BMIAlkoholDiskuze×

VYHLEDAT

Zavřít

Aminokyseliny, kyseliny

Anabolika, steroidy

Antioxidanty

Bílkoviny, proteiny

Chemie

Enzymy, koenzymy

Hubnutí, diety, redukce

Kreatin, kre-alkalyn...

Minerální látky

PelMel

Pitný režim

Pohybový aparát

Přídatné látky, aditiva...

Řasy

Rostliny, extrakty, silice

Sacharidy

Tuky, oleje

Vitaminy

Živočišné látky, extrakty

www.nutrion.cz/info

PRO SPRÁVNOU FUNKCI STRÁNEK POVOLTE JavaScript.


VITAMIN D (KALCIFEROL, ERGOKALCIFEROL, ANTIRACHITICKÝ VITAMÍN)

Chemicky se jedná o derivát sterolu. Nejúčinnější z vitamínů D jsou vit. D2 a D3. Jedná se o vitamíny rozpustné v tucích, proto je lze předávkovat. Prochází placentární bariérou. Byl objeven ve dvacátých letech tohoto století Everem Mc Colleym.

 

Vitamín D3 (cholekalciferol) se tvoří fotolýzou 7-dehydro-cholesterolu účinkem UV záření v kůži. Lidé se světlou pletí absorbují 52 - 73 % slunečního světla, lidé s tmavou pletí 3 - 36 %. Bílá pokožka má vyšší schopnost absorpce a syntézy a tato syntéza dodá za optimálních podmínek 18 U.I./cm2 pokožky. Vitamín se hromadí v těle a během zimy se využívá. Nejvíce fraktur (zlomenin) bývá na jaře, kdy jsou zásoby vyčerpané.

 

Vitamín D2 (ergokalciferol) vzniká z rostlinného sterolu - ergosterolu.

Vitamín D přivedený potravou se vstřebává spolu s tuky stěnou střevní. Po vstřebání je skladován v játrech, tuku, v menším množství v kůži, mozku, kostech. Vylučuje se játry a žlučí. Vitamín D vyrobený účinkem UV záření v kůži přechází rovnou do krve. Jakmile se opálíme, přestane pokožka vitamín D vyrábět.

 

V zelenině se vyskytuje jen vzácně, proto je nutné u striktních vegetariánů (nepijících mléko) doplnit jeho přívod syntetickým vitamínem D.

Při zvýšeném přívodu vitamínu D se zvyšuje vylučování magnesia, proto je nutné jeho přívod doplnit i o tento minerál. Velká řada výrobků obsahuje také vedle kalcia i magnesium. Vitamíny D2 a D3 získávají vlastnosti hormonů dalšími metabolickými cestami, k nimž dojde v játrech a pak v ledvinách.

 

V játrech je vitamín D3 hydrolyzován na 25-hydroxycholekalciferol. Reakce probíhá za přítomnosti kyslíku a redukuje ji enzym cholekalciferol-25-hydroxyláza. Takto změněný vitamín jde do ledvin, kde probíhá další hydroxylace. Aktivitu enzymu, který je nutný k této reakci reguluje Parathormon.

Dihydrocholekalciferol zvyšuje počet sérových iontů kalcia jednak tím, že podporuje jejich vstřebávání ze střeva a jednak podporuje jejich uvolňování z kostí. Aby se udržela elektroneutralita musí se s kationtem kalcia vstřebat i aniont fosforu. To znamená, že dihydrocholekalciferol podporuje také vstřebávání fosforu. Také, podobně jako Parathormon, podporuje uvolňování kalcia a fosforu z kostí ale při jeho snížené hladině dochází paradoxně k nedostatečné mineralizaci kostí.

Tato regulační schopnost vitamínu D úzce souvisí s kvalitou stavby zubů a kostí.

 

Kalcium je dále regulováno parathormonem (hormon příštitných tělísek) a kalcitoninem (hormon štítné žlázy).

Obecně lze říci, že vitamín D posiluje účinky parathormonu. Základním účinkem kalcitoninu je snížení sérového kalcia a fosforu. V ledvinách snižuje reabsorpci a inhibuje osteoklastickou kostní resorpci.

 

  • Má vliv na resorpci kalcia a fosforu z gastrointestinálního (zažívacího) traktu, stimuluje tvorbu specifického proteinu, který slouží k transportu vápníku a umožňuje jeho vstřebávání. Zvyšuje i pasivní difuzi kalciových iontů.
  • V kosti zvyšuje mobilizaci minerálních součástí kosti a zvyšuje tak sérovou hladinu kalcia. Uvolňuje se pouze z resorpčních povrchů kosti. Z míst, kde je kost osifikována, není kalcium resorbováno. Podporuje přestavbu kosti ve prospěch nově tvořené osifikující tkáně. V kosti podporuje tvorbu kolagenu a zrání kolagenních fibril.
  • Zvyšuje zpětnou tubulární resorpci kalcia, fosforu a sodíku v distálním tubulu.
  • Zvyšuje plazmatickou hladinu především resorpci ze střeva.
  • Kalciové ionty jsou důležité také pro svalovou kontrakci a relaxaci.

 

Kosti jsou v neustálé přestavbě, na níž se podílejí kostní buňky osteoblasty (tvorba kosti) a osteoklasty (resorpce kosti). Kalcium a fosfor jsou hlavní minerální složky kostí. V těle člověka je 1 - 2 kg kalcia a 98 % se ho nachází v kostech. Z 1 kg fosforu se v kostech nachází 85 %. Abnormality v homeostáze kostních minerálů mohou vést nejen k rozmanitým poruchám funkce buněk (tetanie, koma, svalová slabost), ale také k poruchám struktury skeletu (osteoporóze, křivici, osteomalacii, zlomeninám) a ke ztrátě hematopoetické kapacity (v kostech probíhá novotvorba krvinek).

