BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


Inspekce SZPI doporučuje obezřetnost při nákupu doplňků stravy

Doplňky stravy jsou čím dál tím populárnější. Mezi spotřebiteli však panuje mnoho mýtů o jejich bezpečnosti a účinnosti. Doplňky jsou mnohými spotřebiteli zaměňovány za léky. Někteří výrobci tento omyl ještě podporují, když na výrobcích nebo v reklamě na ně slibují někdy až zázračné účinky – například léčení astmatu a lupenky, snížení rizika vzniku srdečních chorob, předcházení vzniku rakoviny, odstranění vedlejších projevů chemoterapie nebo dokonce zpomalení růstu nádorů. Doplňky stravy se však od ostatních potravin odlišují pouze vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním (výživovým) či fyziologickým účinkem. Cílem jejich konzumace je doplnění běžné stravy na úroveň příznivě ovlivňující zdravotní stav konzumenta. Některé doplňky stravy tedy mohou mít příznivé účinky, žádný zdravotní problém ale nikdy zcela nevyřeší. Doplňky stravy neléčí.


Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je také v podmínkách, které musí splnit, než jsou uvedeny na trh. Zatímco léky musí před schválením, které provádí Státní úřad pro kontrolu léčiv, projít časově a finančně náročnými klinickými studiemi, v nichž se posuzuje indikace, kontraindikace, kvalita i dávkování pro jednotlivé věkové skupiny obyvatelstva, doplňky stravy jsou ministerstvem zdravotnictví pouze notifikovány. Pokud obsahují vitaminy a minerální látky povolené příslušnou vyhláškou (č. 446/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin potravními doplňky), stačí před uvedením na trh zaslat na ministerstvo text české etikety výrobku. Pokud obsahují i jiné látky, vyžaduje si ministerstvo odborný posudek Státního zdravotního ústavu. Ten však posuzuje pouze bezpečnost složek doplňku, nikoliv jejich účinnost. Ani tehdy se však nezjišťuje, zda výrobek neobsahuje ještě jiné látky, než deklaruje, či zda je jich tam skutečně tolik, kolik je uvedeno na obale.

 

Inspekce proto doporučuje spotřebitelům obezřetnost při nákupu doplňků stravy. Není dobré věřit všemu, co výrobky slibují. Pokud už si lidé chtějí nějaký doplněk koupit, pak je to rozhodně bezpečnější v kamenných obchodech než na internetu nebo na nějaké předváděcí akci. Před nákupem by si kupující měl dobře prostudovat etiketu, v případě nejistoty se poradit s lékařem nebo s výživovým specialistou. Také je dobré mít neustále na paměti, že doplňky stravy nenahradí zdravý životní styl.

 

Z výše uvedených důvodů věnuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce doplňkům stravy zvýšenou pozornost. V minulém roce provedla hned několik kontrol, které se na ně tematicky zaměřovaly. Poslední z nich, která skončila na konci prosince, mimo jiné odhalila, že velké množství doplňků obsahuje méně účinných látek, než deklarují na obale, popř. je neobsahují vůbec. Laboratorní rozbory to potvrdily u 32 % odebraných vzorků.

 

Od nového roku pak inspekce zakázala prodej již dalších šesti doplňků stravy. Mezi nimi i doplňku stravy pro sportovce, který obsahoval dva anabolické steroidy, jeden přitom v obrovském množství. Oba anabolické steroidy jsou také uvedeny na Seznamu zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2008. Protože se jedná o extrémně nebezpečný výrobek, vytvořila inspekce tříčlennou komisi, která bude přímo ve spalovně dohlížet na likvidaci celé šarže.

 

Výrobek

Výrobce/distributor

Původ

Důvod zákazu uvádění do oběhu

Jednotka

San ATTITUDE

Redam spol. s .r.o., Koupelky 16, 79817 Smržice

USA

Obsah zakázaných anabolických steroidů: dehydroandrostenedion – 0,63 g; androstendion (androst-4-en-3,17-dion) – 5,46 g.

g/kg

Barny´s ŽEN ŠEN

Biopol GN s.r.o., Korunní 129, 130 00 Praha 3

USA

Průkaz ozáření (doplňky stravy nesmí být ozářeny)


CELL GUARD

STARLIFE s.r.o., Husovo náměstí 1702, 25301 Hostivice

USA

Nevyhověl deklaraci na obale - deklarováno 3,6 mg vitaminu A, ve skutečnosti ve výrobku nebyl žádný vitamin A (jen stopové množství)

mg/1kapsli

DietLine Sport Protein Whey GOLD citrón

Dr. Staněk spol. s r.o., Nad Schody 271, 155 00 Praha 5

ČR

Nevyhověl deklaraci na obale – deklarováno 75g bílkovin, 6 g sacharidů, 6 g tuků. Ve skutečnosti bílkoviny 70g, sacharidy 17,1 g a tuky 2,4 g.

g/100g

FITCO AMINO 5600 Power tabs

FITCO s.r.o, Praha

USA

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 75 g bílkovin. Ve skutečnosti 58,1 g. Dále deklaroval 0 g sacharidů a tuků. Skutečnost: sacharidy (27g) a tuky (3,2g).

g/100g

OS-CAL tablety, výživa kostí

EUROCAT, spol. s r.o., Kříženeckého nám. 5/322. Praha 5

Španělsko

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 53 mg hořčíku. Ve skutečnosti 126 mg.

mg/100g

PENCO Mineral Drink + 10 vitamins

PENCO spol. s r.o., nám. Krále Jiřího z Poděbrad 64, 252 30 Řevnice

ČR

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 2,0 mg železa. Skutečný obsah 1,10 mg.

mg/100g

PM Multivit BASIC forte

PURUS - MEDA, s.r.o., Palackého 174, 61200 Brno

ČR

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 1,60 mg vitaminu B2. Skutečný obsah 0,85 mg.

mg/1tabl.

PM PROPOLIS Echinacea 50C

PURUS - MEDA, s.r.o., Palackého 174, 61200 Brno

ČR

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarovaná energetická hodnota 377, 4 kJ. Skutečná hodnota >1040,3 kJ.

kJ/100g

Rybí olej 1000 mg EPA DHA

MedPharma, spol. s r.o., Křiby 292, 66417 Tetčice

ČR

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 1,53g bílkovin; 21,69g sacharidů a 74,68g tuků. Skutečný obsah: bílkoviny 18,2g; sacharidy 5,5g; tuky 72,8g.

g/100g

Ultradiet shake Jahoda, doplněk stravy

AMINOSTAR s.r.o., Ohrazenice 188, 511 01 Turnov

ČR

Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 6 mg hořčíku, ve skutečnosti 54,8 mg. Deklarováno 16 mg vápníku, ve skutečnosti 340 mg.

mg/100g

2002 SZPI, všechna práva vyhrazena
SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Diskuze » Inspekce SZPI doporučuje obezřetnost při nákupu doplňků stravy

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

Inspekce SZPI doporučuje obezřetnost při nákupu doplňků stravy