogen. Cyciofenil i když je estrogen, působí jako antiestrogen a současně zvyšuje tělesnou produkci testosteronu. Protože sám o sobě je pouze velmi slabým a mírným estrogenem, obsadí estrogenní receptory, a tím zabrání silnějším estrogenům spojení s těmito receptory a tím jejich aktivaci.

Vedlejší účinky jsou velmi malé, proto je trochu s podivem, že firma Schering AG cyclofenil (Fertodur) z německého trhu stáhla. V ojedinělých případech trpěli sportovci lehkým akné, zvýšeným libidem a teplotními výkyvy. Především první dva zmiňované doprovodné příznaky indikují skutečný účinek preparátu. Určité procento sportovců registruje po vysazení depresivní nálady a nepatrný úbytek síly.

 

DANAZOL

Pod obchodním názvem znám jako Winobanin.

Winobanin je antigonadotropin. Ve školní medicíně se používá k léčbě hormonálně podmíněných onemocnění. Jako příklad lze uvést hormonálně podmíněné zvětšování prsů u mužů, známé více pod názvem gynekomastie. Winobanin vykazuje mírné androgenní účinky, ale žádné anabolické. Případné vedlejší účinky jako virilizační příznaky, návaly horkosti, pocení, stupňující se libido, zvýšené hodnoty jaterních testů a krevní tlak vlivem retence tekutin silně závisí na dávkování a většinou zase ustupují.

 

ERYTROPOETIN

Lidský erytropoetin (EPO) je glykoproteinový hormon o molekulární hmotnosti 34 kD a sestává ze 165 aminokyselin. V léčbě se používá genovou technologíi připravený rekombinovaný lidský erytropoetin (rhEPO), který má molekulární hmotnost 30 - 40 kD. Ten je dostupný od roku 1985. Erytropoetin se tvoří v specifických buňkách v ledvinách a v jaterní tkáni. Je rozhodující činitel v procesu krvetvorby, ale pro své působení potřebuje přítomnost dalších růstových faktorů GM-CSF (granulocyto - makrofágový kolonie stimulující faktor) a IL-3 (interleukin), dále kofaktory (železo, kyselinu listovou a vitamin B 12). Koncentrace EPO v plasmě je u zdravých dospělých mezi 5 až 25 mU ml, ale za různých podmínek může podle fyziologických potřeb kolísat nebo také u anemických stavů, které představují nejsilnější podnět pro vzestup hladiny EPO v séru. Důležité je najít příčiny anémie např. porucha využití železa, relativní nedostatek EPO, inhibice krvetvorby cytokiny, hemolýza, nedostatečná výživa, chemoterapie a imunoterapie a jejich toxické působení na krvetvorné buňky, léčebné ozáření. Faktory negativně ovlivňující účinek EPO jsou např. absolutní nedostatek Fe, funkční nedostatek Fe, infekce, záněty, okultní krvácení, nadměrný příjem hliníku atd.

 

Podávání rekombinovaného EPO se může realizovat u celé řady chronických anémíi: anémie při chronické ledvinové nedostatečnosti, anémie při maligních onemocněních, anémie indukované chemoterapíi a zářením, stimulace krvetvorby při autotransfuzi, anémie podmíněné chronickými zánětlivými procesy (např. revmatoidní artritida), u HIV infekce atd. V současné době podle klinických výsledků je optimální dávka rhEPO asi 150 až 250 UI.kg.d. Lék se podává podkožně nejdříve nárazově a potom každý týden podle efektu. Podávání se ukončuje při normalizaci hemoglobinu. V průběhu léčby se doporučuje laboratorní sledování nemocného. Hladina EPO v krevním séru se stanovuje např. RIA. Podávání by mělo být ukončeno při dosažení 120 g.l hemoglobinu. Zneužívání rhEPO bylo zaznamenáno u sportovců v Belgii, kde údajně měl být příčinou smrti, zřejmě v důsledku přetížení krevního oběhu současnou hypertenzí při extrémně zvýšené viskozitě krve v době, kdy tito jedinci prošli velkou sportovní zátěží. Akutní nepříznivý, ale vzácný vedlejší účinek rhEPO obvykle po prvních rychlých nitrožilních podáních se projevuje únavou, malátností, bolestmi hlavy, bolestmi svalů, nevolností, zvracením, dýchacími obtížemi, poruchami čití, závratěmi obvykle však trvá krátce po dobu 90 - 120 minut. Další vedlejší účinky mohou být: hypertenze, horečnaté stavy, průjem, vzestup krevní viskozity,výjimečně trombóza a křeče, zvýšená chuť k jídlu s anabolickou reakcí může způsobit hyperkalemii.

aFK

Diskuze » PEPTIDOVÉ A GLYKOPROTEINOVÉ HORMONY A JEJICH ANALOGA I

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

PEPTIDOVÉ A GLYKOPROTEINOVÉ HORMONY A JEJICH ANALOGA I