 

Zvýšená potřeba vitamínu D je u dětí v období růstu, u starších lidí, zejména u žen, které jsou více postiženy osteoporózou. Dále je zvýšená potřeba v těhotenství a v období laktace.

Není vhodné podávat ho v období laktace. Častým jevem je měknutí kostí u žen v těhotenství, měknutí pánve dělá potom obtíže při porodu.

 

Toxicitu vitamínu D snižuje vitamin A. Při snížené resorpci tuků, při podávání neomycinu, kolchicinu, při podávání léků na snížení cholesterolu (Cholestyramin), laxativ (léky proti zácpě) je též zvýšená potřeba vitamínu D. Též při jaterních onemocněních, karcinomu tenkého střeva a pankreatu (slinivky břišní) se snižuje resorpce vitamínu D a to pro zhoršenou resorpci tuků. Při chronickém selhání ledvin je porušena hydroxylace a toto se projeví sníženou sérovou hladinou kalcia a fosforu (tzv. hypokalcemie a hypofosfatemie).

 

Zdroje: mléčné výrobky obohacené vitamínem D2, rybí tuk, vejce, z provitamínu se vyrábí v kůži účinkem UV paprsků, dále tresčí játra, sardinky, sledi, losos, tuňák, játra platýzů. Vitamín D2 se nachází v rostlinách. Synteticky se vyrábějí vitamíny D4, D5, D6.

 

Použití: je důležitý pro správnou stavbu kostí a zubů a pro jejich růst, používá se v prevenci rachitidy a malacie a v jejich léčbě, dále jako prevence osteoporózy, pomáhá vstřebávání vitamínu A, je nezbytný v těhotenství, ve stáří a při laktaci. Používá se při kloubních zánětech a při bolestech páteře.

 

Dávky: denní potřeba se pohybuje kolem 400 U.I, u těhotných a kojících žen kolem 600 U.I.

Terapeutické dávky se pohybují v rozmezí 1000 - 5000 U.I. V polyvitamínových preparátech je 2000 - 5000 U.I. Dávky vyšší než 5000 U.I. mohou mít vedlejší účinky - průjmy, zvracení, časté močení, poškození ledvin, vápenatění cév, žízeň, svěděni pokožky.

Dávky kolem 25000 U.I. jsou toxické.

 

Příznaky z předávkování: při předávkování dochází k nepatřičné kalcifikaci celé řady tkání, zvláště ledvin, což vede k poruchám funkce a k tvorbě ledvinných kamenů. Před otravou vitamínem D chrání pigmentace pokožky. Při vysokých dávkách dochází k demineralizaci kostí. K dalším příznakům předávkování patří příznaky jako je stálá žízeň, kruhy pod očima, svěděni pokožky, průjem, zvracení. Vlivem mineralizace mléka zmizela rachitis, ale začaly se objevovat případy převápnění.

 

Vitamín D2 je méně toxický než vitamín D3. Příznaky z nedostatku: tyto příznaky lze pozorovat u dětí, starých lidí, u striktních vegetariánů a u lidí nedostatečně vystavených slunečnímu záření. Tito lidé mají měkké a porézní zuby a kosti, pociťují únavu, trpí revmatismem a krátkozrakostí.

 

K hlavním příznakům u dětí patří křivice (deformace kostry, nízký vzrůst). Příčinou je nedostatečná mineralizace. Byla poprvé popsána v roce 1945 a léčila se tresčími játry. Nyní se forma podobající tehdejší křivici vyskytuje u dětí žijících ve znečištěných městech.

Je popisovaná tzv. křivice rezistentní na vitamín D, kterou je nutno léčit vysokými dávkami vitamínu D - 10000 - 25000 U.I. Používá se kombinace s kalcitriolem. U dospělých se vyskytuje osteomalácie vyznačující se křehkými demineralizovanými kostmi.

 

Dále se vyskytuje tzv. osteoporóza (řídnutí kostí), zejména v menopauze, která se léčí především estrogeny a to zejména v prvních pěti letech, později na tuto léčbu již nereaguje. Při léčbě estrogeny je nutno brát v úvahu riziko vzniku zhoubných nádorů prsu a dělohy. Dále mimo tuto postmenopauzální osteoporózu je známa osteoporóza z prokázané malabsorpce vitamínu D (poruchy vstřebávání při chorobách zažívacího traktu).

 

Obsah vitamínu D v jednotlivých potravinách:

Potravina 100 g

vit. D (UI)

vit. D (mikrogram)

rybí tuk

16000000

400000

kakaové máslo

120000

3000

tuňák

30000

750

žloutek

2000

50

houby

2000

50

játra

40

1

máslo

30

0,75

mléko

30

0,75

 

aFK

Diskuze » VITAMIN D (KALCIFEROL, ERGOKALCIFEROL, ANTIRACHITICKÝ VITAMÍN)

Mohlo by Vás zajímat...


Stránky jsou věnovány informacím o výživových přípravcích, vitamínech, minerálech, doplňkové a sportovní výživě a látkám rostlinného původu. Stránky mají pouze informativní charakter.

Stránky se snaží podávat kvalitní, komplexní a objektivní informace. I přesto doporučujeme, veškeré zde získané informace porovnávat s dalšími zdroji, zejména z důvodu neustálého rozvoje vědních oborů spojených s oblastí zájmu těchto stránek.

Twitter NUTRIONczFacebook.com/nutrionczInstagram.com/nutrioncz

VITAMIN D (KALCIFEROL, ERGOKALCIFEROL, ANTIRACHITICKÝ VITAMÍN)