BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


AMINOKYSELINY

Aminokyseliny (AK) - organické sloučeniny, které v četných kombinacích tvoří základ tělesných bílkovin tzv. peptidů. Z aminokyselin se v lidském organismu tvoří celá řada dalších látek, které jsou pro člověka fyziologicky nepostradatelné, např. hormony, pigmenty, histamin aj. Některé aminokyseliny si lidský organismus umí sám vyrobit (neesenciální), u jiných je člověk odkázán na jejich přívod potravou (esenciální).

 

Organismus potřebuje bílkoviny (proteiny) jako jedny ze základních živin. Skládají se z nich tělesné tkáně, enzymy, mnohé hormony, protilátky, hemoglobin a mnoho dalších látek. Sportovci přijímají větší množství bílkovin na podporu regenerace a výstavby svalové tkáně.

 

Stavební prvky bílkovin je 20 aminokyselin v různých kombinacích. Osm z nich jsou pro člověka esenciální, tzn. musí být přijímány v potravě, náš organizmus je neumí sám vyrobit: Leucin, isoleucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin.

Cystein je vytvářen z methioninu. Obsahuje-li potrava dostatek cysteinu, může být methionin ušetřen. Totéž platí o tyrozinu, jenž je vytvářen z fenylalaninu. Esenciální jsou cystein a tyrozin pro novorozence. Histidin a arginin jsou označovány jako podmíněně esenciální - při velkých zátěžích v organizmu je tělo nestačí vytvářet v dostatečném množství.

 

Aminokyselinové přípravky se nejčastěji vyrábějí hydrolýzou syrovátkové bílkoviny, dále bílkoviny sójové, vaječné, hovězího masa. Na trhu je dostupná celá řada preparátů - tekuté, práškové, v kapslích nebo tabletách. Obsahují čisté aminokyseliny nebo peptidy, které mohou být vstřebávány ještě rychleji. Nejen aminokyselinové složení, ale i rychlá dostupnost aminokyselin z tablety rozhodují o kvalitě přípravku.

 

Proč aminokyseliny?

Po tréninku, příp. ráno po probuzení, je třeba okamžitě doplnit hladinu aminokyselin v krvi (aminoacidémii).

Pro rychlost vzestupu hladiny aminokyselin v krvi je důležitá forma přípravku. Nejrychleji jsou vstřebány aminokyseliny z roztoku, dále z kapslí, nejpomaleji z lisovaných tablet. Aminokyseliny lisované do tablet se uvolňují pomaleji a některé z nich dokonce nejsou o mnoho rychlejší než nápoj ze syrovátkové bílkoviny.

Kdo chce docílit co nejrychlejšího vzestupu aminoacidémie, a neodradí ho nahořklá chuť, může dát po tréninku několik tablet se sacharidovým koktejlem do mixéru.

 

Kdy a jaké množství za den? Dávkování se řídí druhem preparátu. Nejvhodnější doba pro příjem rychle se vstřebávajících aminokyselinových přípravků je po tréninku (spolu se sacharidy), kdy svalové buňky přijímají nejvíc aminokyselin, a také ráno okamžitě po probuzení, kdy bývá nízká hladina glukózy a aminokyselin a naopak nejvyšší vylučování katabolického hormonu kortizolu.

 

Po požití rychle vstřebatelných aminokyselinových přípravků rychle stoupne (a posléze klesá) aminoacidémie, jako reakce se rychle zvýší hladina inzulínu, sníží se krevní glukóza a přichází hlad. Je tedy důležité dbát na to, aby po takovéto dávce nepřišlo několikahodinové hladovění bez příjmu bílkovin a sacharidů.

 

Pomaleji vstřebatelné tablety se navíc užívají i mezi jídly (ideálně 2 hod po jídle s nižším obsahem bílkovin) během dne a před spaním, jako zdroj vysoce kvalitních a snadno resorbovatelných aminokyselin. Při tomto způsobu dávkování se předpokládá efekt na zvýšení vylučování růstového hormonu.

 

Aminokyselinové přípravky je nutno chápat jako užitečný doplněk sportovní výživy, zvláště v momentech okamžité potřeby aminokyselin, tablety také pro obohacení aminokyselinové skladby během dne. V žádném případě nelze doporučit hrazení většiny denní dávky proteinů ve formě aminokyselinových přípravků. Docházelo by k neustálému prudkému stoupání a klesání hladin aminokyselin v krvi, což by mohlo mít na svalovinu efekt právě opačný. Ve většině případů dávejme přednost kombinovaným aminokyselinovým přípravkům (výjimky jsou hlavně samotný glutamin a BCAA).

 

PS: ne všechny doplňky, nesoucí název "amino" jsou skutečně směsí aminokyselin. Někteří výrobci takto označují proteinové přípravky.

MUDr. Pavel Tomšík

Diskuze » AMINOKYSELINY

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

AMINOKYSELINY