BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.

» Řasy


CHLORELA

Chlorela je zelená sladkovodní řasa, která se na zemi vyskytuje asi 2,5 miliardy let. Dnes je chlorela nejvíce prodávaným dietetikem v Japonsku, kde se používá jako součást preventivní i terapeutické medicíny.

 

Název této řasy je odvozen od listového barviva chlorofylu, jehož je nejbohatším rostlinným zdrojem. Obsahuje jej 50x více než u nás běžně udávaný zdroj vojtěška. Chlorofyl je přirozenou součástí zelených rostlin a některých nižších organismů. V přírodě se podílí na přeměně energie slunečního záření na chemickou energii uloženou v organických sloučeninách. V naší republice se chlorofyl terapeuticky využívá k zevnímu ošetřování některých kožních a slizničních poruch, jakými jsou například drobné popáleniny a kožní vředy. K prokázaným účinkům chlorofylu patří i inhibice genotoxického působení silných karcinogenů typu aflatoxinu B1, alkylačních činidel, šestimocného chrómu a ionizujícího záření. Princip předpokládaných protektivních účinků chlorofylu a jeho derivátů spočívá patrně ve schopnosti vázat toxické volné kyslíkové radikály, které vznikají například v důsledku ionizujícího záření.

 

Chlorela obsahuje 2x více bílkovin než všechny druhy luštěnin, tj. 60 %, 20 % polysacharidů a 10 % tuků. Po spirulině je dalším rostlinným zdrojem všech esenciálních aminokyselin.

 

Bílkoviny této sladkovodní řasy jsou proto srovnatelné se živočišnými bílkovinami, obsahují pouze méně methioninu. Toto však může být výhodou při některých typech rakoviny, které potřebují právě methionin pro svůj růst.

Chlorela dále obsahuje více než dvacet různých vitamínů a minerálů. K těm nejdůležitějším patří beta-karo-ten, chránící proti poškození kůže ultrafialovými paprsky a opět i vitamín B12. Z minerálních látek je nejvýznamnější obsah železa (30x více než ve špenátu), jódu, zinku a kobaltu. K terapeuticky nejdůležitějším látkách chlorely patří chlorofyl, beta-karoten, růstový faktor chlorely - CGF a vlastní buněčné stěny.

 

Nejvýznamnějším účinkem chlorely je její detoxikační schopnost, díky kterému je ideálním doplňkem všech očistných kůr a redukčních režimů. Snižování nadváhy je podporováno i zpomalením štěpení bílkovin v žaludku a střevech a následným prodloužením doby sytosti. Je vhodným doplňkem terapie vysokého krevního tlaku a stavů se zvýšenou únavností, kdy je vhodné řasu užívat 3 až 12 měsíců. Ve stadiu zkoumání je příznivé působení chlorely při vředových postiženích, u diabetiků, v terapii chronické zácpy a plynatosti, dále se sleduje působení na játra, alergie, akné, bradavice a artritidu.

 

Dnes již potvrzeným účinkem je podpora imunitního systému v boji s rakovinným onemocněním. Imunitní systém chrání každého z nás před průnikem bakteríi, virů a vlivům znečištěného prostředí. Ničení a odstraňování těchto látek zajišťují speciální bílé kr-vinky:

B-buňky, které tvoří tělesné protilátky a bojují proti bakteríim a T-buňky, jenž ničí viry a makrofágy, které pohlcují a usmrcují nebezpečné škodliviny a rakovinné buňky. Jedním ze způsobů boje proti rakovině je proto posílení tvorby makrofágů. Interferon je látka tvořená buňkami imunitního systému, která stimuluje tvorbu makrofágů a tak působí antivirově a proti rakovi nově.

 

Chlorela funguje jako stimulans při tvorbě interferonů. Chlorelu lze užívat samostatně jako preventivní dietetikum i jako doplněk terapie.

Nepříjemnou průvodní známkou počátku užívání je někdy plynatost vznikající jako důsledek zrychlení střevní činnosti, která se však samovolně upraví. Projevem vylučování přebytečného chlorofylu z těla může být zelené zbarvení stolice.

 

Na trhu v ČR je v současnosti např. přípravek Unilakt, který znamená kombinaci chlorely s další řasou spirulinou, s jablečným pektinem, vitamínem C a laktobacily.

Chlorophyl gel je gelový přípravek určený k ošetřování dermatologicky problémové pokožky. Terapeutické působení je postaveno na hojivých účincích chlorofylu použitém v olejovém základu. Přípravek účinkuje lokálně antisepticky, podporuje epitelizaci, má příznivý vliv na obnovu poškozených tkání a urychluje hojení různých defektů na pokožce. Na ošetřovaná místa se nanáší tenký chladivý film, který se během několika minut beze zbytku vstřebá.

aFK

Diskuze » CHLORELA

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

CHLORELA